מגבון לח

מגבון לח הוא פיסת בד (בעיקר בד לא ארוג) או נייר הספוג בחומרים שונים, שהשימוש בו הוא בדרך כלל לצורך ניקוי או חיטוי.

סוגים ושימושים

למרות שסוג החומר ממנו עשוי המגבון הוא בעל חשיבות מסוימת עיקר פעולתו של המגבון תלויה בטיב החומרים בהם הוא ספוג, למשל מגבונים לניקוי הידיים לרוב מכילים דטרגנטים שונים או אלכוהול ואילו המגבונים לצורכי החתלה של תינוקות מכילים חומרים המרגיעים את העור ומונעים תפרחת או מגבונים לניקוי העיניים המכילים חומרים מונעי דלקות עיניים. התרכובות הספוגות במגבונים לרוב מוגנות בפטנט ומיוצרות על ידי חברות תרופות המתמחות בתרופות מדף ללא מרשם.

מגבונים לחים באריזות בודדות מחולקים ללקוחות של מסעדות, בעיקר אלה שבהן האכילה נעשית בידיים, לצורך ניקוי לפני הסעודה או לאחריה. חברות תעופה מגישות לנוסעים מגבונים לחים לצורך רענון לקראת הנחיתה. מגבונים לחים מנייר עבה משמשים בעיקר לניקוי תינוקות בעת החתלה. בפועל משמשים מגבונים הנמכרים לניקוי תינוקות גם למטרות אחרות, כגון ניקוי כלים סניטריים או רהיטים בבית. במדינות רבות נמכרות אריזות של מגבונים לחים המיועדים לניקוי אובייקטים ספציפיים - כמו משטחי עבודה במטבח, אסלות, ואפילו בעלי חיים.[1]

מגבונים לחים המיועדים לניקוי ספוגים על פי רוב במים, לעיתים בתוספת בושם או חומרי ריח אחרים. מגבונים המיועדים לחיטוי ספוגים על פי רוב באיזופרופיל אלכוהול.

מגבונים לחים המיועדים ללקוחות מסעדות נארזים, לרוב, כל אחד בנפרד. מגבונים המיועדים לטיפול בתינוקות נארזים בחבילות שבחלקן עשרות עד מאות יחידות.

בהלכה

בהלכה ישנו דיון רחב בשאלת השימוש במגבונים בשבת, שכן בעת הניגוב יוצאים נוזלים מהמגבון ויש בזה משום אסור סחיטה.

היבטים סביבתיים

בשנים האחרונות עולה המודעות להשלכות הסביבתיות של השימוש במגבונים לחים. תהליך ההפקה נעשה על ידי יציקת תערובת צלולוזה (תאית) באופן שמבטיח קבלת עיסה צפופה של שתי וערב, בעלת עמידות למאמצים חיצוניים. עובדה זו משפיעה על אופן ומשך התפרקותו של המגבון. כל סוגי המגבונים הלחים, גם אלה המכונים "מתכלים", מתכלים לאט לאין ערוך יותר מניר טואלט, מה שבכמויות גדולות הופך למפגע סביבתי משמעותי.

מגבונים לחים שנזרקים לאסלה הביתית סותמים לעיתים קרובות את הצנרת הביתית או את צינורות הביוב העירוניים. מגבונים שלא נתקעים בדרך, מגיעים אל מפעלי הטיהור כגון מפעל השפד"ן, ונעצרים על ידי מגובי ענק בתחילת הליך טיהורם של המים. פינוי הגבבה השנתי ממפעל השפד"ן עולה למשלם המסים מאות אלפי שקלים בשנה. הדרך היחידה להימנע מנזק זה מלבד אי-שימוש במגבונים, הוא השלכתם לפח האשפה או לקומפוסט. לפיכך יצא ארגון איגודן בקמפיין תקשורתי ששמו "מגבון לח תמיד לפח".[2]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.