מישיגן

מישיגן (מדינה)
Michigan
כינוי The Wolverine State
The Great Lakes State
The Birthplace of Automotives
מדינה ארצות הברית  ארצות הברית
מושל ריק סניידר (רפובליקני)
בירת המדינה לאנסינג
  העיר הגדולה דטרויט
שפה רשמית אין (בפועל אנגלית)
שטח 253,793 קמ"ר (דירוג: 11)
  שטח ואחוז מים 103,289 קמ"ר 40.7%
דירוג צפיפות בארצות הברית 19
גובה 275 מטרים
 הנקודה הגבוהה 603 מטרים
 הנקודה הנמוכה 174 מטרים
תאריך ייסוד 26 בינואר 1837
  סדר כניסה 26
אוכלוסייה
  במדינה
  צפיפות

9,928,300  (נכון ל-[[2016]])
39.12 נפש לקמ"ר (נכון ל-2016)
אזור זמן UTC -5
www.michigan.gov

לחצו כדי להקטין חזרה

מישיגןאנגלית: Michigan) היא מדינה בארצות הברית. עיר הבירה שלה היא לאנסינג, אך העיר הגדולה והידועה ביותר במדינה היא דטרויט. המדינה קרויה על שם אגם מישיגן שהיא שוכנת לחופו. מקור השם מישיגן עצמו הוא בהגייה הצרפתית של המילה האינדיאנית מישיגמה אשר בשפת שבט אוֹגִ'יבְּוֶוה (הנקרא גם אַלְגוֹנְקִי), פרושה הוא "ים גדול"[1].

מישיגן גובלת בארבע מתוך חמש הימות הגדולות והן ימת סופיריור, ימת מישיגן, ימת יורון, וימת אירי. (החמישית שאינה גובלת במישיגן היא ימת אונטריו).

היסטוריה

המאה ה-17

לפני שסוחרים צרפתים חקרו את מישיגן ויישבו אותה במאה ה-17, יושבה מישיגן על ידי שבטים ילידים. האירופאים הראשונים שהגיעו לאזור שלימים ייקרא מישיגן היו במסע החקר של אתיאן ברולה ב-1622. ההתיישבות האירופאית הראשונה הוקמה ב-1641 באתר שיותר מאוחר יקים בה האב ז'אק מארקט את סולט סיינט-מרי ב-1668.

סיינט-איגנס נוסדה ב-1671 ומרקט ב-1675. יחד עם סולט סיינט-מרי, שלושת היישובים הללו הם היישובים הוותיקים ביותר במישיגן.

המאה ה-18

ב-1701 הסוחר ומגלה הארצות הצרפתי אנטואן דה לה מוט קאדילק (Antoine de la Mothe Cadillac) ייסד את דטרויט. מ-1660 ועד סיום השליטה הצרפתית, היו מישיגן ומדינות רבות אחרות בסביבה חלק מהמחוז המלכותי של צרפת החדשה שבירתה בקוויבק. ב-1759, עקב תבוסתה של צרפת במלחמת הצרפתים והאינדיאנים, נפל האזור לידי הכוחות הבריטים. במסגרת הסכם פריז ב-1763 מישיגן ושאר צרפת החדשה עברה לידי הבריטים. בעקבות מלחמת העצמאות של ארצות הברית ובמסגרת הסכם ג'יי של 1794 בין ארצות הברית לבין בריטניה, נסוגו הכוחות הבריטים מדטרויט ב-1796.

המאה ה-19

במלחמת 1812 טריטוריית מישיגן (שלמעשה כללה את דטרויט וסביבתה) נכבשה על ידי הבריטים והוחזרה לקנדה העליונה עד הסכם גנט. ב-26 בינואר 1837 הצטרפה מישיגן לארצות הברית כמדינה ה-26. במהלך מלחמת האזרחים האמריקנית, הייתה מישיגן חלק מן האיחוד והעניקה לו תרומה מרכזית, ושלחה יותר מארבעים גדודים של מתנדבים לצבאות הפדרליים.

גאוגרפיה

מישיגן היא המדינה ה-11 בגודלה בארצות הברית, ושטחה הכולל הוא 253,793 קמ"ר, מהם 150,504 קמ"ר של יבשה, 99,909 קמ"ר של מים טריטוריאליים בימות הגדולות, ו-3,380 קמ"ר של מים בפנים היבשה[2].

