מגהלאיה

מגהלאיה (מדינה)
मेघालय
מדינה הודו  הודו
בירת המדינה שילונג
שפה רשמית קהאסי, אנגלית, גארו
שטח 22,429 קמ"ר (דירוג: 22)
דירוג צפיפות בהודו 23
אוכלוסייה
  במדינה
  צפיפות

2,306,069  (נכון ל-2001)
103 נפש לקמ"ר (נכון ל-2001)
אזור זמן UTC +5.5
meghalaya.nic.in

לחצו כדי להקטין חזרה

מגהלאיהדוונגרי: मेघालय) היא מדינה אחת משבע האחיות של צפון-מזרח הודו שגובלת בצפון עם אסאם ובדרום בבנגלדש. משמעות השם "מגהלאיה" בבנגלית: "משכן העננים".

היסטוריה

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

במגהלאיה נמצאו עדויות ארכאולוגיות עוד מן התקופה הנאוליתית.

השבטים המקומיים יצרו לעצמם ממלכות שהתקיימו עד המאה ה-19. בשנת 1835 האזור סופח לאסאם. בהמשך האזור היה חלק גם מבנגל. עם עצמאות הודו בשנת 1947, הייתה מגלאיה כחלק מאסאם. תנועה בדלנית במדינה החלה לפעול בשנת 1960. מגהלאיה קיבלה אוטונומיה חלקית בשנת 1970 והוקמה באופן מלא לאחר שפוצלה ממדינת אסאם ב-21 בינואר 1972.

טופוגרפיה, גאוגרפיה ואקלים

מגהלאיה היא רצועה באורך כ-300 ק"מ (ממערב למזרח) וברוחב של כ-100 ק"מ. רוב רובה גבעות ושליש משטחה מכוסה ביערות סוב-טרופיים. יערות אלו נודעים בעושר היונקים, הציפורים והצמחים בהם. הכפר מאוסינרם הוא המקום בעל כמות המשקעים השנתית הממוצעת הגבוהה בעולם,[1] בעוד שהעיירה צ'ראפונג'י מחזיקה בשיא עבור כמות המשקעים השנתית הגבוהה בעולם בשנה, בשנים 1861-1860.[2]

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

כלכלה

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

הכלכלה המקומית מבוססת בעיקר על חקלאות. למרות שתושבים רבים (80%) עוסקים בחקלאות, לא בכל המדינה יש את התנאים הפיזיים התורמים לחיזוקה של החקלאות. תנאים אלו לעיתים פוגעים בביסוס החקלאות. 10% משטח המדינה הוא חקלאי, אך הפרודוקטיביות של האדמות נמוכה מאוד.

לפי הבנק המרכזי של הודו, בשנת 2012 12% מהאוכלוסייה (12.5 מהכפריים ו-9.3% מהעירוניים) היו מתחת לקו העוני.

תחבורה

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

דמוגרפיה

היחס בין נשים וגברים במגהלאיה הוא מהגבוהים בהודו ועומד על 975 נשים לאלף גברים, זאת בשל היותה אחת המדינות המטריליניות היחידות בעולם. הרכוש עובר מאם לביתה הצעירה, שם המשפחה על פי האם, הילדים שיכים לאם, הגבר עובר לחיות בבית אשתו ושייך במותו לאימו או לאחותו הבכירה.

כ 85% מתושבי מגהלאיה הם בני שבטים הרריים. הקבוצה הגדולה מביניהם הם בני הקהאסי. שבטים גדולים אחרים הם גארו, ג'אינטייה, ואחרים. יתר האוכלוסייה היא ממוצא בנגלי ברובו. מגהלאיה היא אחת מהמדינות מארבע המדינות ההודיות בהן יש רוב נוצרי. כ-16% מהאוכלוסייה הם בני דתות אנימיסטיות עתיקות.

השפה הנפוצה ביותר במדינה היא אנגלית, שמהווה גם את שפתה הרשמית.

נכון למפקד האוכלוסין משנת 2011, החלוקה הדתית היא כך:

תרבות

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

פוליטיקה וממשל

המושל (ראש המדינה) ממונה אחת לחמש שנים על ידי נשיא הודו. השר הראשי (ראש הרשות המבצעת וראש המדינה בפועל) הוא מנהיג המפלגה הגדולה\ קואליציית מפלגות בפרלמנט.  הפרלמנט החד-ביתי מורכב מ-60 נציגים הנבחרים אחת לחמש שנים. בפרלמנט פועלות כ-15 וועדות הפועלות בנושאים שונים (תקציב, כלכלה, זכויות נשים, וכו'). נכון ליולי 2017, המפלגה הגדולה בפרלמנט היא הקונגרס הלאומי ההודי, שלה 30 נציגים.

המדינה שולחת 2 נציגים הנבחרים על ידי הציבור ללוק סבהה (הבית התחתון של הפרלמנט הארצי) ונציג אחד לרג'יה סבהה (הבית העליון של הפרלמנט הארצי). 

השלטון מספק מסגרות שלטון אוטונומיות לשבטים השונים.

מחוזות

במדינה יש כ-11 מחוזות

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.