מגן אנושי

מגן אנושי היא טקטיקה של שימוש בבני אדם, לרוב אזרחים, כדי להגן על מטרות צבאיות (כגון תשתיות וחמושים). טקטיקה זו איננה חוקית והיא מנוגדת לאמנות ז'נבה.

ההיגיון שמאחורי טקטיקה זו היא שצבא מערבי, המתיימר להיות מוסרי, יימנע מלפגוע במתכוון באזרחים, ולכן אם החמוש יקיף את עצמו באזרחים, הצבא ימנע מלירות לעברו. עוד יתרון בטקטיקה זו היא שאם אכן נהרגים אזרחים ששימשו כמגן אנושי, הצד שהשתמש בטקטיקה יכול להשתמש במות האזרחים כחומר תעמולה לערעור התדמית של הצבא והמורל שלו.

בטקטיקה נעשה שימוש במדינות מוסלמיות כמו עיראק, לבנון ואפגניסטן.

במשפט הבינלאומי

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

בסכסוך הישראלי-פלסטיני

ישראל

צה"ל

במשך תקופה מסוימת השתמש צה"ל בנוהל שכן בו שכן או קרוב של המשפחה היה נשלח לבשר למחבלים אותם רצה צה"ל לעצור, שהם מוקפים בידי כוחות גדולים, ולהציע להם להיכנע. לפי הצבא נעשה שימוש בנוהג כ-1,200 פעמים משנת 2000 עד שנת 2005, במהלכם נפגע רק ילד אחד כתוצאה מהשימוש בנוהל זה[1]. ב-2005 פסק בג"ץ נגד הנוהל ואסר עליו בטענה שהוא למעשה שימוש בלתי-חוקי באזרחים פלסטינים בתור מגן אנושי[2].

צוות הבדיקה של האו"ם בנושא העימות בעזה, אמנסטי אינטרנשיונל ושוברים שתיקה טענו שצה"ל השתמש באזרחים כמגן אנושי לצורכי הגנה על עמדות שתפס הצבא, סריקת מבנים חשודים ובדיקת חפצים חשודים ואף הליכה עם אזרחים לפני חיילים[3][4]. לעומת זאת, לדברי אמנסטי לא נמצאו מקרים של שימוש בפלסטינים כמגן אנושי בידי חמאס. ישראל וצה"ל דחו את הטענות והאשימו את ועדת גולדסטון ואמנסטי בכתיבת דו"ח מוטה, המתעלם מפשעי מלחמה שביצע חמאס, ומאשים את צה"ל ללא ביסוס - שכן הדו"חות מבוססים על עדויות פלסטינים שאינם חופשיים לומר את האמת בגלל פחד מעינוי או הוצאה להורג בידי חמאס. כשנתיים לאחר מכן, ראש צוות הבדיקה של האו"ם ריצ'רד גולדסטון, כתב מאמר בוושינגטון פוסט בו טען ש"אם הייתי יודע אז מה שאני יודע היום, דו"ח גולדסטון היה מסמך שונה"[5].

המקרה הידוע ביותר של שימוש במגן אנושי מצד צה"ל הוא אירוע בו שני חיילים מחטיבת גבעתי הורו לילד פלסטיני לפתוח תיקים חשודים כדי לבדוק שהם לא ממולכדים. מצ"ח פתחה בחקירה בנושא ובסופה החיילים הורשעו[6][7][8].

הפלסטינים

באינתיפאדה השנייה

במהלך האינתיפאדה השנייה עשו הפלסטינים שימוש נרחב באזרחים, ובפרט בילדים, כמגן אנושי. במספר רב של מקרים חמושים פלסטינים ירו מאחורי ילדים אל עבר כוחות צה"ל[9][10].

תשתיות טרור רבות מוקמו בלב אוכלוסייה אזרחית ולעיתים קרובות בתוך בתים בהם גרו אזרחים. במהלך מבצע חומת מגן בתים אזרחיים רבים מולכדו במטעני חבלה על ידי ארגוני הטרור, דבר שהצריך את פיצוצם באופן מבוקר או הריסתם באמצעות דחפורים משוריינים.

ארגוני שמאל רדיקלי, הידוע שבהם הוא ה-ISM, שימשו מגן אנושי למחבלים, בפרט בהגנה על יאסר ערפאת שנכלא במוקטעה ובמצור על כנסיית המולד במהלך מבצע חומת מגן. חלק מהתרגולת של פעילי ISM לשיבוש או עצירת פעולות צה"ל הייתה לשמש מגן אנושי ולהסתובב באזורי קרבות ובשטח צבאי סגור. כתוצאה מכך נהרגו או נפצעו קשות מספר פעילי ISM, הידועה שבהם היא רייצ'ל קורי שנהרגה בתאונה כשניסתה לחסום בגופה דחפור D9R משוריין ליד ציר פילדלפי ברפיח.

