מוטרוטציה

ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מוטרוטציה (אנגלית: Mutarotation) הוא שינוי בסיבוב ספציפי במישור המקוטב של האור כאשר הוא מועבר דרך אלדוהקסוזה, מונוסכריד בעל 6 אטומי פחמן וקבוצה אלדהידית H-C=O)).

מוטרוטציה מתייחסת להמרה של אנומר טהור של המיאצטל בתערובת של שני האנומרים הנמצאים בשיווי משקל. כפי שהשם מציע זהו שינוי ברוטציה (מוטה - שינוי, רוטציה - סיבוב). האור המקוטב מושג על ידי העברת אור רגיל דרך מנסרת ניקול. בזמן המוטרוטציה צורות אנומרים אלפא או ביתא משתנות למבנה שרשרת הלוך וחזור. מוטרוטציה מתייחסת להמרה פנימית בין אנומרים אלפא וביתא. אף על פי כן, זה צריך להיות מומר לשרשרת פתוחה לפי שינוי קונפורמציה למבנה אלפא או ביתא.

לדוגמה, בגלוקוז פחמן מס' 1, פחמן אלדהידי, הוא פחמן אנומרי. בפרוקטוז פחמן מס' 2, פחמן קטוני הוא אנומרי.אנומרים משתנים בצורה ספונטנית שלא כמו אפימרים אשר יציבים תחת תנאים סטנדרטיים.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.