השטח היבשתי מורכב משני חצאי איים עיקריים - עליון (Upper Peninsula) ותחתון (Lower Peninsula). בין דרום חצי האי העליון לצפון חצי האי התחתון, מפריד מצר מאקינאק, כשמו של האי מאקינאק שבימת יורון.

חצי האי העליון

ערך מורחב – חצי האי העליון של מישיגן

נקרא גם מישיגן עילית (Upper Michigan).

גובל במערב בשטח היבשתי של ויסקונסין ובמזרח - בקנדה, בצפון - בימת סופיריור, ובדרום בימת מישיגן שממערב למצר מאקינאק, וימת יורון שממזרח למצר.

חצי האי העליון מיוער בצפיפות, ובחלקו המערבי משתרע רכס הרי פורקיופיין (Porcupine Mountains) היוצר אגן היקוות בין שני נחלים הנשפכים אל ימת סופיריור וימת מישיגן. הרכס מסולע ברובו .. הר ארבון (Mount Arvon) שברכס יורון, צפונית-מזרחית לעיר מארקט, הוא הנקודה הגבוהה ביותר במישיגן, וגובהו 603 מטרים מעל פני הים. בחצי האי העליון יש יותר מ-300 מפלי מים בגבהים שונים[3].

אוכלוסיית חצי האי העליון מונה מעט פחות מ-330,000 תושבים, המכונים "יוּפֶּרְ'ס" (Yoopers), כינוי הנגזר מראשי התיבות U.P'ers. ניב דיבורם הייחודי הושפע בכבדות על ידי המהגרים ההסקנדינבים והקנדים הרבים שהתיישבו באזור בעת תור הזהב של כריית הפחם וכריתת העצים, בשלהי המאה ה-19[4][5].

בעבר, בשל הריחוק של חצי האי העליון ממרכזי האוכלוסייה, הפוליטיקה והתרבות של מדינת מישיגן, קראו תושביו להתנתק מהמדינה ולייסד מדינה חדשה בשם "סופיריור"[6].

חצי האי התחתון

נקרא גם מישיגן תחתית (Lower Michigan).

גובל בדרום בשטחן היבשתי של אוהיו ואינדיאנה, במערב בימת מישיגן, בצפון-מזרח - בימת יורון, בדרום מזרח - בימת אירי, ובין שתי הימות - בשטח היבשתי של קנדה.

חצי האי התחתון, אשר צורתו צורת כפפה, תופס כשני שלישים משטחה היבשתי של מישיגן. אורכו מצפון לדרום 446 קילומטרים, ורוחבו ממערב למזרח 314 קילומטרים. פני השטח מישוריים בדרך כלל, זרועים גבעות ומורנות אשר גובהן לא עולה על כמה עשרות מטרים, ומחולקים מצפון לדרום על ידי קו פרשת מים רדוד. הנקודה הגבוהה ביותר בחצי אי זה היא גבעת בְּרַאיֶיר (Briar Hill) הסמוכה לעיר גריליקוויל (Greilickville) בצפון-מערב חצי האי, וגובהה 520 מטר[7][8]. הנקודה הנמוכה ביותר במישיגן היא פני ימת אירי, הנמצאים בגובה 174 מטרים.

חצאי איים נוספים

 • חצי האי קֶוִוינוֹ (Keweenaw Peninsula) הבולט לתוך ימת אונטריו, בצפון-מערב חצי האי העליון. אזור זה נקרא גם "ארץ הנחושת" (Copper Country), על שום היותו עשיר במרבצי נחושת טבעית[9].
 • חצי האי לִילַאנוֹ (Leelanau Peninsula) הבולט לתוך ימת מישיגן, בצפון-מערב חצי האי התחתון.

מפרצים, איים, נהרות ואגמים

אחרי אלסקה, קו החוף של מישיגן הוא הארוך ביותר מכל מדינות ארצות הברית: 5,292 קילומטרים, ואם כוללים גם את חופי האיים, נוספים 1,699 קילומטרים. חופי מישיגן מפורצים מאד. המפרצים העיקריים בחצי האי העליון הם: מפרץ קֶוִוינוֹ, מפרץ וייטפיש (Whitefish Bay), מפרץ דה-נוק הגדול (Big Bay De Noc) ומפרץ דה-נוק הקטן (Litle Bay De Noc). בחצי האי התחתון: מפרץ טראוורס הגדול (Grand Traverse Bay), מפרץ טראוורס הקטן (Little Traverse Bay), מפרץ תאנדר (Thunder Bay) ומפרץ סַגִינוֹ (Saginaw Bay).

