לייבמוקה

לייבמוקהאנגלית: Livemocha), היה אתר רשת חברתית מסחרי שנועד ליצור קהילה של משתמשים המעוניינים ללמוד שפות. האתר מספק חומר הדרכה ב-38 שפות והוא מהווה פלטפורמה לדוברי שפות שונות לתקשר ולעזור למשתמשים המעוניינים ללמוד שפה חדשה. לפי האתר, ישנם כ-12 מיליון חברים רשומים מ-196 מדינות שונות (למרות שמספר זה מכיל גם חשבונות שאינם פעילים באופן קבוע). מעל 400,000 משתמשים מבקרים באתר מדי יום.[1]

החברה נוסדה ב-2007 בידי שיריש נאדקרני (באנגלית: Shirish Nadkarni) וקרישן סשאדרינאטן (באנגלית: Krishan Seshadrinathan). הרעיון לאתר עלה במוחו של נאדקרני בזמן שהיה בטיול בספרד עם ילדיו, שלמרות שלמדו ספרדית בבית הספר לא הצליחו לנהל שיחה עם המקומיים, ובשובם לחדר המלון נכנסו לפייסבוק. זה הוביל לרעיון - לתעל את כוחן של הרשתות החברתיות למען לימוד שפות, עם השמת דגש על פעילויות אינטראקטיביות במטרה לשפר יכולות מסוימות ולהביא לידי ניהול שיחה שוטפת בשפה.[2]

השם "לייבמוקה" הומצא במהלך סיעור מוחין בבית קפה מקומי, והאתר אמור לתת את אותה תחושת הנינוחות של ביתי הקפה. ב-8 ביוני 2010 מייקל שולצר (באנגלית: Michael Schutzler) הוכרז כיו"ר החדש.[3] מטה החברה נמצא בסיאטל, וושינגטון.

קורסים בסיסיים

האתר תמך ב-38 שפות: עברית, אנגלית, ערבית, בולגרית, קטלונית, קרואטית, צ'כית, הולנדית, אסטונית, פרסית, פינית, צרפתית, גרמנית, יוונית, הינדי, הונגרית, איסלנדית, אינדונזית, איטלקית, יפנית, קוראנית, לטבית, ליטאית, סינית מנדרינית, נורווגית, פולנית, פורטוגזית (ברזילאית ושל פורטוגל, רומנית, רוסית, סרבית, סלובקית, ספרדית, שוודית, טורקית, אוקראינית, אורדו, ואספרנטו, שהיא השפה האחרונה שהוספה.

ניתן להציג את האתר הזה ב-12 שפות שונות: גרמנית, צרפתית, אנגלית, קוראנית, יפנית, איטלקית, פולנית, סינית מנדרינית, רוסית, ספרדית, פורטוגזית וטורקית, אך לא בעברית.

באתר מוצעים קורסים ללא תשלום בכל השפות שהוזכרו לעיל. כל קורס מכיל בערך 30-50 שעות למידה. מספר שפות, כגון ליטאית ופורטוגזית בניב הברזילאי, הוספו לראשונה באמצעות תהליך של "תרגום משתמשים": משתמשים השולטים באופן שוטף בשתי שפות או יותר יכולים לתרגם חומרי קורסים קיימים ללשונם ולפרסם את התרגום, בעוד משתמשים אחרים מדרגים ומשפרים את התוצאות. התהליך עדיין מתקיים.

קורסים אקטיביים

קורסים מתקדמים יותר אשר נקראים "קורסים אקטיביים" היו זמינים בחמש שפות: אנגלית, צרפתית, גרמנית, איטלקית, וספרדית.

שימוש בקורסים אלו ניתן בתשלום חודשי או שנתי ומטרתם להביא ליכולת דיבור שוטפת בשפה הנלמדת. במקום להרשם לקורס אחד בלבד, יש למשתמשים את האפשרות לרכוש "מפתח זהב" אשר מעניק גישה בלתי מוגבלת לתכנים בתשלום. הקורסים האקטיביים מתקיימים בארבע רמות מומחיות שונות, וכוללים תרגילי קריאה, כתיבה, דיבור ושמיעה.

