מדעטק - המוזיאון הלאומי למדע, טכנולוגיה וחלל

מדעטק
פרטים
סוג המוזיאון הלאומי למדע, טכנולוגיה וחלל
שנת ההקמה 1984
כתובת רח' שמריהו לוין 25, חיפה
מנהל אלי שרמייסטר
(למפת חיפה רגילה)
 
המוזיאון הלאומי למדע, טכנולוגיה וחלל

"מדעטק - המוזיאון הלאומי למדע, טכנולוגיה וחלל" (או "מרכז דניאל ומטילדה רקנאטי") הוא מוזיאון מדע הנמצא בשכונת הדר הכרמל שבעיר חיפה. זהו אחד מארבעה מוזיאונים למדע הפועלים בישראל (שלושה האחרים הם מוזיאון המדע בירושלים, גן המדע במכון ויצמן ברחובות ופארק קרסו למדע בבאר שבע).

עד שנת 2006, היה המוזיאון ידוע בשם ה"טכנודע". בשנה זו ערך המוזיאון תחרות בקרב הקהל הרחב, לבחירת שם חדש עבורו.

המוזיאון פועל בבניין ההיסטורי של הטכניון, שתוכנן על ידי האדריכל היהודי-גרמני אלכסנדר ברוולד, ונמצא בשכונת הדר הכרמל בחיפה. הבניין שימש את הטכניון בין השנים 19251965 לכל הפקולטות, ובשנים 1965–1985 שימש את הפקולטה לארכיטקטורה. במהלך השנים עבר הבניין שינויים רבים. בשנת 1986 הועבר לידי המוזיאון, שוקם ושומר בהתאם לתוכניות המקוריות של ברוולד. על שיחזורו ושימורו של הבניין זכה המוזיאון באות הוקרה מהמועצה לשימור מבנים ואתרי התיישבות.

תערוכות קבע במוזיאון

תערוכות הקבע מוצגות בבניין ההיסטורי של המוזיאון, שנקרא גם "מדעטק תערוכות". רוב התערוכות מתפרסות על פני חדר אחד ששימש ככיתת לימוד בעבר, למעט התערוכות החדשות יותר שאחידו מספר חדרים.

פארק נובל אנרג'י למדע

בשנת 2011, בחג החנוכה, נפתחה מחדש לקהל חצר המוזיאון שבין שני הבניינים הראשיים, לאחר שזו עוצבה מחדש. במקום הוקם "פארק מדע", אשר נפרש על פני ארבעה דונמים ושהמוטיב המרכזי שנבחר לו הוא "מפגש עם מדענים וממציאים מפורסמים בהיסטוריה, אשר תגליותיהם מהוות אבני דרך המעשירות את חיינו"[1].

הפארק מחולק לחמש חצרות, שכל אחת מהן מוקדשת למדענים הידועים ארכימדס, ברנולי, אייזיק ניוטון, לאונרדו דה וינצ'י ופיתגורס. בנוסף קיימים בפארק מספר מוצגים נוספים מתחום איכות הסביבה, אמפיתיאטרון היכול להכיל כ-400 איש, ושבמרכזו מזרקה בצורת שושנת הרוחות הנשלטת על ידי מחשב ומאפשרת מופעי מים בשילוב תאורה צבעונית.

היוזמה להקמת "פארק המדע" במקום החלה בשנת 2008 ועברה שלבים רבים של תכנון והכנה לפני תחילת העבודות. תכנון הפארק נעשה בעבודה משותפת של צוות המוזיאון ובראשו האוצר הראשי של המוזיאון, ד"ר טל ברמן, ומעצב התערוכות של המוזיאון, דודו דהאן. פיתוח וייצור המוצגים בוצע בעיקר על ידי צוות בית המלאכה של מדעטק. התכנון האדריכלי נעשה באמצעות האדריכלים עמוס וכמן ואהוד כסיף.