האיים הגדולים של מישיגן הם: בימת מישיגן - מאניטו (Manitou); ביוור (Beaver); פוקס (Fox). בימת סופיריור - רויאל (Isle Royale) וגראנד (Grand Island). בימת יורון - דראמונד (Drummond); מארקט (Marquette), מאקינאק והאי בויס בלאנק (Bois Blanc), שיבוש של ההגייה הצרפתית בּוּאַה בלאנק ("יער לבן"). התושבים מכנים את האי בכינוי חיבה "בָּאבְּלוֹ" (נכתב Boblo), אף הוא שיבוש של ההגייה הצרפתית[10]. בנהר סנט מארי נמצאים שני איים נוספים: ניביש (Neebish) ושוגר (Sugar).

נהרותיה של מישיגן קטנים, קצרים ורדודים, ורק במעטים מהם אפשר להפליג. העיקריים שבהם: אוֹ סֵיְיבְּל (Au Sable)[11], נהר מפרץ תאנדר (Thunder Bay River), שֵבּוֹיְגֵן (Cheboygan) ונהר סגינו, כולם נשפכים לימת יורון; אונטונאגון (Ontonagon) וטַקְוַומֶנוֹן (Tahquamenon) הנשפכים לימת סופיריור; הנהרות: סנט ג'וזף (St. Joseph), קַלַמַזוּ ( Kalamazoo), גראנד, מַסְקִיגֶן (Muskegon), מֵנִיסְטִי (Manistee) אֶסְקַנַאבַּה (Escanaba), הנשפכים כולם אל ימת מישיגן. בכל מדינת מישיגן יש 11,037 אגמים.

אקלים

לפי שיטת קפן לסיווג אקלימים, במישיגן שורר אקלים יבשתי לח. במרכז חצי האי התחתון ובדרומו (דרומית למפרץ סגינו, ומהעיר גרנד ראפידס דרומה), האקלים חמים יותר, עם עונות קיץ חמות וחורף קר. צפונה משם, ובכל חצי האי העליון, מזג האוויר קשה יותר. הקיץ חם אך קצר, והחורף ארוך יותר וקר מאד, כאשר בחלקים מהמדינה יורדת הטמפרטורה בחורף אל מתחת לנקודת הקיפאון עד אמצע חודש פברואר, ובחלקים הצפוניים ביותר, גם עד תחילת מרץ.

בעיצומו של החורף, מתרחשת בחלקים ממישיגן תופעה אקלימית הידועה בשם "שלג אפקט הימות" (Lake-effect snow): סופות שלגים הנוצרות כאשר רוחות קרות נוגעות בגופי מים חמים יחסית, אוספות את האדים העולים מהם, והופכות אותם לשלג הנערם במהירות. תופעה זו ייחודית לשלושה אזורים בלבד בעולם: אזור הימות הגדולות, החוף המזרחי של מפרץ הדסון, והחופים המערביים של האיים הונשו והוקאידו שביפן[12][13][14].

ממשל ופוליטיקה

מישיגן היא רפובליקה ובה שלוש רשויות שלטון: מבצעת - מושל מדינת מישיגן, מחוקקת - המורכבת משני בתים: האספה הלאומית של מישיגן וסנאט מישיגן, ושופטת, בראשה עומד בית המשפט העליון של מישיגן. המדינה מאפשרת התערבות ישירה של האזרחים על ידי יוזמה אזרחית, משאל עם, Recall Election ואישור חוק. בירת המדינה הנוכחית היא לאנסינג.

הרשות המבצעת במישיגן מורכבת מהמושל, סגן המושל, התובע הראשי, מזכיר המדינה, שר האוצר, State Controller, State treasurer, Insurance Commissioner, ושר החינוך. כל בעלי התפקידים נבחרים בנפרד לתקופה של ארבע שנים, ויכולים להיבחר לשתי קדנציות בלבד. ייתכן מצב בו ברשות המבצעת יושבים נבחרים ממפלגות שונות. הבחירות לתפקידים מתקיימות באותו הזמן.