במבצע עופרת יצוקה

במבצע עופרת יצוקה עשו חמאס וארגוני טרור אחרים שימוש נרחב בטקטיקת המגן האנושי, כחלק מדוקטרינת הלחימה שלהם. שימוש זה כלל:[11]

 • ירי ממרכזי אוכלוסייה[12].
 • הסתרת תשתיות צבאיות במבנים אזרחיים לרבות בתים, מסגדים, בתי חולים ומוסדות חינוכיים.
 • קריאה לאזרחים להתאסף במבני טרור על מנת למנוע מצה"ל להפציץ אותם.
 • שימוש בילדים כמגן אנושי: מחבלים הקיפו את עצמם בילדים בעת לחימה על מנת להימלט מאזור הקרב[11].

דובר צה"ל הפיץ סרט שצולם על ידי כטב"ם במבצע עופרת יצוקה המתעד מחבל פלסטיני משגר רקטה מגג בניין מגורים ואז בורח בחסות ילדים המקיפים אותו כדי למנוע מכוחות צה"ל לפגוע בו[13].

במבצע צוק איתן

שימוש באזרחים כמגן אנושי נעשה על ידי חמאס גם בעת מבצע עמוד ענן ומבצע צוק איתן[14]. חמאס החביא רקטות גם בבתי ספר ומתקנים של אונר"א[15][16]. כמו כן ביצע חמאס שיגורי רקטות ופצמ"רים מחצרות בתי ספר[17], כולל ירי הפצמ"רים ממנו נהרג ילד ישראלי בן 4[18]. ב-22 ביולי 2014 פרסם דובר צה"ל סרט המתעד פעילי טרור נמלטים מאתר שיגור באמצעות אמבולנס[19]. חמאס השתמש בבית החולים וופא שבשכונת שג'אעיה להפעלת חדרי מלחמה וכמפקדה, ואף אוחסנו בו אמצעי לחימה ובפרט רקטות. במשך ימים נורתה ממנו אש נק"ל ונ"ט לכיוון כוחות צה"ל. אחרי שצה"ל וידא שבית החולים פונה הוא תקף אותו, התקיפה גרמה לפיצוצי משנה של האמל"ח שאוחסן שם[20][21]. עיתונאית פינית דיווחה שראתה מחבלים משגרים רקטות מבית החולים שיפא שבמרכז עזה[22]. הארכיבישוף האורתודוקסי היווני אמר שחמאס ירה רקטות ממתחם הכנסייה שלו שבו חסו 2,000 מוסלמים[23][24]. מספר עיתונאים דיווחו שחמאס איים עליהם שלא ידווחו על שימוש במגן אנושי[25][25][26][27] וב-11 באוגוסט הוציא ארגון העיתונאים הזרים בישראל הודעת גינוי רשמית לחמאס על כך[28].

בתחילת יוני 2017 חשפה אונר"א מנהרת טרור שחפר חמאס מתחת לבית ספר של הארגון בעזה. אונר"א גינתה את החפירה ואמרה שחמאס הבטיח לאטום אותה.[29]

במלחמת העולם השנייה

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו. וכן הפרק חסר.

במלחמת המפרץ

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו. וכן הפרק חסר.

במלחמת לבנון השנייה

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו. וכן הפרק חסר.

בהתקוממות בלוב (2011)

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו. וכן הפרק חסר.

במלחמת האזרחים בסוריה

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו. וכן הפרק חסר.

במתיחות בחצי האי קרים (2014)

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו. וכן הפרק חסר.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

 • Chen Kertcher, ‘Human Shields,’ in: Spencer C. Tucker (ed.), The Encyclopedia of Middle East Wars, Santa Barbara, Calif.: ABC-CLIO, 2010, pp. 541-543