משוב על התרגילים

תרגילים שהושלמו הן מהקורס הבסיסי והן מהאקטיבי יכולים להישלח לבדיקה על ידי משתמשים אחרים (דוברים ילידים או דוברים ברמה שוטפת של השפה הנבדקת), ואלו נותנים משוב ועצות. כל משתמש אשר בודק תרגיל ששלח משתמש אחר זוכה ב-20 נקודות מוקה. המבקר יכול לזכות ב-10 נקודות נוספות אם הוא המשתמש הראשון שנתן ביקורת על התרגיל. הכתיבה מדורגת באמצעות שלוש אמות-מידה: איות, מקצועיות ודקדוק. הדיבור מדורג באמצעות 2 אמות-מידה: היגוי ומקצועיות. המשתמשים מרוויחים נקודות מוקה גם כשהם משלימים תרגילים. ניתן "לשלם" בנקודות המוקה שלהם כדי לקבל משוב ממומחים לשפה שהוכשרו על ידי האתר. עם נקודות המוקה המשתמש יכול לקנות תוספים אחרים אשר מציע האתר כמו קורסים אקטיביים.

למידת שפות ורשתות חברתיות

לייבמוקה מכנה עצמו כקהילה הגדולה ביותר ללימודי שפות בעולם. במובנים רבים האתר מתפקד כרשת חברתית לכל דבר, ויש בו כל המרכיבים הבסיסיים של מערכת כזו: משתמשים רשומים יכולים ליצור קשר עם חבריהם באמצעים סינכרוניים וא-סינכרוניים, לבנות פרופיל אישי, להתחבר עם מעגל חברים, להעלות תוכן (ישנו דף המוקדש לחילופי תרבויות), לתרום תרגום משלהם ולעזור להרחיב את בסיס השפות הקיימות ולבדוק תרגילים של משתמשים אחרים כגון דיאלוגים מוקלטים. יש מי שכינה את האתר כ"פייסבוק של השפות הזרות"[4][5] ופוטנציאל ההשפעה של האתר על לימוד השפות הקונבנציונלי מושווה להשפעה של ויקיפדיה על האנציקלופדיות המסורתיות.[6] ישנם הגורסים כי באמצעות יכולת האינטרנט לחבר אנשים מכל קצוות תבל, ולשנות את הדרך בה אנשים לומדים שפות. אמנם עדיין לא קיימת דרך להימנע מהצורך בשינון אוצר מילים וכללי דקדוק, אך עם זאת, הספרים, הקלטות השמע והתקליטורים מוחלפים כולם על ידי הדואר האלקטרוני, הווידאו צ'אטים והרשתות החברתיות.

היתרון העיקרי מלמידת שפה דרך רשת חברתית הוא הגישה הנוחה לדוברים ילידים של שפות, דבר החושף את הלומד לאופן בו השפה מדוברת בפועל, כולל סלנג וביטויי דיבור. דבר זה גורם לעלייה במוטיבציה מצד הלומד. כמו כן, הרשת החברתית יוצרת מאגר גדול של מומחים שיכולים לסייע בזמן אמת.

מימון

לייבמוקה הינה חברה המוחזקת בידיים פרטיות. ב-2011 היא גייסה 5 מיליון דולר בהון סיכון[7] בשנים הקודמות היא גייסה 14 מיליון דולר ממשקיעים שונים.[8][9]
בשנת 2013 נמכרה לאחד ממותגי הלומדות לימודי השפה החזקים ביותר בשוק - רוזטה סטון.[10]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. "Livemocha statistics". Wolfram Alpha. בדיקה אחרונה ב-5 בינואר 2012. 
  2. Schmidt, Clint (Spring 2010). "Livemocha and the Power of Social Language Learning". IH Journal of Education and Development (28). 
  3. Huang, Gregory T. (8 ביוני 2010). "Schutzler Joins Livemocha as New CEO". www.seattlepi.com: Hearst Corporation. בדיקה אחרונה ב-2 באפריל 2011. 
  4. Myers, Aaron G. (21 בפברואר 2011). "Best Language Learning Resources: Livemocha". The Everyday Language Learner. בדיקה אחרונה ב-4 בינואר 2012. 
  5. Posgate, Natalie (9 בנובמבר 2011). "Learn a new language through social media, the Web, or mobile apps". The Daily Campus. בדיקה אחרונה ב-4 בינואר 2012. 
  6. "Livemocha Review". TopTenREVIEWS. בדיקה אחרונה ב-4 בינואר 2012. 
  7. Lamm, Greg. "LiveMocha raises $5M". TechFlash. בדיקה אחרונה ב-4 בינואר 2012. 
  8. Livemocha Secures $6 Million in Venture Capital Series A Funding Led by Maveron, 15 January 2008
  9. Livemocha Bags Another $8 Million From August Capital, Maveron
  10. Livemocha - About Us
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.