תערוכות הקיץ

החל משנת 2008, המדעטק משיק מדי קיץ תערוכה מתחלפת חדשה הפתוחה במשך כשנה. כחלק מעבודות לשיפור המוזיאון, נחנך בניין נוסף ששימש עד אז כבית המלאכה ובו נבנו המוצגים של המוזיאון. הבניין בו נמצאות התערוכות המתחלפות נקרא "מדעטק חינוך" וכולל מלבד התערוכות גם את קולנוע הסינמטריX, כיתות ומעבדות לימוד לבתי ספר והוא מהווה גם כניסה נוספת למתחם המוזיאון. להלן רשימת התערוכות המתחלפות:

דינוזאורים ענקי פטגוניה

ב-11 ביולי 2008 הושקה במוזיאון התערוכה "דינוזאורים ענקי פטגוניה"[2]. התערוכה הציגה העתקים של שלדים משוחזרים של דינוזאורים ענקיים אשר נתגלו בפטגוניה שבארגנטינה, והייתה הראשונה מסוגה בארץ. בין חמישה-עשר השלדים שהוצגו היו גם שני דינוזאורים מסוג ג'יגאנוטוזאור קרוליני.

במקביל לתערוכה, הושקה תערוכת חוצות של פסלי דינוזאורים אחידים בצורתם, אך צבועים כל אחד באופן שונה ויצירתי על ידי אומן, קבוצת אומנים או קבוצת עניין אחרת (תלמידי בתי-ספר או פעילים חברתיים). הדינוזאורים פוזרו ברחובות ובגנים בחיפה וזכו לתשומת לב רבה. התערוכה הגיעה לסיומה באמצע מרץ 2009. גם היום עדיין פזורים ברחבי העיר חלק מהפסלים.

עולמות הגוף (Body Worlds)

באפריל 2009, החלה במוזיאון הצגת התערוכה "עולמות הגוף", העושה שימוש בגופות בני אדם, אשר תרמו גופם לשימוש בתערוכה. פתיחת התערוכה לוותה במחאה ציבורית רבה, בין היתר מצידו של יונה מצגר, הרב הראשי לישראל[3], אשר טען כי התערוכה היא פגיעה בכבוד המת[4]. תערוכת "עולמות הגוף" הוצגה במוזיאון עד ה-4 בינואר 2010 ובמהלך הצגתה בחיפה, ביקרו בה יותר משלוש מאות אלף איש.

העולם הרובוטי

בקיץ 2010 נפתחה במדעטק תערוכת "העולם הרובוטי". התערוכה מציגה רובוטים בדמות חיות כגון ג'ירפה, ברווזן, דיונון ועטלף, וכן מגוון מוצגים הקשורים לחיות. כל אלה הגיעו לישראל מתוך תערוכת "Robot Zoo" העולמית. כמו כן מוצגים בתערוכה רובוטים מסוגים שונים נוספים ומוצגים הקשורים לתעשייה הרובוטית הישראלית.

בחלקו האחרון של התערוכה הוצג "המופע הרובוטי" מדי חצי שעה עגולה ובו אחד מהמדריכים במוזיאון מציג לצופים את הרובוט דמוי האדם "נאו" והרובוט דמוי הכלב "אייבו" ומסביר כיצד הם מבצעים את הפעולות השונות.

ספורט סיינס

התערוכה נחנכה ביוני 2011 וכוללת ברובה מוצגים מהתערוכה המקורית (שמקורה בקנדה) לצד מספר מוצגים בלעדיים למוזיאון. הנושא המרכזי בתערוכה הוא הספורט והפעילות הגופנית מנקודת מבט מדעית וכוללת מגוון מוצגים שונים שמסבירים ומדגימים באותה הזדמנות למבקר את העיקרון המדעי שעליו מדובר. לדוגמה, בסמוך להסבר על שיווי המשקל של האדם שמקורו בנוזל באוזניים מוצבים מתקן למדידת שיווי משקל וגם קורת עץ שעלייה מתנסים המבקרים בהליכה מאוזנת.

