ליטוש

ליטוש הוא פעולת גימור הגורמת להחלקה של פני שטח. לעיתים המטרה היא ליצור שטח בעל תכונות של מראה, כלומר החזרת אור מלאה עם פיזור נמוך ככל האפשר. הדרך הנפוצה להשגת הגימור היא ליטוש מכני - שפשוף פני השטח בגרגרים של חומר קשה. לדוגמה, מתכת ועץ ניתן ללטש עם נייר זכוכית - שהוא נייר שעליו מודבקים גרגרי זכוכית, אולם אבני חן וקרמיקות שונות, שהן בדרך כלל קשות מזכוכית, וגם מתכות, נהוג ללטש בעזרת גרגרי סיליקון קרביד או יהלום. ליטוש מכני נפוץ הוא דיסקה מסתובבת (ראו תמונה), שעליה מונח נייר עם גרגרים קשים, או בד שמוספג בתמיסה עם הגרגרים.

לעיתים הליטוש אינו מכני, למשל ליטוש באמצעות חומר איכול או באמצעות לייזר.

"פוליש" למרצפות

להברקת מרצפות קימים שלושה סוגים של פוליש: פוליש קריסטל, פוליש ווקס ופוליש אקרילי . ההבדל העיקרי הוא באופן ביצוע, ההברקה ואיכות התוצאה הסופית.

פוליש ווקס היא פעולה של קירצוף המרצפות על ידי מכונה וסקוץ' ברייט. לאחר יבוש השטח מורחים פוליש ווקס - חומר ציפוי הנמרח על פני הרצפות. למראה מבריק רצוי לעבוד עם מכונת פוליש וסקוץ ברייט לבן.

פוליש קריסטלי הוא הליך מגנזיום הגורם להברקה לחדור לתוך המרצפות. החדרת החומר נעשית בעזרת חימום השטח בעזרת מכונה וצמר פלדה בכמה שלבים עד לתוצאה מבריקה.

פוליש אקרילי הוא תהליך של ציפוי הרצפה בחומר אקרילי אנטי סטטי ועמיד במיוחד בפני שריטות, חבלות ואף כימיקלים שונים. בזכות תכונותיו אלה של הפוליש האקרילי הוא משמש בעיקר בתעשייה ולמקומות ציבוריים.

בעשור האחרון פוליש הפך לפופולרי מאד במדינת ישראל[דרוש מקור]. את ביצוע פוליש קריסטל מבצעים על רצפות מסוג אבן ושיש. עלותו של הפוליש הפך אותו למבוקש מאד על פני החלפת ריצוף[דרוש מקור].

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.