מיכיהו בן ימלה

מִיכָיְהוּ בֶן-יִמְלָה (גם מִיכָיְהוּ בֶן יִמְלָא), על פי התנ"ך היה נביא לה' שפעל באמצע תקופת הבית הראשון במאה התשיעית לפנה"ס, בחצרו של אחאב מלך ישראל בשומרון.

משמעות שמו היא: "מיהו כמו יהו (ה')"? בדומה לשם מיכאל.

בסיפור המופיע במלכים א', כ"ב ובדברי הימים ב', י"ח, מיכיהו נקרא על ידי אחאב ועמיתו יהושפט מלך יהודה לנבא את התוצאות של מלחמה מתוכננת נגד ארם ברמות גלעד. אחאב שנא את מיכיהו "כִּי לֹא יִתְנַבֵּא עָלַי טוֹב כִּי אִם רָע", אולם יהושפט שכנע את אחאב להזמינו בכל זאת. ציפיית אחאב מתגשמת כאשר מיכיהו, בניגוד לשאר נביאיו ובתוכם צדקיהו בן כנענה, מנבא מוות לאחאב ומנוסה לצבא ישראל. מיכיהו משתמש בתיאור, נדיר במקרא, של ה' "יֹשֵׁב עַל כִּסְאוֹ וְכָל צְבָא הַשָּׁמַיִם עֹמֵד עָלָיו מִימִינוֹ וּמִשְּׂמֹאלוֹ"[1]. בתגובה לדבריו מכה אותו צדקיהו על לחיו באומרו "אֵי זֶה עָבַר רוּחַ ה' מֵאִתִּי לְדַבֵּר אוֹתָךְ?". מיכיהו משיב לו שכאשר נבואתו תתגשם, גם אתה "תָּבֹא חֶדֶר בְּחֶדֶר לְהֵחָבֵה". אחאב מצווה לאסור את מיכיהו עד שובו בשלום מהמלחמה; ואולם, נבואתו של מיכיהו מתגשמת: אחאב נפגע מחץ במהלך הקרב, ומת מאיבוד דם כעבור כמה שעות.

ייתכן שעורך הסיפור זיהה את מיכיהו עם מיכה המורשתי, נביא מאוחר יותר שפעל במאה ה-8 לפנה"ס, בין השאר בשומרון. השערה זו מסבירה את דבריו האחרונים של מיכיהו לפני לקיחתו למאסר, הנראים מוזרים בהקשרם: "שמעו עמים כולם". ספרו של מיכה המורשתי נפתח במילים אלו, ונראה שכוונת עורך הסיפור היא לטעון שבנקודה זו ניבא מיכיהו את הנבואות שבספר זה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. חזיונות נבואיים נוספים של העולם העליון מופיעים בספר ישעיה פרק ו', ובחזון המרכבה של יחזקאל בפרק א בספרו.
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.