101 המצאות ששינו את העולם

המיצג החזותי נחנך ביולי 2012 ומתפרש על פני כל חלל האולם. המיצג כולל סרט באורך 32 דקות, המוקרן על גבי עשרים ושניים מסכי ענק ומציג 101 המצאות בשמונה תקופות זמן, מתוכן 32 באופן מפורט על גבי המסך המרכזי. בנוסף, בבניין התערוכות נחנך חדר שמהווה המשך לתערוכה וכולל מוצגים פיזיים של כ-50 המצאות המלוות בהסבר על מסכי מגע אינטראקטיביים.

Beyond Planet Earth

התערוכה נפתחה לקהל במרץ 2013 ומציגה את החזון של עתיד המסע האנושי במערכת השמש ומעבר לה. בחלק הראשון מוצגות 50 השנים הראשונות בחלל ובהן הספוטניק והווסטוק הרוסיים ומנגד, אפולו ואופורטיוניטי (רכב המחקר למאדים) האמריקנים.

הספינות והים

באפריל 2014 נחנכה תערוכה, אשר הובאה ממוזיאון המדע "אאוריקה" שבהלסינקי, פינלנד. התערוכה מציגה את עולם הספינות, הים והימאות. הנושא המרכזי בה הוא המעבר מהים הפתוח אל החוף, כשהמבקרים עוברים דרך אזורים המוקדשים לנושאים שונים. ביניהם, הישרדות בלב ים, עקרונות שיט, חקר הימים, גשר הפיקוד באונייה, פעילות ועבודה בנמל מודרני ומינים פולשים בים התיכון.

תערוכות בעבר

 • הפנים של הנובל - בין ינואר למאי 2008.
 • ימי הרדיו
 • הקשת הכחולה (תערוכת צילומים תת-ימיים)
 • איינשטיין איש המאה
 • תקשורת אישית (תערוכה נודדת של Orange)
 • הולכים על בטוח - החל מ-2006 על פני רוב קומת המסד
 • שחור על גבי לבן (התפתחות מכשירי הדפוס)

מדעטק חינוך

במוזיאון פועל גם מכון "מדעטק לחינוך". המכון הוא מרכז תמיכה ללימודי מדע, טכנולוגיה וחלל לתלמידי בתי הספר והקהל הרחב. המכון מפעיל רשת של מעבדות בנושאים מדעיים וטכנולוגיים שונים, מקיים סדנאות לימודיות וחוגים לבני-נוער ומפעיל ניידות מדעים היוצאות אל יישובי הפריפריה. המרכז מפעיל כ־80 תוכניות לימודיות בתחומים שונים כמו פיזיקה ואסטרופיזיקה, כימיה, איכות הסביבה, מתמטיקה, רובוטיקה, גנטיקה, חשמל, אלקטרוניקה וטכנולוגיות של אבטחת מידע.

פאב-לאב ע"ש משפחת וונגר

פאב-לאב הוא מרכז לתכנון, עיצוב וייצור אישי באמצעים דיגיטליים, יש בו עמדות לתכנון ממוחשב, מדפסות תלת-מימד, מערכת לחיתוך בלייזר, כרסום ממוחשב ומרכז הרכבה.

סינמטריקס

בשנת 2004 נפתח קולנוע מסוג חדש במוזיאון, "הסינמטריקס" - קולנוע המשלב את כל החושים. הסרטים המוקרנים בו מוצגים בתלת מימד סטריאוסקופי, כאשר הצופים מרכיבים משקפיים מיוחדים. באולם גם ישנם כיסאות הכוללים זוג רמקולים לשמיעה סטריאופונית לכל אחד מהצופים (מיקס הסאונד הכולל הוא קואדרופוני, בשל שני רמקולים בקדמת האולם, המשמיעים את רוב הסאונד בסרטים). במהלך הקרנת הסרטים, הכיסאות מתנועעים, ואף חובטים בצופים היישובים עליהם, בהתאם למופיע בסרט. בנוסף יש גם אפקטים של אורות, בועות סבון, ולפעמים אפילו הפצת ריח.