בבית המחוקקים 38 חברי סנאט הנבחרים לתקופה של ארבע שנים ו-110 חברי אספה מחוקקת הנבחרים לתקופה של שנתיים. בחירות נעשות מדי שנתיים, ומחצית מחברי הסנאט מועמדים לבחירה בכל מערכת בחירות.

בבית המשפט העליון של מישיגן שבעה שופטים, הממונים על ידי המושל ומאושרים על ידי בית המחוקקים. שיטת המשפט היא שיטת המשפט המקובל האנגלי, אך ישנה השפעה של המשפט האזרחי הספרדי.

מישיגן היא מדינה ליברלית באופייה, ומאז מערכת הבחירות של שנת 1992 היא הצביעה באופן קבוע למפלגה הדמוקרטית, עד למערכת הבחירות של שנת 2016, בה בחרה במועמד המפלגה הרפובליקנית, דונלד טראמפ. מערב המדינה ואזוריה הכפריים יותר רפובליקנים, בעוד אזוריה העירוניים, ובפרט העיר דטרויט ופרבריה, הם יותר דמוקרטים.

למישיגן 16 קולות (אלקטורליים) - 2 סנאטורים ו-14 חברי בית הנבחרים, בבחירות לנשיאות ארצות הברית. נכון לשנת 2015, מתוך 14 הנציגים, 9 הם חברי המפלגה הרפובליקנית ו-5 חברי המפלגה הדמוקרטית. הסנאטורים המייצגים את המדינה הם דבי סטבנאו וגרי פיטרס, חברי המפלגה הדמוקרטית.

כלכלה

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.

תעשיית הרכב

העיר הגדולה במדינה, דטרויט, מהווה את מרכז תעשיית הרכב האמריקאית. בעיר ובאזור המטרופוליטני שלה ממוקמים המשרדים הראשיים של שלוש מחברות הרכב הגדולות בעולם: ג'נרל מוטורס, פורד וקרייזלר. הרכב הראשון בעולם אשר יוצר בצורה מסחרית, פורד מודל T, פותח והורכב בדטרויט.

שני שמות של מכוניות מתוצרת ג'נרל מוטורס כרוכים בתולדות העיר: קאדילק קרויה על שם מייסד העיר דטרויט, ופונטיאק קרויה על שם ראש השבט האינדיאני אוטווה (על שם השבט קרויה עיר הבירה של קנדה), אשר היה ידוע בלחימתו העיקשת בבריטים על השליטה באזור הימות הגדולות.

דמוגרפיה

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
קבוצות דתיות במישיגן[15]
נוצרים
פרוטסטנטים אוונגליסטים25%
פרוטסטנטים אחרים26%
קתולים18%
נוצרים אחרים1%
דתות אחרות
יהודים1%
מוסלמים1%
בודהיסטים1%
אחר3%
חסרי סיווג דתי24%
קבוצות גזעיות במישיגן[16]
לבנים לא-היספאנים76.6%
שחורים14.2%
היספאנים4.4%
אסייתים2.4%
אמריקאים ילידים0.6%
מעורב2.3%
קבוצות מוצא אתני במישיגן[17]
גרמנים21.7%
אירים11.7%
אנגלים9.8%
פולנים8.8%
צרפתים6.5%
אמריקאים5.1%
הולנדים4.9%
איטלקים4.6%
סקוטים2.3%
שפות מדוברות במישיגן[17]
אנגלית91.4%
ספרדית2.7%
אחר5.9%

הערים הגדולות

הערים הגדולות במישיגן (נתוני 2013)[18]
דירוגשם העיראוכלוסייהחלק ממטרופולין
1דטרויט713,777דטרויט
2גרנד ראפידס188,040גרנד ראפידס-ויומינג
3וורן134,056דטרויט
4סטרלינג הייטס129,699דטרויט
5לאנסינג114,297לאנסינג
6אן ארבור113,934אן ארבור
7פלינט102,434פלינט
8דירבורן98,153דטרויט
9ליבוניה96,942דטרויט
10קלינטון96,796דטרויט
11קאנטון90,173דטרויט
12וסטלנד84,094דטרויט
13טרוי80,980דטרויט
14פרמינגטון הילס79,740דטרויט
15מאקומב79,580דטרויט
16קלמזו74,262קלמזו-פורטאג
17שלבי73,804דטרויט
18ויומינג72,125גרנד ראפידס-ויומינג
19סאות'פילד71,739דטרויט
20ווטרפורד71,707דטרויט
המטרופולינים הגדולים במישיגן (נתוני 2014)[19]
דירוגשם המטרופוליןאוכלוסייהמיקום
1דטרויט4,296,611מזרח מישיגן
2גרנד ראפידס-ויומינג1,027,703מערב מישיגן
3לאנסינג470,458מרכז מישיגן
4פלינט412,895מזרח מישיגן
5אן ארבור356,874מזרח מישיגן
6קלמזו-פורטאג334,017מערב מישיגן
7סגינאו195,012מזרח מישיגן
8מסקגון172,344מערב מישיגן
9ג'קסון159,741מרכז מישיגן
10נילס-בנטון הארבור155,233מערב מישיגן
11מונרו149,824מזרח מישיגן
12באטל קריק134,878מרכז מישיגן

