מישלן

מישלן
Michelin
נתונים כלליים
סוג חברה ציבורית
מייסדים אנדרה ואדוארד מישלן
תאריך הקמה 1889
משרד ראשי קלרמון-פראן, צרפת
מוצרים עיקריים צמיגים, מדריכי טיולים, מפות
הכנסות 16.87 מיליארד אירו (2007)
רווח 772 מיליון אירו (2007)
אנשי מפתח מייקל רולייר
עובדים 113,500 (2007)
www.michelin.com

מישלןצרפתית: Michelin) היא יצרנית צמיגים צרפתית. בשנת 2008 הייתה החברה הגדולה בעולם בייצור צמיגים (לפני החברות ברידג'סטון ו-Goodyear). החברה נודעת גם בזכות שתי סדרות של מדריכי תיירות הנושאים שם זה ונפוצים ברבות ממדינות העולם: "המדריך הירוק" המתאר אתרי תיירות (בדגש על אדריכלות ואמנות), ו"המדריך האדום" (הקרוי גם מדריך מישלן) המתאר ומסווג בתי מלון ומסעדות, ונחשב למדריך האוכל החשוב בצרפת.

היסטוריה

חברת מישלן נוסדה על ידי אנדרה מישלן (1853-1931), צאצא למשפחת קלרמון, שבבעלותה מפעל ליצור צמיגי כדורי גומי וחלפי חקלאות שונים בקלרמון-פראן. אנדרה היה מהנדס בוגר הפוליטכניון שבפריז. הוא היה ממציא וגאון טכני שהחל את דרכו בחנות קטנה שפתח.

האנגלי רוברט ויליאם תומסון המציא את הצמיג הפניאומטי בשנת 1845, לו הוא העניק את השם "גלגל אווירי", וג'ון בויד דאנלופ השתמש בהם לאופניים בשנת 1888. אולם, אנדרה מישלן ואחיו הצעיר אדוארד (1859-1940) פיתחו את ההמצאה ועשוה לפרקטית. הם יצרו צמיג עם גליל פנימי, שהיה ניתן לתקנו ולהחליפו בקלות, שלא כמו ההמצאה הקודמת של דאנלופ של הדבקת הצמיג (שלוש שעות לתיקון הדליפה ולילה שלם לייבוש הדבק). הם רשמו כפטנט את הרעיון המבריק שלהם ב-1891.

הציבור לא מיהר לקנות את הרעיון ה"מגוחך", זאת אף על פי שאופניים המצוידים בצמיגי מישלן זכו במירוץ האופניים פריז-בארס, בו השתתפו מאתיים ועשרה רוכבים. ב-1895, אנדרה אירגן והשתתף במירוץ אופניים בין קלרמון-פראן לפריז. הוא כיסה את הדרך במסמרים וצייד את הרוכבים באמצעי תיקון. אנדרה זכה במירוץ, שסוקר בהרחבה בעיתונים, ובפרט על הקלות והמהירות של תיקון האופניים. ב-1896 עשרת אלפים צרפתים רכבו על צמיגי מישלן.

ב-1894 מישלן ייצר צמיגים לכרכרות ומכוניות, והיה לאחד ממאתיים או שלוש מאות יצרני צמיגים במדינה. באותה שנה, 1894, נוצר גם סמל החברה - איש המישלן Bibendum, בעת יריד מסחרי בעיר ליון - אנדרה ראה כרזה עם תמונה של ערימת צמיגים והציע לחבר לו ידיים ורגליים. הוא הטיל את מלאכת הציור על אחד ממאייריו מריוס רוסיון, שפיתח את הדמות שמאז זכתה לשיכלולים רבים ומשמשת כיום בלוגו החברה. בשנים הבאות זכו ברוב המירוצים המכוניות שצמיגיהן היו מתוצרת מישלן. אנדרה פרסם עצמו באמצעות כרזות בשבע עשרה שפות עם גימיקים פרסומיים שנתלו במוסכי מדינות רבות ברחבי אירופה.

בשנות ה-30 רכשה החברה את חברת סיטרואן. מישלן תרמה רבות לתעשיית הצמיגים בהמצאות שונות, כולל המצאת הצמיג הרדיאלי בשנת 1946 שפותח יחד עם מערכת ההנעה הקדמית של מכוניות סיטרואן (Citroën Traction Avant ו-Citroën 2CV).

בשנת 1988 רכשה מישלן את מחלקות ייצור הגומי וייצור הצמיגים של חברת גודריץ' האמריקנית. שנתיים לאחר מכן, ב-1990, היא רכשה את חברת Uniroyal (בעבר: United States Rubber Company). הסניף האוסטרלי של החברה נקנה כבר ב-1980 על ידי חברת ברידג'סטון. בנוסף אוחזת מישלן ב-90% מ-Taurus Tire בהונגריה ובחברה הצ'כית Kormoran.

נכון לספטמבר 2008, מישלן היא שוב החברה הגדולה בעולם לייצור צמיגים, לאחר שנתיים בהן עמדה כסגנית לברידג'סטון. החברה מייצרת צמיגים בצרפת, גרמניה, ארצות הברית, הממלכה המאוחדת, קנדה, ברזיל, תאילנד, יפן ובמספר מדינות נוספות.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.