מוש (נפה)

מוש (נפה)
Muş
מדינה טורקיה  טורקיה
מחוז מזרח אנטוליה
בירת הנפה מוש
שטח 8,196 קמ"ר קמ"ר
אוכלוסייה
  בנפה

406,501  (נכון ל-2010)
http://www.mus.gov.tr/

לחצו כדי להקטין חזרה

נפת מושטורקית: Muş ili) היא נפה (פרובינציה) הנמצאת במזרח טורקיה. שטח הנפה הוא 8,196 קמ"ר (להשוואה: כמעט חצי משטח ישראל) ומתגוררים בה למעלה מ-400,000 תושבים. בירת הנפה היא העיר מוש, עיר חשובה נוספת היא מנזיקרט, בה התקיים בשנת 1071 קרב מנזיקרט. הנפה המודרנית מבוססת על גבולות סנג'ק מוש של האימפריה העות'מאנית. כלכלת הנפה מבוססת על גידול חיטה ומכרות מלח.

בתקופת שואת העם הארמני

מבחינה היסטורית היה הסנג'ק אזור-גבול בין האימפריה העות'מאנית לבין אזור ההשפעה של רוסיה בפרס. השלטון המרכזי חשד בנאמנות האוכלוסייה המקומית שהורכבה ברובה מארמנים נוצרים (עם מיעוט כורדי) ועודד הגירת מוסלמים-טורקים לאזור. בשנת 1915, במסגרת שואת העם הארמני, הפכה העיר מוש למחנה ריכוז אליו הובלה כל האוכלוסייה הארמנית של הסנג'ק, שמנתה 140,000 איש. חלקם נטבחו בכפריהם ואחרים גורשו מהעיר להשמדה איטית במסגרת צעדות המוות.[1] כן נהרסו מנזרים ארמניים עתיקים.

אוכלוסייה

נפת מוש נמצאת באזור בעל רוב כורדי המכונה "כורדיסטן הטורקית", אף שאין למונח משמעות מדינית או הכרה רשמית. לפי הערכותיהם של הארמנים חיים באזור אלפי ארמנים שחלקם ארמנים סמויים.[2]

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.