מזחלות (ספורט חורף)

מזחלות (Bobsleigh) הוא ספורט חורף שבו קבוצה של 2 או 4 אנשים נוסעים באופן מתוזמן על מזחלת המונעת על ידי כח הכבידה דרך מסלול פתלתל, צר ומשופע במורד נתיב קרח.

מהירות המזחלת יכולה להגיע ל-150 קמ"ש. המסלולים מתחילים עם קבוצת אנשים שדוחפים את המזחלת לאורך 50 מטרים לפני עליית המשתתפים למתקן. התחרות היוקרתית ביותר של ספורט המזחלות המתקיימת כיום מתרחשת במשחקי החורף האולימפיים כל ארבע שנים. התחרות הרשמית הראשונה נערכה בשאמוני, צרפת. בשנת 1923 נוסדה הפדרציה הבינלאומית למזחלות ובשנת 1924 נכלל ספורט המזחלות בין ענפי הספורט של אולימפיאדת החורף.

היסטוריה

אף שנסיעה במזחלת על שלג או קרח הייתה פופולרית בהרבה מדינות צפוניות בעבר, בובסלי הוא ספורט מודרני יחסית. מקור הספורט הוא בעיירת הנופש היוקרתית סנט מוריץ שבשווייץ, בסוף המאה ה-19. נופשים מאנגליה המציאו את הספורט לראשונה, כאשר שני אנשים ישבו על מתקן אשר החליק במורד קפוא, ואחד מהם "נהג" במתקן ניווט. מקור השם המקורי באנגלית, bobsleigh, הוא הלחם בסיסים של המלים: bob שמשמעותו התנדנדות ו-sleigh שמשמעותו מזחלת.

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.