מועצת אירופה

דיאגרמת ון אינטראקטיבית המציגה את הקשרים בין ארגונים והסכמים אירופיים שונים

מועצת אירופהאנגלית: Council of Europe, ובראשי תיבות CoE; בצרפתית: Conseil de l'Europe) הוא ארגון בינלאומי הפועל למען שיתוף פעולה בין מדינות אירופה, בייחוד בתחומי זכויות האדם, קידום הדמוקרטיה, ומשפט בינלאומי. הארגון הוקם ב-5 במאי 1949[1], וחברות בו 47 מדינות. ישראל היא מדינה משקיפה בארגון, מאז שנת 1957. בין שאר המדינות המשקיפות נכללות ארצות הברית, יפן וקנדה. המטה הראשי של הארגון נמצא בשטרסבורג שבצרפת, ותקציב הארגון הכולל מגיע לחצי מיליארד אירו בשנה. שתי השפות הרשמיות של הארגון הן צרפתית ואנגלית, אך במהלך עבודת הארגון ישנו גם שימוש בגרמנית, איטלקית, רוסית וטורקית. מועצת אירופה הוקמה על ידי בלגיה, דנמרק, צרפת, אירלנד, איטליה, לוקסמבורג, הולנד, נורווגיה, שוודיה ובריטניה. יוון וטורקיה הצטרפו כעבור שלושה חודשים, ולאחר מכן איסלנד וגרמניה. המדינה האחרונה שהצטרפה היא מונטנגרו .

סעיף 4 של החוקה מציין כי החברות פתוחות לכל מדינה באירופה.

בין היתר, יזמה מועצת אירופה את אמנת הפשע המקוון.

ארגוני זכויות אדם (כגון משמר זכויות האדם) העבירו ביקורת על המועצה על כך שמדינות האיחוד האירופי, שלכאורה נועד בשביל לשמור ולקדם את נושאי השלום, הדמוקרטיה וזכויות האדם בעולם, משתפות פעולה עם משטרים פחות דמוקרטיים כגון אזרבייג'ן.

הארגון מהווה ארגון משקיף באומות המאוחדות.

מועצת אירופה והאיחוד האירופי

מועצת אירופה והאיחוד האירופי הם גופים שונים. כל מדינה של האיחוד האירופי היא גם חברה במועצת אירופה כיוון שזהו תנאי להצטרפות לאיחוד. אף אחד מהארגונים הללו לא כפוף לארגון השני. לעיתים ישנו בלבול בין שני הארגונים מכיוון שלשניהם יש את אותו הדגל וההמנון. בניגוד לאיחוד האירופי, למועצת אירופה אין היכולת לחוקק חוקים מחייבים, אך יש להם את היכולת לאכוף הסכמים. שיתוף פעולה בין הארגונים התחזק בעיקר סביב תרבות וחינוך וכן על האכיפה הבינלאומית לצדק ולזכויות אדם.

מטרות והישגים

סעיף 1 (א) לחוקה קובע כי "מטרת מועצת אירופה היא להשיג אחדות גדולה יותר בין החברות לצורך שמירה ומימוש האידיאלים ועקרונות שהן המורשת המשותפת שלהן וקידום הכלכלי והחברתי שלהן . "

הארגון קידם ויצר למעלה ממאתיים אמנות ומוסכמות שעוסקות בקידום השלום וזכויות האדם בעולם. הבולטת ביותר מכל אלה היא האמנה האירופית לזכויות אדם שנכתבה בשנת 1950 ומכך הוקם בית הדין האירופי לזכויות אדם .

ראו גם

לקריאה נוספת

  • Political Institutions in Europe, Josep M. Colomer

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.