מזקו"ם

מַזְקוֹ"םראשי תיבות המציינים "מערכת זחלים, קפיצים ומַרְכּוֹבִים".

בשפה לא מקצועית אין המזקו"ם אלא ה"שרשראות" (הזחלים), הקפיצים והגלגלים של הטנק, במיוחד אלה של רכב קרבי משוריין (רק"ם) כגון טנקים, נגמ"שים ותותחים מתנייעים, או ציוד מכני הנדסי (צמ"ה) כגון דחפורים ומחפרים. מערכת תנועה זו קיבלה את כינוייה מאופן תנועתה, המזכירה את זה של זחלי הפרפראים.

מרכיבי המזקו"ם

 • זחלים – קיים זחל אחד בכל צד של הרכב, אשר מורכב מחוליות המחוברות ביניהן על ידי פינים או מחברים. החוליות עשויות פלדה ולעיתים מרופדות גומי. לכל חוליה ישנה "שן מובילה" הבולטת כלפי פנים המזקו"ם ומיועדת לשמור שהזחל לא יצא ממקומו, וזאת על ידי מעברהּ במרווחים המיועדים לה במרכזם של הגלגלים השונים. בצדי החוליות ישנן מגרעות המאפשרות לשיני הזרים המניעים (ראו בהמשך) להשתלב בהן על מנת להניע כל זחל קדימה ואחורה. כאמור, החוליות מחוברות זו לזו באחת ממספר שיטות:
  • פינים מאובטחים: כל שתי חוליות מחוברות ביניהן על ידי פין. הפינים הם סימטריים ומאובטחים למקומם על ידי קסוות או טבעות המותקנות עליהם.
  • פינים ו"פטיש פינים": כל שתי חוליות מחוברות ביניהן על ידי פין דמוי מסמר, אשר מוכנס לחוליות כשראשו כלפי התובה, והוא אינו מאובטח. כדי למנוע מהפינים לצאת מהחוליות בשעת נסיעה, מותקן בכל צד של התובה "פטיש פינים" - יציקת מתכת משופעת אשר מחזירה את הפינים שיצאו מהזחל למקומם (הפין "פוגש" בפטיש הפינים במהלך סיבוב הזחל).
  • פינים ומַחְבַּרִים: בשיטה זו יש לכל חוליה בליטה בקצה. על הפינים של החוליות מורכב מחבר המחוזק בהברגה. בנוסף ישנו מחבר אמצעי המשמש כשן מובילה.
 • קפיצים – הקפיצים מרככים את הזעזועים הנגרמים לטנק בנסיעה בשטח קשה. המונח מתייחס הן לקפיצים, הן למוטות פיתול והן למערכות הידראוליות המבצעות את אותה עבודה. הקפיצים נמצאים בין המתלים לתובה עצמה וסופגים את האנרגיה של תנועות המרכובים כלפי מעלה.
 • מַַרְכּוֹבִים – שם כולל לגלגלים שמתחתיהם ולעיתים עליהם מונח הזחל, וכן לזרועות ולמערכות שנושאות אותם. גלגלי המרכוב הם הגלגלים התחתונים במזקו"ם (להבדיל מהגלגלים המניעים, גלגלי המתח, ובמזקו"מי ויקרס - גם גלגלי התמך). כינוי נפוץ בצה"ל לגלגל מרכוב הוא "בּוּגִי" (שיבוש של Bogie, קרי "בּוֹגִי", ראו חוגון), וברבים "בוגים" או "בוגיזים". גלגלי המרכוב מותקנים בזוגות, והמרווח שביניהם משמש למעבר השיניים המובילות של חוליות הזחלים (כפי שתואר לעיל). לעיתים כל גלגל מרכוב הוא יחידה אחת עם מרווח במרכזה. גלגלי המרכוב עשויים פלדה ולעיתים מצופים גומי למניעת שחיקה.
 • גלגלי תמך - במזקו"מי ויקרס - גלגלים קטנים המותקנים בחלקו העליון של המזקו"ם אשר שומרים עליו מתוח מעל גלגלי המרכוב. קיימים גלגלי תמך כפולים (שיני החוליות עוברים במרווחים שבמרכזם) וגלגלי תמך בודדים (ובמקרה זה שיני החוליות חולפים לידם).
 • גלגלים מניעים - בכל צד של המזקו"ם קיים גלגל מניע לשם הנעת הזחל. כל גלגל בנוי מ"תוף מניע" (החלק המרכזי) ומשני "זֶרים מניעים" - מעין גלגלי שיניים המותקנים על התוף משני צדיו, אשר שיניהם משתלבות במגרעות חוליות הזחלים. כל גלגל מניע מחובר להינע סופי - רכיב העברת תנועה המקשר בין הגלגל המניע לבין הממסרה (מסיבה זו הגלגלים המניעים נמצאים תמיד בחלק שבו מותקן המנוע, בין אם מלפנים או מאחור).
 • גלגלי מתח - בכל צד של המזקו"ם קיים גלגל מתח. גלגלי המתח מותקנים כמעט תמיד בקצה המנוגד למיקום הגלגלים המניעים. הגלגל מורכב על מערכת המאפשרת את הרחקתו או קירובו למרכז הזחל, וכך מתאפשרת מתיחה או הרפיה של הזחל במקרה הצורך.

