מוחמד אבן מוסא אל-ח'ואריזמי

יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: יתכן ומופיעים בערך נתונים הנוגדים את השקפת המכלול.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אבו עבדאללה מוחמד אל-ח'וואריזמי
ابوعبدالله محمد بن موسی خوارزمی
Muhammad ibn Mūsā al-Khwārizmī
לידה 780 בערך
פטירה 850 בערך
ענף מדעי אסטרונומיה, מתמטיקה, אסטרולוגיה, גאוגרפיה
ארצות מגורים הח'ליפות העבאסית
פרסים והנצחה

פרס על שמו של ארגון מחקר פרסי

תרומות עיקריות
ספר "אלגברה", ספר גאוגרפיה, ספר על אסטרונומיה שכלל חישובים שונים וטבלאות עם מידע אסטרונומי, ספר עם הנחיות לבניית ושימוש באצטרולב

אבו עבדאללה מוחמד אבן מוסא אל-ח'ווארזמיערבית: ابوعبدالله محمد بن موسی خوارزمی; 780 בערך – 845 בערך), היה מתמטיקאי, אסטרונום וגאוגרף פרסי.

חייו

אל-ח'ווארזמי נולד בעיר חיווה שבמדינת ח'אנות חיווה באזור ח'ווארזם, הנמצאת כעת באוזבקיסטן. זמן מה לאחר מכן עברה משפחתו לאזור בגדאד, שם יצר אל-ח'ווארזמי את עיקר כתביו, בשנים 833-813. עיקר עבודתו המדעית נכתבה בערבית, שפת המדע בסביבתו של אל-ח'ווארזמי, אך שפת האם שלו הייתה פרסית. דתו המקורית הייתה זורואסטרית, אך הוא התאסלם. [דרוש מקור]

מושג האלגוריתם קרוי על שמו, ומקורו בשיבוש שמו בתרגום הלטיני. בנוסף תרם תרומה משמעותית לפיתוח תחומי מדע נוספים: טריגונומטריה, אסטרונומיה, גאוגרפיה וקרטוגרפיה. גישתו השיטתית לפתרון משוואות הביאה לפיתוחה של האלגברה, מילה שמקורה בשם ספרו משנת 830, "חיסאב אל-ג'אבר ואל-מוקאבלה" ("חשבון ההשלמה וההקבלה"). אף שתרומתו העיקרית נבעה ממחקר מקורי, הוא תרם גם לאיסוף וסידור של הידע הקיים בתחומי התמחותו, ממקורות יווניים, הודיים ואחרים. בין השאר הביא להפצת השימוש בספרה אפס ובספרות המוכרות לנו היום (ספרות הודיות-ערביות). הוא אף כתב חיבור על לוח השנה היהודי ופיתח שיטה להשוואתו ללוח השנה הסלווקי שהיה נהוג באזורו.[דרוש מקור]

הוא מי שגילה את נוסחת המשוואה הריבועית.

הוא שכלל את מחקריו של תלמי בגאוגרפיה (כתב היד של ספרו בנושא זה התגלה בשנת 1878). בנוסף פיקח על עבודתם של 70 גאוגרפים שיצרו את המפה הראשונה של העולם (כפי שהיה ידוע באותה עת). במחקריו האסטרונומיים עסק באצטרולב ובשעון השמש.

התרגום ללטינית של עבודתו הגיע לאירופה והשפיע במידה מכרעת על התפתחות המדע שם. ספר האלגברה שלו שימש עד המאה ה-16 כספר העיקרי לנושא זה באוניברסיטאות אירופה.

הוא נפטר בבגדאד. על שמו נקרא מכתש Al-Khwarizmi על הירח.

קישורים חיצוניים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.