השכלה

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.

האוניברסיטאות המרכזיות במדינה:

ספורט

למישיגן נציגות בכל אחת מהליגות המקצועניות המרכזיות בארצות הברית, כל הקבוצות בסיסן בעיר דטרויט.

במישיגן פועלות שתיים מתוכניות הספורט הגדולות בארצות הברית ברמה הסטודנטיאלית, באוניברסיטת המדינה של מישיגן ובאוניברסיטת מישיגן. תוכניות אלו זכו בעשרות אליפויות NCAA במגוון ענפים.

סמלי המדינה

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
סמלי מדינת מישיגן
דגלסמלמוטוכינוי
דגל מישיגן
Flag of Michigan
סמל מישיגן
Seal of Michigan
"אם אתה מחפש חצי אי נעים, הסתכל סביבך"
"Si quaeris peninsulam amoenam circumspice"
"מדינת האגמים הגדולים"
"The Great Lakes State"
עץפרחציפורחיה
אורן לבן מזרחי
Eastern White Pine
פרח התפוח
Malus
קיכלי אדום-חזה
American robin
גרגרן
Wolverine

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

 1. Michigan - Facts, Map and State Symbols, Enchanted Learnung, Retrieved 10.7.2016
 2. Land and Water Area of States, 2008, infoplease, הנתונים הועתקו מהערך בוויקיפדיה האנגלית על הגאוגרפיה של מישיגן, בהמרת המידות ממיילים לקמ"ר
 3. Hear the Water Roar...and Whisper, Uptravel - Michigan's upper peninsula, Retrieved 21.7.2016
 4. Sara Waernér, Investigating the Yooper Dialect - A Study of the Dialect in the Upper Peninsula of Michigan, Retrieved 19.7.2016
 5. Kate Abbey-Lambertz, You’ve Probably Never Heard Of A Yooper, But Here’s Why You’ll Wish You Were One, The Huffington Post, 23.2.2015
 6. The Dominic J. Jacobetti Collection - Central Upper Peninsula and NMU Archives, Northern Michigan University, Retrieved 21.7.2016
 7. Michigan Lower Peninsula, Peakbagger, Retrieved 21.7.2016
 8. Briar Hill- Highest Point in Michigan's Lower Peninsula, My Quality Day, 27.4.2013
 9. Ellis W. Courter, Michigan’s Copper Country, Government of Michigan, Retrieved 21.7.2016
 10. Northern Michigan Islands, Bois Blanc Island, 9&10 News, 13.11.2014
 11. שיבוש של ההגייה צרפתית: אוֹ סַאבְּלֵה, שפירושה הוא "בַּחוֹל".
 12. Lake Effect Snow, Teaching Great Lakes Science, Retrieved 21.7.2016
 13. What is lake-effect snow?, EarthSky, 20.11.2014
 14. Eric Gaertner, Lake-effect snow, colder temps set to bring winter back to West Michigan, MLive, 8.2.2016
 15. "Mmichigan", Religious Landscape Study, Pew Research Center
 16. "U.S. Census Bureau Data". U.S. Census Bureau. 2010. Retrieved 2011-07-13.
 17. 1 2 American FactFinder - Results
 18. "Annual Estimates of the Resident Population for Incorporated Places: April 1, 2010 to July 1, 2013". census.gov. May 2014. Retrieved June 3, 2014.
 19. "Table 1. Annual Estimates of the Population of Metropolitan and Micropolitan Statistical Areas: April 1, 2010 to July 1, 2014" (CSV). 2014 Population Estimates. United States Census Bureau, Population Division. March 2015. Retrieved March 26, 2015.
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.