מאנית

מאנית
מדינות האי מאן
דוברים 1689
שפת אם מספר קטן של ילדים
משפחה הודו-אירופית
קלטית
איית
גוידלית
מאנית
לאום האי מאן
מוסד מועצת השפה הגאלית (Coonseil ny Gaelgey)
ראו גם שפהכתב • רשימת שפות

מאנית, גאלית מאנית או מאנקס (מאנית: Gaelg Vanninagh או Gailck Vanninagh; אנגלית: Manx Gaelix) היא שפה קלטית. זוהי השפה הלאומית המסורתית באי מאן, אך נחשבת לשפה מתה מאז 1974, שבה מת האדם האחרון שהיה דוברה הילידי. כיום דוברים אותה כ-300 מתושבי האי מאן, אף לא אחד מהם כשפת אם והשפה המדוברת באי היא אנגלית.

כיום נעשים מאמצים להחיות את השפה ולהרחיב את תפוצתה. בבתי-הספר באי ניתן (ללא חובה) ללמוד אותה. חלק מדיוני הפרלמנט של האי (Tynwald) מתנהלים על-פי התקנון במאנית.

היא שייכת לפלג הצפוני, הגוידלי, של השפות הקלטיות, ביחד עם גאלית סקוטית ואירית. באנגלית נקראת Manx ובמאנית היא נקראת בעצם "גאלית" (Gaelg או Gailck).

הגיית השפה וכתיבתה

כתב המאנית שונה באופן מהותי מהכתב של השפות הגוידליות האחרות. באירית וסקוטית יש משקל רב לאטימולוגיה הקלטית וסימון אחיד לתופעות המוטציות של העיצורים על ידי האות h. הכתב של המאנית, לעומת זאת, התפתח מאוחר יותר וספג השפעה חזקה של האנגלית. כך, למשל, הצליל m העובר מוטציה בתחילת מילה יכתב mh (שנהגה כמו v) באירית וסקוטית ואילו במאנית ייכתב כ-v:

עבריתאיריתגאלית סקוטיתמאנית
האי מאןEilean MhanainnOileán MhanainnEllan Vannin
תנועות במאנית
אחורית מרכזית קדמית
סגורה uː iː
אמצעית ː əː ː
פתוחה aː ː)
* תוספת פונמה בהתאמה
פונמות במאנית
סדקי וילוני חכי בתר־
מכתשי
מכתשי
/שִנִּי
שפתי
שִנִּי)
אפי ŋ ʲ m
סותם gʲkʲ ʲʲ bp
חוכך h ɣʲxʲ ʃ s vf
מקורב
(צדי)
w j
ʲ
רוטט r
* תוספת פונמה בהתאמה לסטנדרט

ראו גם

קישורים חיצוניים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.