מטבח פסח

מטבח פסח הוא מטבח חילופי למטבח הרגיל בבתיהם של מקצת יהודים המהדרים בשמירת תורה ומצוות במיוחד לשבעת ימי הפסח.

מעיקר הדין בהלכה, אין צורך במטבח נפרד או בכלים נפרדים עבור פסח ואפשר להכשיר לקראת פסח את המטבח שבו משתמשים כל השנה בחמץ. זאת עושים לאחר ניקיון יסודי של השיש והכיור, כדי לוודא שלא נשארו בו או בסדקיו שיירי חמץ, ולאחר מכן מערים מים חמים (מכלי ראשון) על השיש, ויש נוהגים אף לצפות אותו ואת הכיור בחומרים שונים כמו נייר אלומיניום וכלי פלסטיק במידותיו של הכיור, כדי שיהיה אפשר להשתמש במטבח לבישולים לפסח, ללא חשש חמץ.

באשר לכלי החמץ, את רובם ניתן להכשיר על ידי הגעלה או ליבון, לאחרונה מקובל יותר לייחד לפסח כלים מיוחדים, עקב המצאת הכלים החד-פעמיים, והוזלת מחירי הכלים. מלבד ההחמרה ההילכתית הדבר יותר נח מבחינה פרקטית, כיוון שהגעלת כל כלי המטבח כרוכה במאמץ ועלויות רבות.

בשנים האחרונות יש מחמירים עוד יותר ומייחדים "מטבח לפסח", שבדרך כלל נדרש לתכננו עוד בשלבי תכנון הדירה, בעיקר מטעמי נוחיות, כיוון שמשתמשים בכלים מיוחדים לפסח, אין מקום לאחסון כלי הפסח במהלך החג ולכן נוהגים רבים להשתמש במטבח פסח הן לצורך החג והן לצורך אחסון הכלים כל השנה. הסיבה להחמרה זו היא חשש שאולי המטבח לא הוכשר כהלכה. מלבד זאת יש חומרא[דרוש מקור] לא להניח כלים של פסח על מקום שנגע בהם חמץ, במיוחד מקום שנגע חמץ חם ולכן הנחת כלי הפסח בארון כלי החמץ כרוכה בציפוי הארונות בניילון או פלסטיק וגם לכן מעדיפים לא להשתמש בארונות החמץ לכלי הפסח. בדרך כלל משתמשים במטבח פסח רק למאכלי בשר, בהם משתמשים בעיקר בחג, וגם להם יש יותר כלי עבודה ויותר צורך במשטח עבודה. למאכלי חלב משתמשים בדרך כלל בשיש החלבי המוכשר וכלי החלב מונחים כל החג על השיש.

בשאר ימות השנה, המטבח אינו בשימוש, זאת כדי למנוע את כניסת החמץ, והוא נעול באמצעים שונים, המונעים את הגישה אליו, לעיתים נעשה הדבר בפלטות המדמים ארון בגדים רחב, המסווה לגמרי את המטבח המסתתר מאחוריו.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.