לרנז'ל דו ז'ארי

ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
לרנז'ל דו ז'ארי
Laranjal do Jari

פארק בלרנז'ל דו ז'ארי
מדינה ברזיל  ברזיל
מדינה אמאפה  אמאפה
ראש העיר Euricelia Melo Cardoso Lobo
שטח 30,966 קמ"ר
גובה 22 מטרים
תאריך ייסוד 6 בדצמבר 1987
אוכלוסייה
  בעיירה
  צפיפות

37,491  (נכון ל-2007)
1.21 נפש לקמ"ר (נכון ל-2007)
אזור זמן UTC -3

לרנז'ל דו ז'אריפורטוגזית: Laranjal do Jari) היא עיירה במדינת אמאפה אשר בברזיל. בסמוך לה זורם נהר ז'ארי, אחד מיובלי נהר האמזונאס. הנהר מפריד בין מדינת אמאפה למדינת פארה ויורד במפלי ז'ארי.

משמעות השם היא "הפרדסים של ז'ארי"; ביישוב עצמו אין מגדלים תפוזים, ומקור השם הוא שרירותי ככל הנראה. הכפר וסביבותיו מהווים מרכז יציאה לאגרונומים העובדים בפרויקט ז'ארי, הבוחן גידול אילנות כמו אקליפטוס ואורן, בשטחים מבוראים באופן מבוקר בתוך היער וזאת מבלי לפגוע בסביבה. בית החולים המשרת את הכפר ואת 60 אלף תושבי הסביבה שוכן במונצ'ה דוארדו (Monte Dourado) עיירה בת 18 אלף תושבים הנמצאת במדינת פארה מצידו השני של הנהר. בעבר הייתה כלכלת האזור מושתתת על איסוף אגוזי ברזיל, גידול בקר וביזונים, מסחר עם גוויאנה הצרפתית ועם שבטי האינדיאנים באזור.

במובנים רבים נראה שהזמן עמד מלכת ביישוב, והמודרניזציה לא קנתה בו אחיזה. ביישוב קיימים כיכר וכביש עפר שרק כמה מטרים נסללו ממנו בסוף המאה ה-19 ומאז נעצרה העבודה.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.