הערות שוליים

 1. Mofaz: IDF to appeal 'human shield' ruling
 2. בג"ץ קבע: אין להשתמש ב"נוהל שכן", 6 באוקטובר 2005, באתר nrg
 3. Amnesty International Report "Operation Cast Lead": 22 Days of Death and Destruction pg 48-50""
 4. Breaking silence on Gaza abuses, BBC, 15 July 2009
 5. Richard Goldstone, 'Reconsidering the Goldstone Report on Israel and war crimes', April 1, 2011
 6. "IDF soldiers convicted of using 11-year-old as human shield in Gaza". Haaretz. 3 באוקטובר 2010. בדיקה אחרונה ב-3 באוקטובר 2010. 
 7. "Two Israeli soldiers guilty of using human shield in Gaza". BBC News. 3 באוקטובר 2010. 
 8. "Israeli troops demoted over Gaza 'human shield' boy". BBC News. 21 בנובמבר 2010. 
 9. Islamists' Vicious tactics of Using Human Shields - ריכוז סרטים, תמונות וכתבות על שימוש במגן אנושי על ידי הפלסטינים, The Reality Show
 10. עמוס הראל, למה צה"ל ממשיך במבצעים כשהנסיגה, לכאורה, קרובה?, הארץ, 8 במרץ 2004 ובאנגלית. מצוטט במגזין העין השביעית.
 11. 1 2 http://www.terrorism-info.org.il/malam_multimedia/Hebrew/heb_n/pdf/g_report_h1.pdf התנהלות חמאס ואופיו של איום הטרור מרצועת עזה בחינת תוכני דו"ח גולדסטון לעומת הממצאים העובדתיים, מרכז המידע למודיעין וטרור
 12. Hamas exploitation of civilians as human shields: Photographic evidence, משרד החוץ, 6 במרץ 2008
 13. וידאו: סרט המתעד מחבלים בורחים מבניין ממנו ירו אש תלולת-מסלול בחסות ילדים ששימשו להם כמגן אנושי (צולם על ידי כטב"ם של צה"ל), ביוטיוב בערוץ צה"ל
 14. מאגרי רקטות בלב שכונות צפופות - צה"ל מתקשה?, באתר גלובס, 10 ביולי 2014
  במבצע "צוק איתן" שב ועשה חמאס שימוש באזרחים כ"מגן אנושי" לשם מניעת תקיפת בית פעיל טרור ע"י חיל האוויר הישראלי, באתר של מרכז המידע למודיעין ולטרור, 10 ביולי 2014
 15. UNRWA STRONGLY CONDEMNS PLACEMENT OF ROCKETS IN SCHOOL, הודעה באתר אונר"א, 17 ביולי 2014.
 16. אונר"א: כ-20 רקטות נמצאו בתוך בית ספר נטוש ברצועה, נענע10, 17 ביולי 2014
 17. Grad Rocket Launchers Discovered Next to Gaza School, סרט בערוץ YouTube של דובר צה"ל, 22 ביולי 2014 .
 18. מבצע "צוק איתן": צה"ל ממשיך לתקוף יעדי טרור ברצע"ז, באתר צה"ל (דרך ארכיון האינטרנט), 26 באוגוסט 2014 . ציטוט: "במהלך השבוע האחרון בוצע ירי חוזר ונשנה לעבר עוטף עזה מתוך בית הספר היסודי לבנים, "עלי בן אבי טלב", הממוקם בפאתי זייתון. מבית הספר בוצע השיגור ממנו נהרג הילד דניאל טרגרמן ז"ל בן ה-4 מקיבוץ נחל עוז. כמו כן, במהלך המבצע בוצעו שיגורים נוספים ממרחב הסמוך לבית הספר לעבר מרחב אשדוד."
 19. תיעוד: פעילי טרור נמלטים באמבולנס, mako-חדשות 2, 22 ביולי 2014.
 20. אוהד חמו ורוני דניאל, צה"ל תקף מפקדת חמאס בתוך בית חולים בעזה, באתר ‏מאקו, ‏23 ביולי 2014‏
 21. Warning Call to Wafa Hospital Before IDF Targets Site תקיפת בית החולים וופא, סרט בערוץ YouTube של דובר צה"ל, 23 ביולי 2014 .
 22. VIDEO: Finnish reporter sees rockets fired from Gaza hospital, ynet, 2 August 2014.
 23. George Thomas (8 באוגוסט 2014). "Gaza Bishop: Hamas Used Church to Fire Rockets - Inside Israel - CBN News - Christian News 24-7". CBN.com. בדיקה אחרונה ב-12 באוגוסט 2014. 
 24. Ben, Ricky (7 באוגוסט 2014). "Gaza archbishop says rockets were fired from church". The Times of Israel. בדיקה אחרונה ב-12 באוגוסט 2014. 
 25. 1 2 "Hamas threatening journalists in Gaza who expose abuse of civilians." The Times of Israel. 28 July 2014.
 26. "Tu dois quitter Gaza au plus vite et arrêter de travailler." Liberation. 24 July 2014.
 27. Debinski, Gabrielle, Or Avi-Guy and Tzvi Fleischer. "Trapped in Gaza: How Hamas punishes reporters for the truth." The Australian. 31 July 2014.
 28. יצחק בן-חורין, כתבים זרים: חמאס יוצר רשימה שחורה שלנו, באתר ynet, 12 באוגוסט 2014.
 29. אליאור לוי, אונר"א חשפה מנהרה של חמאס מתחת לבי"ס בעזה, באתר ynet, 10 ביוני 2017.
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.