סוגי מזקו"ם

שני הסוגים העיקריים של המזקו"ם הוא מזקו"ם "ויקרס" בו הזחל מתוח על פני מערכת הגלגלים, ונהוג בעיקר בכלים מערביים, ומזקו"ם "כריסטי" (על שם ג'יי וולטר כריסטי), הקורס אל מערכת הגלגלים (בתיאור גס, בצורה של כליה, או בוטן), ונהוג בכלים סוביטיים. סדרת טנקי ה-T הסובייטית השתמשה במזקו"ם "כריסטי" עד ה-T-64 שצויד במזקו"ם "ויקרס". כמו כן, קיימים מספר כלים מערביים בעלי מזקו"ם "כריסטי", כגון: M-113 ותומ"ת M-109.

מזקו"ם "ויקרס" מסוגל לשכך טוב יותר את המהמורות בדרך, אך מהירות הנסיעה שלו נמוכה מהמהירות של מזקו"ם "כריסטי".

מזקו"ם מוקדם יותר היה ה"קרדן-לויד" שנמצא בשרמן.

יתרונות וחסרונות

יתרונות הזחל:

 1. הזחל מפזר את משקלו של כלי הרכב על שטח פנים גדול יותר. בכך הלחץ שמפעיל הרכב על הקרקע קטן באופן ניכר, דבר המונע מרכבים כבדים לשקוע בקרקע חולית או בוצית. טרקטורים או דחפורים העובדים בביצות מצוידים בזחלים רחבים במיוחד.
 2. הזחלים מקנים אחיזת קרקע טובה יותר ובכך הם:
  1. מגדילים את כוח הגרירה של הכלי. תכונה זו חיונית בעיקר לדחפורים כבדים, שמאפשרת להם לנצל את משקלם והחיכוך עם הקרקע כדי לדחוף ולגרור עצמים כבדים.
  2. מגדילים את עבירות הכלי.
 3. בכלי רכב צבאיים יש יתרון לכך שהזחל עמיד לירי אש נשק קל ורסיסים.

חסרונות הזחל:

 1. הזחל גורם נזק לדרכים בהן הוא עובר ובעיקר לכבישי אספלט.
 2. הזחל מגביל את מהירותו של כלי הרכב בהשוואה לגלגלים.
 3. בתנועה רציפה למרחקים גדולים, העומס המופעל על התמסורת והחוליות גורם לשחיקה מהירה של הזחל. זוהי אחת הסיבות שבגינם טנקים ודחפורים מועברים באמצעות מוביל טנקים.
 4. הנעה באמצעות זחל כרוכה בצריכת דלק גבוהה יותר ביחס להנעה באמצעות גלגלים.

קישורים חיצוניים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.