מימן גופרתי

מימן גופרתי
{{{כיתוב ימין}}} {{{כיתוב שמאל}}}
שם סיסטמטי Hydrogen sulfide
שמות נוספים

Sulfane
Sewer gas
Dihydrogen sulfide
Dihydrogen monosulfide

נוסחה כימית H2S
מסה מולרית 34.08
מראה גז שקוף
מספר CAS 7783-06-4
מצב צבירה גז
מסיסות 4 גרם בליטר
טמפרטורת היתוך -82
טמפרטורת רתיחה -60

מימן גופרתי הוא תרכובת כימית המורכבת ממימן וגופרית ביחס של 2 ל־1, סימונה הכימי הוא H2S . מזכירה את מבנה המים, אך ערכי האלקטרושליליות של הגופרית פחותות מזו של החמצן ולכן הקוטביות פחותה יותר. התרכובת משמשת חיידקים ליצירת אנרגיה על ידי חמצון המימן הגופרתי, על פי ההערכות מפעולה זו התפתחה יכולת הפוטוסינתזה.

המימן הגופרתי הוא חומצה חלשה ובתמיסה מימית הוא נפרד לקטיון מימן H+ ולאניון HS-:

עיבוד הנוסחה נכשל (שגיאת המרה. השרת ("https://en.wikipedia.org/api/rest_") השיב: "Cannot get mml. Server problem."): {\displaystyle \ H_{2}S\rightarrow HS^{-}+H^{+}}
Ka=1.3×10-7 מול בליטר; pKa=6.89

כמויות קטנות של מימן גופרתי מצויות בנפט גולמי, אולם גז טבעי עשוי להכיל עד 28% מימן גופרתי. הרי געש ומעיינות חמים פולטים מימן גופרתי שנוצר ככל הנראה מהידרוליזה של מינרליים גופריים, כלומר MS + H2O מגיבים ליצירת MO + H2S.

הריכוז הממוצע הנורמלי של מימן גופרתי באוויר נקי הוא בסביבות 0.0001-0.0002 ppm.

המימן הגופרתי הוא גז דליק ורעיל מאוד. מאחר שהוא כבד מן האוויר הוא נוטה להצטבר בתחתיתתם של חללים לא מאווררים (מקומות מוקפים). על אף שריח המימן הגופרתי חריף מאד בתחילה, תוך זמן קצר המימן הגופרי פוגע בחוש הריח ועל כן קרבנות פונטנציאליים עשויים שלא לחוש בנוכחותו.

מימן גופרתי הוא אחד המרכיבים הנפוצים של גז הביצות, לצד מתאן.

ראו גם

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

    הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
    רישיון cc-by-sa 3.0
    This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.