לוצרן

לוצרן
Luzern
מדינה שווייץ  שווייץ
קנטון לוצרן
ראש העיר אורס שטודר
שטח 24.15 קמ"ר
גובה 436 מטרים
תאריך ייסוד המאה ה-6 לערך
אוכלוסייה
  בעיר
  צפיפות

78,093  (נכון ל-2011)
2,689 נפש לקמ"ר (נכון ל-2011)
אזור זמן UTC +1
http://luzern.ch

לוצרןגרמנית: Luzern, להאזנה (מידע • עזרה); בצרפתית: Lucerne; באיטלקית: Lucerna) היא עיר הבירה של קנטון לוצרן במרכז שווייץ. העיר, שהייתה בעבר כפר רועים קטן, שוכנת לחופיו הצפון-מערביים של אגם לוצרן, הנקרא גם ימת ארבעת הקנטונים, מאחר שהוא גובל בארבעה קנטונים שונים. לוצרן היא כיום אחד ממרכזי התיירות הפופולריים ביותר בשווייץ, בשל מיקומה המרכזי, האטרקציות התיירותיות שהיא מציעה ואפשרויות הטיול המגוונות באזורים הסמוכים לה. בסוף שנת 2011, התגוררו בה 78,093 תושבים.

אתרים בעיר

לוצרן היא אתר תיירות פופולרי, בשל מיקומה במרכז שווייץ, לצד אגם לוצרן והרי האלפים, ובשל העובדה שהכפר שממנו צמחה השתמר במלואו לצד העיר המודרנית. אזור הבילויים המרכזי של העיר, לחוף האגם, הוא קטן יחסית וניתן לטייל בו ברגל. הכפר העתיק מהווה מדרחוב ובו מסעדות וחנויות רבות, בעיקר לשעונים ותכשיטים.

האתר הידוע ביותר של העיר הוא גשר קאפל - גשר עץ מקורה באורך 204 מטרים שנבנה על האגם ב-1333 (רוב חלקי הגשר המקורי הוחלפו ושוחזרו לאחר שריפה שאירעה ב-1993). הגשר עובר ליד מגדל מים עתיק בצורת אוקטגון. בתוך הגשר מוצגת סדרת תמונות מהמאה ה-17 המתארות אירועים בהיסטוריה של לוצרן.

אתר ידוע נוסף בעיר הוא מוזיאון ובו תמונת פנורמה, הנקראת פנורמת בורבקי (Bourbaki Panorama). זהו ציור עצום ממדים מאת הצייר קאסטרס, המתאר את נסיגת צבא צרפת מפני צבאו של ביסמרק במלחמת צרפת-פרוסיה, בשנת 1871. מקום ההתרחשות הוא עמק היורה, ונראים בו השווייצרים מטפלים בפצועים הצרפתים. בדי הציור מודבקים זה לצד זה במעגל באולם גדול, שהצופה ניצב במרכזו ומקבל רושם של מעין צפייה בהתרחשות אמיתית.

בקרבת מקום לשם מוצבת אנדרטת "האריה הגווע", יד זיכרון לאנשי המשמר השווייצרי של המלך לואי ה-16, שנפלו על משמרתם בהגנה על ארמון טווילרי בצרפת בזמן המהפכה הצרפתית.

אתר נוסף הוא גן הקרחון - מוזיאון המציג את התהוות הקרחונים והשינויים המתרחשים בהם במורדות ההרים. כן מוצגים ממצאים לגבי התקופה הקדומה של אזור לוצרן. בגן של המוזיאון מוצגות עדויות לקרחונים שכיסו פעם את האזור. המוזיאון כולל גם מבוך מראות רחב לתיירים.

לא הרחק מלוצרן מתנשא הר פילאטוס, שהוא אחד מאתרי הסקי והטיול המפורסמים ביותר של שווייץ. הגישה אל ראש ההר היא באמצעות רכבל או רכבת הרים על גלגלי שיניים (cogwheel railway), ששיפועה הוא הגדול בעולם.

תרבות

מדי שנה מתקיים בעיר הפסטיבל הידוע "פאסנכט" (Fasnacht), לקראת סוף החורף, בו נהוגים מסיבת תחפושות, מוזיקה, ותהלוכות המוניות ברחובות העיר העתיקה.

עיריית לוצרן

במועצת העיר, שהיא הרשות המבצעת, 5 חברי מועצה. בפרלמנט של העיר, שהוא הגוף המחוקק שלה, 48 מושבים.

יהדות לוצרן

הקהילה היהודית בלוצרן מנתה בעבר כמה מאות משפחות. כיום חיים בלוצרן ואזור מרכז שווייץ כמאה בתי אב יהודיים. הקהילה היהודית מפעילה ישיבה בבית הכנסת הישן, שנוסד בשנת 1912, ברחוב Bruchstrasse 51, וכן מקווה.

בית חב"ד מפואר ומרשים נמצא ברחוב Pilatusstrasse 20. בית חב״ד נוסד בשנת 2003 ופעיל במשך כל ימות השנה.

בעבר התקיימה בעיר ישיבה ותיקה מיסודו של רבי משה סולובייצ'יק (בהתחלה ישבה בלוגנו), שהתפרסמה בעיקר על שם מחליפו בתפקיד, רבי יצחק דוב קופלמן שנפטר בשנת 2011. הישיבה נחשבה לאחת הישיבות הטובות באירופה. כיום ישנה ישיבה קטנה בבית הכנסת של הקהילה היהודית אשר מטפלת בכל ענייני הדת, מארגנת תפילות בחגים ושבתות ותפילות בכל יום עם מניינים ושיעורים. כמו"כ היה בעיר תלמוד תורה - חיידר לבנים בניהולו של הרב אברהם קראוס שנפטר בירושלים בשנת 2019, וכן סמינר בית יעקב לבנות.

ערים תאומות

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.