מהאראשטרה

מַהָארָאשְׁטְרַה (מדינה)
महाराष्ट्र
mahārāṣṭra
מדינה הודו  הודו
בירת המדינה מומבאי
שפה רשמית מראטהי
שטח 307,713 קמ"ר (דירוג: 3)
דירוג צפיפות בהודו 11
אוכלוסייה
  במדינה
  צפיפות

112,373,000  (נכון ל-2011)
365.2 נפש לקמ"ר (נכון ל-2011)
אזור זמן UTC +5.5
www.maharashtra.gov.in

לחצו כדי להקטין חזרה

מַהָארָאשְׁטְרַהמראטהית: महाराष्ट्र (מידע • עזרה), mahārāṣṭra) היא מדינה בהודו השוכנת על חוף הים הערבי שבאוקיינוס ההודי. היא גובלת עם המדינות גוג'ראט, ראג'סטאן, מאדהיה פרדש, אנדרה פרדש, קרנאטקה וגואה. זוהי המדינה השנייה בגודלה בהודו מבחינת אוכלוסייה (כ-112 מיליון בני אדם), ושלישית מבחינת שטח (307,713 קמ"ר- כ-10% משטח הודו). בירת המדינה, מומבאי, היא העיר הגדולה ביותר בהודו, ומרכזה הפיננסי. השפה המרכזית היא מראטהי.

היסטוריה

אזור מהאראשטרה נשלט על ידי האימפריה המאורית במאה ה-4 והמאה ה-3 לפני הספירה. בהמשך נשלט האזור גם על ידי ממלכת גופטה. בשנת 1601 האזור סופח לאימפריה המוגולית. לאחר מספר עשורים הוקמה בסביבת מהאראשטרה האימפריה המרתית אשר דחקה את האימפריה המוגולית.

לאחר מלחמה בת שנתיים, חברת הודו המזרחית הבריטית השתלטה על אזור מהאראשטרה בשנת 1819. תחת השלטון הבריטי, האזור נהנה מאוטונומיה מסוימת.

טופוגרפיה, גאוגרפיה ואקלים

העיר המרכזית במחוז היא מומבאי (לשעבר בומביי). ערים נוספות: אוסמנאבד, אוראנגאבאד, אקולה, בידר, ביר, ג'נג'ירה, חדקי, מאתראן, מירג', מלגאון, נאגפור, נבי מומבאי, ניזמאבד, ננדר, סטרה, סנגלי, פיג'פור, פונה, קולהפור, רטנגירי, שולפור, תנה.

האזור בחלקו מישורי ובחלקו שפלה. הטמפרטורה במהאראשטרה קבועה יחסית לאורך השנה, בטווח של בין 16 ל-35 מעלות. אפריל עד מאי הם החודשים החמים. בין יוני לספטמבר נמשכת עונת המונסונים, ואוקטובר עד פברואר מהווה תקופה קרה ויבשה.

כלכלה ותחבורה

מדינה זו היא מהמרכזים הכלכליים והעסקיים החשובים בהודו, הגידולים והמשאבים העיקריים הם: גידולי אורז, כותנה, יוטה, בוטנים, קנה סוכר ודיג (בעיקר דיג חסילונים). דוח של ממשלת הודו, India Science Report, קבע כי במדינת מהאראשטרה, מצוי הריכוז הגדול ביותר בהודו של כוח אדם מיומן בתחומי המדע והטכנולוגיה. למרות שהם מהוים רק 9.4% מכלל תושבי הודו, תורמים תושבי המדינה 13.7% לכלל כוח האדם המיומן, וכן 22% מכלל הבוגרים בתחום המסחר.

העיר מומבאי גם מהווה את מרכז תעשיית הקולנוע של הודו, ומכונה בשל כך "בוליווד".

במדינת מהאראשטרה מיעוט יחסי של שימוש בכלי רכב פרטיים. כתחליף, יש שימוש מוגבר באמצעי תחבורה אחרים, כגון ריקשה (מונית בעלת 3 גלגלים), אופנועים, אוטובוסים ורכבת.

דמוגרפיה

סך האנשים במדינה על פי המפקד בשנת 2011 היה 112,374,333 (שנייה בהודו אחרי אוטר פרדש)[1]. מהארשטרה היא מהמדינות העשירות בהודו, עם הכנסה לנפש הגבוה בכ-40% מהממוצע ההודי. עם זאת, במדינה שיעור גבוה במיוחד של אוכלוסייה שבטית (ST'c), למעלה מ-10 מיליון שבטיים (9.4%) בני למעלה מ-45 שבטים שונים. אחדים מהם עדיין צדים בחצים וקשתות. האוכלוסייה במהאראשטרה היא ברובה הינדואית, אך קיים בה גם מיעוטים נוצריים, סיקהים, ג'איניים, מוסלמים וזורואסטרים.

במהאראשטרה קהילת יהודים בשם "בני ישראל", שמנתה בעבר עשרות אלפים אך עם ההגירה לישראל ולשאר מדינות דוברות אנגלית כיום מונה כחמשת אלפים איש, המהווים את רוב היהודים בהודו כיום. כמו כן ישנה קהילה יהודית של יוצאי בגדד שבתקופה הבריטית היו מעמודי התווך של המדינה כשבנו את מזח ששון במומבאי ונציגם היה ראש העיר מומבאי. קהילה גדולה ישנה גם בעיר פונה.

שפת המדינה במהאראשטרה היא המראטהי.

נכסי מורשת עולמית לשימור

במהאראשטרה נמצאים אתרי מורשת עולמית:

  • מערות אלורה (Ellora Caves) (הוכרזו ב-1983)
  • מערות אג'נטה (Ajanta Caves) (הוכרזו ב-1983)
  • מערות אלפנטה (מומבאי) (Elephanta Caves) (הוכרזו ב-1987)
  • תחנת הרכבת שיוואג'י (ויקטוריה טרמינוס) (Chhatrapati Shivaji Terminus) (הוכרזה ב-1988)

פוליטיקה וממשל

המושל (ראש המדינה) ממונה אחת לחמש שנים על ידי נשיא הודו. השר הראשי (ראש הרשות המבצעת וראש המדינה בפועל) הוא מנהיג המפלגה הגדולה\ קואליציית מפלגות בפרלמנט. הפרלמנט המקומי מורכב משני בתים, והבחירות אליהם מתקיימות אחת לחמש שנים. האספה המחוקקת (הבית התחתון) מורכבת מ-288 נציגים, ובמועצה המחוקקת (הבית העליון) ישנם כ-78 נציגים. מאז 1960 המפלגה הדומיננטית היא הקונגרס הלאומי ההודי.

המדינה שולחת 48 נציגים ללוק סבהה (הבית התחתון של הפרלמנט הארצי) ו-5 נציגים לרג'יה סבהה (הבית העליון של הפרלמנט הארצי). הנציגים ללוק סבהה בנחרים על ידי העם, בעוד שהנציגים לרג'יה סבהה נבחרים על ידי האספה המחוקקת.

מחוזות

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.