מאמן

בספורט, מאמן הוא אדם המדריך ספורטאי או קבוצת ספורטאים, מייעץ להם ומנהל את פעולותיהם כאשר הם מתכוננים לתחרות ספורטיבית, ובזמן שהם משתתפים בה בפועל. רבים מהמאמנים עסקו בעבר בענף הספורט שבו הם מתמחים. חלקם למדו אותו במסגרת אקדמית או מקצועית.

תפקידי המאמן

המוטל על המאמן משתנה מענף לענף וממקום למקום. בדרך כלל תפקידו כולל את:

  • התוויית הטקטיקה והאסטרטגיה המתאימה לכל משחק או תחרות, בהתאם ליריב ולנסיבות המשתנות.
  • בחירת התחרויות שבהן ישתתף הספורטאי או הקבוצה, בענפי ספורט שבהם קיימת האפשרות לבחור (כגון טניס).
  • בחירת משטר האימונים הפיזי, התרגילים וההכנות שיבצעו הספורטאים, במטרה להביא אותם לשיא ברגע הנכון, לחלק נכון את מאמציהם ולמנוע פציעות.
  • בחירת ההרכב המתאים לכל תחרות או משחק, בענפי ספורט קבוצתיים, כגון כדורגל או כדורסל, וביצוע חילופים תוך כדי ההתמודדות, אם הם מותרים.
  • הטלת משמעת על הספורטאים.

מקומו בארגון

ארגונים ספורטיביים מודרניים כוללים בתוכם מבנה ארגוני מורכב, על פי רוב היררכי, שכולל יותר ממאמן אחד, ומחלק את תחומי האחריות בין נושאי התפקידים השונים. בייחוד אמורים הדברים במועדוני ספורט מקצוענים.

במסגרת מבנה היררכי זה, פועלים ביחד בדרך כלל מאמן ראשי, יחד עם עוזרי מאמנים ומאמנים ייעודיים כגון מאמני שוערים בכדורגל, או כאלו שאחראים על כושר גופני. ישנם מאמנים המופקדים על מחלקות הנוער וקבוצות המשנה של מועדוני ספורט, כמו גם כאלה שמאמנים נבחרות לאומיות בגילאים שונים.

בארגונים מסוימים, כמו בקבוצות הכדורגל בבריטניה, מקובל מודל שמקנה למאמן הראשי סמכויות נרחבות יותר, הגולשות גם להיבט הכלכלי-ניהולי של הקבוצה. מאמן כזה אף נקרא לעיתים מנהל או מנג'ר. ארגונים אחרים מחלקים את מלאכת הניהול בין מאמן הנקרא מנהל ספורטיבי, למנהל אדמיניסטרטיבי המשלים אותו.

מקובל שעל הספורטאים לנהוג יראת כבוד מסוימת במאמן, שמתבטאת בין השאר בפנייה אליו כ"המאמן" ולא בשמו. יחס זה נובע בחלקו מכפיפות הספורטאים למאמן, ובחלקו מעובדת היות המאמן, ברוב הגדול של המקרים, מבוגר מהספורטאים אותם הוא מדריך.

כדורגל

בכדורגל, המאמן אחראי על העברת האימונים, לפני המשחקים. על קביעת המערכים וההרכבים למשחק וניהול המשחק עצמו (חילופים, טקטיקות וכו'). בקבוצות רבות את תפקיד בחירת השחקנים, התווית חזון מקצועי ורכש, מבצע המנהל ספורטיבי (מכונה בעברית לעיתים "מנג'ר") בשיתוף פעולה עם המאמן.

במקרים רבים שקבוצה אינה מצליחה, מפוטר המאמן, אך אין אינדיקציה שפיטורי המאמן גורמים לקבוצה להצלחה.

מאמנים מפורסמים בעבר ובהווה בעולם.

מאמנים מפורסמים בעבר ובהווה בישראל.

בישראל, כדי להיות מאמן מקצועי חובה לעבור הסמכה במכון וינגייט או הסמכה מקבילה במוסד בחו"ל.

רוב המאמנים היו שחקנים מקצוענים בעברם.

תחת מאמן הכדורגל עובדים לרוב עוזר או עוזרי מאמן, מאמן כושר ומאמן שוערים.

קישורים חיצוניים

ראו מאמני ספורט בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.