מחפר

מחפר הוא ציוד מכני הנדסי לעבודות עפר שייעודו לחפור תעלות ובורות. המחפר מורכב מזרוע תלת-מפרקית המותקנת על גבי ציר מסתובב ("פיווט").

מבנה המחפר

המחפר מורכב מ 3 חלקים עיקריים:

  • זרוע החפירה - זרוע תלת-מפרקית שעליה מותקנת כף חפירה או מקדח הידראולי (פטיש אוויר). הזרוע מופעלת באמצעות 3 סטים של בוכנות הידראוליות. הסט הראשון מחובר למשטח ותפקידו להרים ולהוריד את כלל הזרוע. הסט השני מחבר בין האמה לזרוע ומשמש לכיפוף ויישור הזרוע ב"מרפק". הסט השלישי תפקידו להטות את הכף ולסובב אותה מעלה או מטה.
    • בדרך כלל כף החפירה מותקנת כך שהיא מופנית לכיוון הכלי ואז היא נקראת "יעה אחורני" או backhoe בלע"ז. יש גם כפות שמופנות כלפי חוץ והן נקראות "יעה קדמי". יש כפות שעליהן מותקן מעין מכסה שטוח המאפשר את סגירת הכף.
    • בקצה זרוע החפירה ניתן להתקין בנוסף לכפות גם כלים אחרים, כגון פטיש-אוויר או מקדח פנואומטי.
  • משטח הציר "פיווט" (Pivot) - עליו מותקנת הזרוע, תא המפעיל והמנועים שמפעילים את המחפר. הציר ניתן לצידוד מלא של 360 מעלות וכך מקנה כושר תמרון רב לזרוע. תא המפעיל מותקן בדרך כלל בסמוך לזרוע בשביל ראות מקסימלית ואילו המנועים מותקנים בירכתי הכלי.
  • הנעה (Under-carriage) - רוב המחפרים מונעים על ידי זחלים אך ישנם מחפרים שמונעים על ידי גלגלים. ההנעה מותקנת מתחת למשטח הציר. מחפרים לא נועדו לנסוע לבד מרחקים גדולים וההנעה נועדה לתזוזות קטנות באתר החפירה.

על חלק מהמחפרים מותקנת כף דחפור ארוכה ונמוכה שתפקידה הוא לדחוף עפר שנשפך מהיעה, כף דחפור זו ידועה בשם Back-fill.

שימושים

המחפר, שידוע בכינויו האירופאי "באגר", נפוץ בעיקר בעבודות חפירה שונות, כולל בחפירת בורות גדולים בשטח עירוני. לחפירת בורות קטנים (למשל בשביל להחליף צינורות מים וביוב מתחת לכביש) משתמשים במחפרון. המחפר טוב גם בחפירת תעלות ושוחות, כאשר הזרוע הארוכה שלו מאפשרת לו טווח ועומק.

כאשר מותקן על המחפר מקדח הידראולי, הוא משמש גם להריסת מבנים, אם כי הוא יכול להרוס בתים גם באמצעות הכף הרגילה שלו, על ידי קילוף הקירות וחבטות בתומכות (על ידי צידוד).

חיל ההנדסה הישראלי מפעיל מחפרים ממוגנים כחלק מהצמ"ה שלו, בהם מחפרים גדולים מהדגם המתקדם באגר E-349. מחפרים אלה משמשים הן לעבודות עפר והן להריסת בתי קומות, בשיתוף פעולה עם דחפורי ה-D9. המחפרים נטלו חלק בהריסת המוקטעה של יאסר ערפאת ברמאללה, במבצע הבאת ביכורים בו קילפו את קירות החדר בו התבצרו בכירי המבוקשים ורוצחי רחבעם זאבי ובהריגת חוטפי ורוצחי שלושת הנערים ב-2014. ברצועת עזה משמשים המחפרים גם לחשיפת מנהרות הלחימה של רצועת עזה ופעלו באופן נרחב במבצע צוק איתן.


ממדים אופיינים

המחפרים באים בגדלים שונים ומגוונים. ישנם מחפרי ענק למכרות שמשקלם מאות טונות ומצד שני ישנם מחפרים קומפטיים ביתיים שגודלם הוא כגודל אדם. להלן סדרי גודל, הלקוחים מהאתר של קטרפילר. הדגמים הם 307C (קטן), 325L (בינוני) ו-385C (גדול).

נתון CAT 307C CAT 325L CAT 385C L
הספק נטו 54 כוחות סוס = 41 קילוואט 188 כוחות סוס = 140 קילוואט 513 כוחות סוס = 382 קילוואט
משקל מוכן לפעולה כ-7 טון כ-28.6 טון כ-85 טון
קיבולת יעה חפירה[1] 0.1 - 1 מטר מעוקב 0.5 - 1.9 מטר מעוקב כ-3.8 מטר מעוקב
מומנט זרוע[2] 1415 ק"ג-כוח כפול מטר 8220 ק"ג-כוח כפול מטר 26000 ק"ג-כוח כפול מטר

ראו גם

קישורים חיצוניים

מחפרים בצה"ל

הערות שוליים

  1. על כל כלי ניתן להתקין מספר סוגים של כפות, בעלות נפחים שונים וצורות שונות. הנתונים כאן הם טווח הנפחים בין הכף בעלת הנפח המינימלי שאפשר להתקין לבין הכף בעל הנפח המקסימלי שניתן להתקין על הכלי.
  2. מומנט הזרוע, או Swing Torque, הוא מדד ליכולתו של המחפר לעמוד בפני כוחות המפועלים על קצה זרוע החפירה. מדד זה מציין בפועל את המומנט המקסימלי שיכולה להפעיל זרוע החפירה מבלי להפוך את הכלי. ככל שמדד זה גדול יותר, כך גדולה יותר תפוקתו של המחפר.
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0

קרדיט

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.