לוקה פאצ'ולי

לוקה פאצ'ולי
Luca Pacioli
ציור של לוקה פאצ'ולי מלמד, מיוחס ליאקופו דה ברברי פאצ'ולי מדגים משפט מתמטי של אוקלידס.
לידה 1445
פטירה 29 ביוני 1517
ענף מדעי מתמטיקה
ארצות מגורים איטליה
תרומות עיקריות
חיבוריו בנושא יחס הזהב ("על הפרופורציה האלוקית")

לוקה פאצ'ולי (איטלקית: Fra' Luca Bartolomeo de Pacioli, חי בסביבות 14451514 או 1517) היה מתמטיקאי איטלקי, היסטוריון של המתמטיקה ונזיר פרנציסקני מתקופת הרנסאנס. הוא נודע בזכות חיבוריו בנושא יחס הזהב ("על הפרופורציה האלוקית") אותו אייר לאונרדו דה וינצ'י ותרומתו לתחום החשבונאות וראיית חשבון. הוא נקרא גם לוקה די בורגו על שם מקום לידתו סנספולקרו שבטוסקנה.

חייו

לוקה פאצ'ולי למד בוונציה וברומא ונהיה נזיר פרנציסקני בשנות ה-1470. הוא היה מורה מתמטיקה נודד עד 1497, אז הוא קיבל הזמנה מלודוביקו ספורצה לעבוד בחצרו שבמילאנו. שם הוא שיתף פעולה ולימד מתמטיקה יחד עם לאונרדו דה וינצ'י. פאצ'ולי ולאונרדו נאלצו לברוח ממילאנו כאשר זו נכבשה על ידי לואי ה-12 מלך צרפת. אחרי הבריחה השניים נסעו לעיתים ביחד. אחרי שחזר לעיר הולדתו מת פאצ'ולי בשנת 1514 או 1517.

עבודתו

פאצ'ולי פרסם מספר ספרים במתמטיקה, בהם:

  • Summa de arithmetica, geometrica, proportioni et proportionalita (או בקיצור "סומה") אותו חיבר בוונציה ב-1494. ספר זה מהווה סינתזה של הידע המתמטי בזמנו והוא ראוי לציון גם בגלל תיאור מערכת חשבונאית למעקב אחרי חשבונות בשם הנהלת חשבונות כפולה ששימשה את סוחרי ונציה בזמן הרנסאנס באיטליה. למרות שפאצ'ולי ניסח את השיטה, ולא ממש המציא אותה, הוא נחשב בעיני רבים כאבי החשבונאות וראיית החשבון. השיטה אותה פרסם משמשת עד ימינו את מנהלי החשבונות ברוב המערכות להנהלת חשבונות. הוא תיאר את השימוש ביומנים וחשבונות (ledger), והזהיר שאל לו לאדם לישון בלילה בטרם כל החשבונות מאוזנים. החשבונות אותם ציין כללו נכסים (כולל חייבים ומלאי), התחייבויות, הון עצמי, הכנסות והוצאות - כקטגוריות החשבונות שמדווחים על ידי ארגון במאזנים ובהצהרות הון. הוא הדגים רשימות סיכום של סוף שנה והציע את שיטת מאזן הבוחן כדי להוכיח חשבון מאוזן. בנוסף חיבורו נוגע במגוון רב של נושאים קשורים מאתיקה של חשבונאות וכלה בחישוב הוצאות.
  • De viribus quantitatisאוניברסיטת בולוניה, 1496-1508) - חיבור על מתמטיקה.
  • Geometry (1509), תרגום מלטינית של ספרו של אוקלידס.
  • על הפרופורציה האלוקית De divina proportione (נכתב במילאנו בשנים 1496-1498 ופורסם בוונציה ב-1509. שתי גרסאות של כתב היד המקורי קיימות, אחת ב-Biblioteca Ambrosiana והשנייה ב-Bibliothèque Publique et Universitaire בז'נבה. נושא החיבור היה יחס הזהב, פרופורציה מתמטית שזכתה לתהודה ויישום גם באמנות ובאדריכלות. לאונרדו דה וינצ'י סיפק איורים לספר ובפרט את איורי הפאונים המשוכללים בזמן שקיבל שיעורים במתמטיקה מפאצ'ולי. איוריו של לאונרדו היו כנראה הציורים הראשונים של הפאונים הללו בצורה שלדית שאפשרו הבחנה טובה בין קדימה לאחורה. החיבור הנ"ל דן גם בשימוש בפרספקטיבה אצל ציירים כגון פיירו דלה פרנצ'סקה, מלוצו דה פורלי ומרקו פלמצנו.
  • הכרך השלישי של "על הפרופורציה האלוקית" היה תרגום לאיטלקית של חיבורו של פיירו דלה פרנצ'סקה על חמשת הפאונים המשוכללים, אך לא כלל ייחוס לפיירו. פאצ'ולי זכה על כך לביקורת רבה בידי ההיסטוריון ג'ורג'ו וזארי. מנגד, ר. אמט טיילור (1889-1956) טען שלפאצ'ולי לא הייתה נגיעה לכרך השלישי ושזה צורף בידי אחרים לחיבורו.

ציטוט

הקדמונים, שלקחו בחשבון את הבנייה הריגורוזית של גוף האדם, פיתחו את כל יצירותיהם, ובפרט את מקדשיהם, לפי פרופורציות אלה; הם מצאו שיש שתי צורות שבלעדיהן אף מיזם איננו אפשרי: המושלמות של המעגל, הראשי בכל הגופים המשוכללים והריבוע שווה הצלעות.

על הפרופורציה האלוקית

לקריאה נוספת

  • Bambach, Carmen (2003). "Leonardo, Left-Handed Draftsman and Writer". New York: Metropolitan Museum of Art. בדיקה אחרונה ב-2 בספטמבר 2006. 
  • Pacioli, Luca. De divina proportione (English: On the Divine Proportion), Luca Paganinem de Paganinus de Brescia (Antonio Capella) 1509, Venice
  • Taylor, Emmet, R. No Royal Road: Luca Pacioli and his Times, 1942

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.