מועצה אזורית אפעל

מועצה אזורית אפעל הייתה מועצה אזורית בבקעת אונו שהתקיימה עד תחילת שנת 2008[1]. המועצה גבלה בצפון בגבעת שמואל ובאוניברסיטת בר-אילן, במערב ברמת גן ובחירייה, בדרום באור יהודה, ביהוד ובנוה מונוסון ובמזרח בקריית אונו ובתל השומר.

המועצה הוקמה בשנת 1950 בשם מועצה אזורית אונו על שם היישוב המרכזי בה, כפר אונו וכללה את היישובים כפר אונו, כפר אז"ר, רמת פנקס, קיבוץ אפעל ומעברת אונו שהייתה בשלב ראשון וועד מקומי נפרד. בשנת 1954, בעקבות הקמת שכונה של משוחררי צה"ל שלא הייתה חלק מכפר אונו (גבעת ברכה) ובעקבות מחלוקת עם תושבי כפר אז"ר על אופי פיתוח האזור, עירוני או חקלאי, פרשו כפר אונו, יחד עם השכונה החדשה והמעברה מהמועצה האזורית והפכו למועצה מקומית בשם קריית אונו. המועצה האזורית המשיכה להתקיים בראשות זלמן מסחרי מכפר אז"ר וכללה את הוועדים המקומיים של כפר אז"ר, קיבוץ אפעל ורמת פנקס. הקיבוץ היה בשלבי פירוק ובמקומו הצטרפו כיחידות מקומיות בית האבות אפעל, סמינר אפעל ומשנת 1969 גם את רמת אפעל. בשנת 1984 שונה שם המועצה ל"מועצה אזורית אפעל" על שם היישוב הגדול במועצה, רמת אפעל.

פירוק המועצה

מועצה אזורית אפעל הייתה מועצה קטנה המוקפת בערים ובמשרד הפנים ביקשו לפרק את המועצה. בשנת 1998 קבעה ועדה של פרופסור אריה שחר שיש לאחד את יישובי בקעת אונו. בשנת 1999 מונתה למועצה "ועדת הבראה כלכלית" שפעלה לצד ראש העירייה, אורה חכם, אך ההבראה לא צלחה[2]. בשנת 2000 החליטה ועדת חקירה בראשות פרופסור אפרת ברוב דעות לחלק את שטחי המועצה בין המועצות הסמוכות[3].

בפברואר 2007, לאור גרעונות של המועצה, החליט משרד הפנים על פירוק המועצה[4], לאור המלצות ועדות חקירה שמינה. לפי החלטת משרד הפנים, רמת פנקס הועברה לתחום שיפוטה של עיריית אור יהודה, היישובים רמת אפעל וכפר אז"ר הועברו לתחום שיפוטה של עיריית רמת גן, השטח שמצפון לכפר אז"ר הועבר לעיריית קריית אונו והשטח הדרום-מערבי של צומת מסובים, מעבר לכביש גהה, הוסב לשטח גלילי, כחלק מפארק איילון. הפירוק נכנס לתוקפו ב-10 באפריל 2008.

יישובים שנכללו בתחום שיפוטה

הערות שוליים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.