מברג

מברג הוא כלי עבודה שתפקידו להדק, לשחרר, להחדיר או להוציא ברגים.

המברג מורכב מראש או מקצה שמותאם בצורתו לראש בורג, וממנגנון שמאפשר ליישם מומנט כוח שיסובב את קצה המברג. מברג יד טיפוסי מורכב מידית אחיזה גלילית, המעוצבת כדי להתאים לאחיזת יד האדם, וממוט צירי המחובר שקצהו מותאם לסוג מסוים של ברגים. הגדלת קוטר הידית מגדילה את מומנט הכוח המופעל על קצה המברג ועל הבורג. ברוב סוגי הברגים נדרשת הפעלת כח בכוון אנכי הנלווה לכח הסיבוב, וזאת במטרה להדק את קצה המברג אל קצה הבורג ומניעת החלקתו החוצה. מברג רגיל מסתובב בכוח הידיים, אולם ישנם גם מברגים המסתובבים בעזרת מנוע חשמלי (מברגה חשמלית) או בעזרת מנוע אחר. ראשי מברגים מיוצרים במגוון סוגים:

  • מברג רגיל - שקצהו להב שטוח.
  • מברג "פיליפס" - שקצהו קונוס, ושעליו צלעות שבסיסן דמוי הסימן עיבוד הנוסחה נכשל (MathML עם גיבוי SVG או PNG (מומלץ לדפדפנים מודרניים ולכלי נגישות): תגובה בלתי־תקינה ("Math extension cannot connect to Restbase.") מהשרת "https://en.wikipedia.org/api/rest_v1/":): {\displaystyle \ +} .
  • מברג אלן ("הקס", קיצור של Hexagon) - שקצהו דמוי מנסרה משושה.
  • מברג כוכב ("טורקס") - שקצהו דמוי כוכב נקרא #T, # נע בין 20-5.
  • מברג משולש - נדיר יחסית ונמצא במכשירי חשמל זולים, כדי למנוע את פתיחתם על ידי משתמש חובב.

קישורים חיצוניים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.