רשימת הסרטים

 • מסע ביקום (החל מ-2005) - הרפתקה במעמקי החלל החיצון.
 • מדעבדא קדברא (החל מ-2006) - הרעיונות המדעיים מאחורי הקסמים המפורסמים[5].
 • פלאגוף (החל מ-2007) - מסע אל תוך המערכות השונות בגוף.
 • העולם הלוהט (החל מ-2009) - לחוות התפרצות הרי געש ולהרגיש רעידת אדמה.
 • בונים עולם (החל מ-2009) - כיצד בונים גורדי שחקים, והעקרונות המדעיים מאחורי בניית בית חזק.
 • לעוף (החל מ-2010) - מנדידה עם ציפורים לטיסה במטוסים[6].

סרטים נוספים

קיימים סרטים אשר אינם מוקרנים בימי הפעילות הרגילים של המוזיאון, ולרוב ניתן לצפות בהם בסיורים מודרכים של בתי ספר יסודיים ותיכונים:

 • סופרקיד בדרכים (החל מ-2006) - מסע חוויתי ללמידת הזהירות בדרכים. במקור הוקרן בימי הפעילות הרגילים של המוזיאון[5].
 • מכורים לחיים (החל מ-2007) - כיצד הגוף מתמודד עם השימוש בסמים[7].

נטריקס

"נטריקס" הוא מתחם חדשני, שבנייתו הושלמה בקיץ 2008. המתחם שבבניין החינוך עוסק באינטרנט ובקשר שבינו לבין הטכנולוגיה והעתיד. בכניסה למתחם מוצבים מספר מסכים, בהם מופיע המשחק "אבולוציית האינטרנט", שבו המשתתף צופה באירועים משמעותיים הקשורים לאינטרנט בכל עשור, החל משנות ה-60: מהקמת חברת מיקרוסופט (שנותנת חסות למתחם), דרך שליחת הדואר-האלקטרוני הראשון ועד לעתיד, אז מוצג סרטון המציג על אורח החיים העתידני.

במרכז האולם הראשי מוצב עמוד שאותו מכסים מסכי LCD גדולים המציגים את אתרי החדשות הפופולרים בישראל. בקצה השמאלי של החדר ניצב מסך ובו מופיעה התוכנה Google Earth של חברת גוגל (גם היא נותנת חסות). בשתי פינות האולם מוצבים 2 קונסולות Wii של חברת נינטנדו שאמורות להדגיש שהעתיד כבר כאן. השחקנים יכולים להתנסות במשחקים בהנפת היד בלבד או בשיפור שיווי המשקל שלהם (ב-Wii Fit). מסכים מיוחדים יחכו לכם על הרצפה, וברגע שתדרכו עליהם הם יאותתו לכם על גלישה מסוכנת, או צ'יטוט לא זהיר.

בקיץ 2011 נוספו למתחם קונסלת פלייסטיישן 3 המשולבת עם בקר ומצלמת Playstation Move לצד קונסלת Xbox 360 המשולבת עם מצלמת הקינקט שמשתמשת בגוף השחקן כבקר למשחקים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. מתוך אתר האינטרנט של המדעטק
 2. אביטל להב, הדינוזאורים הגיעו לחיפה, באתר ynet, 8 ביולי 2008
 3. קובי נחשוני, הרב מצגר: "תצוגת גופות? לא בארץ הקודש!", באתר ynet, 22 במרץ 2009
 4. תומר זרחין ופאדי עיאדאת, מחאה נגד העלאת "עולמות הגוף", באתר עכבר העיר, 22 במרץ 2009
 5. 1 2 אתר הסינמטריקס, כפי שנשמר בארכיון האינטרנט
 6. סינמטריX, באתר המדעטק, כפי שנשמר בארכיון האינטרנט
 7. כתבה על פתיחת "מכורים לחיים" בסינמטריקס, בארכיון החדשות של אתר המדעטק.
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.