מיסיסיפי (נהר)

נהר מיסיסיפי-מיזורי
נהר המיסיסיפי בניו אורלינס
אורך 6,027 ק"מ
גובה מוצא הנהר 1,231 מטרים
ספיקה ממוצעת 16,800 מ"ק לשנייה
אגן הניקוז 2,979,000 קמ"ר
מוצא פארק לאומי ילוסטון, מונטנה
שפך מפרץ מקסיקו באוקיינוס האטלנטי
מדינות באגן הניקוז ארצות הברית, קנדה
נהר מיסיסיפי
הגשר "Chain of Rocks" על המיסיסיפי,
מצפון לסנט לואיס שבמיזורי
אורך 3,734 ק"מ
גובה מוצא הנהר 450 מטרים
ספיקה ממוצעת 4,757 (סנט לואיס) מ"ק לשנייה
מוצא אגם ניקולט South Clearwater, מינסוטה 56470

ארצות הברית

שפך מפרץ מקסיקו באוקיינוס האטלנטי
מדינות באגן הניקוז ארצות הברית

נהר המיסיסיפיאנגלית: Mississippi River) הוא הנהר השני באורכו בארצות הברית לאחר נהר המיזורי. אורכו הוא 3,734 ק"מ. נהר המיסיסיפי, כולל יובלו הראשי נהר המיזורי, הוא הנהר הרביעי באורכו בעולם, לאחר נהר הנילוס, נהר האמזונאס, ונהר היאנגצה. אורכם המשותף של המיסיסיפי והיובל העיקרי שלו, מיזורי, הוא 6,027 ק"מ. שטח אגן הניקוז הכולל הוא 2,979,000 קמ"ר וספיקתו 16,800 מ"ק לשנייה.

השם "מיסיסיפי" מקורו בשם האינדיאני "מסיפי", שמשמעותו "נהר גדול".

נקודת המוצא של המיסיסיפי נמצאת באגם איטסקה בצפון מינסוטה. בדרכו הוא חוצה 10 מדינות בארצות הברית – מינסוטה, ויסקונסין, איווה, אילינוי, מיזורי, קנטקי, טנסי, ארקנסו, מיסיסיפי ולואיזיאנה – שם הוא נשפך לים, למפרץ מקסיקו.

לנהר 2 עונות שיא:

  • הראשונה, בין דצמבר לינואר (בחורף) - גשמים היורדים בהרי הרוקי והאפלצ'ים, שיא קטן.
  • השנייה, מאפריל עד מאי (באביב) - הפשרת שלגים, לאורך הנהר הוקמו סוללות עפר מחוזקות בטבעות בטון גבוהות כדי למנוע הצפות ופגיעות בנהר.

דלתת המיסיסיפי - מהדלתות הגדולות בעולם, נוצרה כתוצאה מהכבדת סחף במשך אלפי שנים. האוכלוסייה היושבת בדלתה נמצאת על סוללות מלאכותיות הבנויות עפר ובטון, והעיר ניו אורלינס בנויה על סוללה טבעית. מרבית הדלתה לא מיושבת בגלל ביצות, והמאבק בטבע הוא על ידי בנית תעלות לניקוז, על מנת שאפשר יהיה להביא סירות ולעבד את האדמה.

ב-8 במאי 1541 הרננדו דה-סוטו היה לאירופי הראשון שהגיע לנהר. לואי זולייה וז'ק מארקט החלו לחקור אותו ב-17 במאי 1673.

בשנת 1682, רנה-רובר קוואלייה, אדון לה-סאל הגיע דרך נהר האילינוי עד למפגשו עם המיסיסיפי ומשם הפליג עם משלחתו במורד המיסיסיפי בסירות קנו עד לשפכו במפרץ מקסיקו. לה-סאל תבע את כל אגן המיסיסיפי בשם צרפת והחליט לקרוא לאזור כולו לואיזיאנה, על שם מלך צרפת לואי הארבעה עשר. הוא בנה מבצר קטן בשם "מבצר פרודום", שהפך מאוחר יותר לעיר ממפיס.

הסופר מארק טוויין שהתגורר ליד הנהר ועבד על ספינות קיטור ששטו עליו, תיאר את הווי החיים סביב הנהר ברבים מספריו ובמיוחד ב"הרפתקאותיו של טום סוייר" וב"הרפתקאותיו של האקלברי פין".

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

ראו מיסיסיפי (נהר) בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.