מחלקת ביטחון המדינה של קוריאה הצפונית

מחלקת ביטחון המדינה של קוריאה הצפוניתקוריאנית: 국가안전보위부) או המשרד לביטחון המדינה הוא המשטרה החשאית של קוריאה הצפונית. זו סוכנות ריגול, משטרה חשאית אוטונומית ממשלתית בצפון קוריאה שאנשיה מדווחים ישירות למנהיג העליון[1][2].

המחלקה נוסדה כמשרד ממשלתי לביטחון המדינה בשנת 1973 ובנוסף למשימות הביטחוניות ואספקת שירותי אבטחת אישים, המחלקה מעורבת לפי פרסומים במערב, בהפעלת מחנות ריכוז בקוריאה הצפונית והפעלת אמצעים חשאיים אחרים[3].

ארגון זה נחשב במערב לאחד מכוחות הביטחון האכזריים ביותר בעולם והוא מואשם על ידי מדינות המערב במעורבות בהפרות רבות של זכויות אדם.

היסטוריה

כמה עריקים ומקורות טוענים כי בניגוד למקביליהם מהגוש המזרחי, תפקידי ביטחון המדינה הוטלו למעשה על ידי מספר גדול יותר ושונה של גופי ביטחון הפועלים בכפיפות למפלגה או הצבא, כל אחד עם אחריות ייחודית משלו ושמות חשאיים שמוזכרים בשם צופן בלבד (כדוגמת חדר 39), וכי הסוכנות אינה אלא מעטפת המשמשת את האליטה השלטונית לתיאום פעילויות ולחיפוי למבצעים חשאיים.

במשך זמן רב נותר תפקיד ראש מחלקת ביטחון המדינה לא מאויש, לאחר מותו של רי צ'ון-סו בשנת 1987, למרות שלמעשה, גם אם לא להלכה, הגוף נשלט על ידי קים ג'ונג-איל ומחלקת הארגון וההדרכה של מפלגת הפועלים[4]. בשנת 1998, המחלקה הועברה לאחריות ועדת ההגנה הלאומית, שגם היא נוהלה על ידי היו"ר קים ג'ונג-איל. לבסוף, ב-2007, הועברה המחלקה למחלקת הניהול של המפלגה, אף שהמשיכה להיות מחויבת כלפי מחלקת הארגון והדרכה של המפלגה.

בנובמבר 2011, פורסם כי הגנרל יו טונג-צ'וק מונה לכהן בתור השר לביטחון המדינה, הראשון בתפקיד מאז 1987, כשהוא ממלא תפקיד שהיה פנוי במשך 24 שנים[5]. המינוי הגיע במקביל גם למינויו של הגנרל רי מיונג-סו לתפקיד השר לביטחון העם. מקורות אחרים אף טענו כי קים ג'ונג און עבד במחלקת ביטחון המדינה טרם הפיכתו ליורש השלטון בספטמבר 2010[6]. קים וון-הונג מונה לתפקיד שר באפריל 2012 עם שחזור המשרה לאחר מותו של קים ג'ונג איל.[7]

ישנן טענות כי סוכנים של הארגון היו מעורבים במותו של הואנג ג'אנג יופ בשנת 2010.

הערות שוליים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.