לוץ שוורין פון קרוסיגק

לוץ שוורין פון קרוסיגק
Lutz Graf Schwerin von Krosigk
מדינה ממשלת פלנסבורג
לידה 22 באוגוסט 1887
ראטמנסדורף, ממלכת סקסוניה, הקיסרות הגרמנית הקיסרות הגרמנית
פטירה 4 במרץ 1977 (בגיל 89)
אסן, נורדריין-וסטפאליה, גרמניה המערבית גרמניה המערביתקובץ:Flag of Germany.svg
מפלגה המפלגה הנאצית
קאנצלר ממשלת פלנסבורג
תקופת כהונה 1 במאי 1945 - 23 במאי 1945 (3 שבועות ויומיים)
הקודם בתפקיד יוזף גבלס
הבא בתפקיד קונרד אדנאואר

לוץ גראף שוורין פון קרוסיגקגרמנית: Lutz Graf Schwerin von Krosigk; 22 באוגוסט 1887 - 4 במרץ 1977), פוליטיקאי גרמני שמרני שכיהן בממשלות גרמניה האחרונות של רפובליקת ויימאר ולאחר מכן כשר הכלכלה במהלך כל תקופת שלטון המפלגה הנאצית. לאחר מות היטלר והתאבדותו של יוזף גבלס, שימש בתפקיד ראש השרים במסגרת ממשלת פלנסבורג, שהתיימרה לשלוט בגרמניה בשבועות הראשונים של מאי 1945.

ביוגרפיה

ראשית חייו

קרוסיגק נולד בתור יוהאן לודוויג פון קרוסיגק בראטמנסדורף שבממלכת סקסוניה אך נודע בשמו הפרטי "לוץ", קיצור חיבה של השם לודוויג. למד משפטים ומדע המדינה בהאלה, בלוזאן ובאוניברסיטת אוקספורד ובמלחמת העולם הראשונה שירת בצבא הגרמני, הגיע לדרגת אוברלויטנט (סגן) ועוטר בצלב הברזל.

ב-1918 נשא קרוסיגק לאישה את הברונית ארנגרד פון פלטנברג, איתה היו לו ארבעה בנים וחמש בנות. ב-1925 אומץ על ידי דודו הרוזן אלפרד פון שוורין ואימץ בעצמו את שם המשפחה שוורין פון קרוסיגק כך שלאחר מות דודו הפך לרוזן פון שוורין. מאחר שתוארי האצולה חוסלו על ידי רפובליקת ויימאר, הוסיף את התואר "גראף" (רוזן) לשמו החוקי, והפך ליוהאן לודוויג גראף שוורין פון קרוסיגק.

פעילות ציבורית

בתור שמרן שאינו משתייך לאף מפלגה, שוורין פון קרוסיגק, התמנה לשר האוצר על ידי פרנץ פון פאפן ב-1932 והמשיך בתפקידו לבקשת הנשיא, פאול פון הינדנבורג, תחת קורט פון שלייכר והמשיך בכהונתו לכל אורך תקופת השלטון של המפלגה הנאצית.

במסגרת תפקידו פון קרוסיגק חתם על מספר חוקים בשנת 1933 שסילקו את יהודי גרמניה מן החיים הכלכלים, הוא היה אחד מן המארגנים את ניצולם הכלכלי של השטחים הכבושים על ידי גרמניה במזרח בזמן מלחמת העולם השנייה. כבר ב-1945 התייחס בטורים בעיתונות ל"מסך הברזל" היורד וחוצה את יבשת אירופה, מונח אותו שאל מנאומיו האנטי-סובייטים של יוזף גבלס ושלבסוף הועתק גם על ידי וינסטון צ'רצ'יל.

ב-1 במאי 1945, בעקבות התאבדותו של יוזף גבלס, התמנה לתפקיד ראש השרים בממשלת פלנסבורג (ממשלה זמנית של בכירים בממשל הנאצי, שניסו לקיים רציפות שלטונית לאחר התאבדותו של היטלר) על ידי הנשיא קרל דניץ. דניץ ושוורין פון קרוסיגק ניסו לנהל משא ומתן לשביתת נשק עם בעלות הברית המערביות תוך כדי המשך הלחימה נגד צבא הסובייטי, אבל הממשלה לא הוכרה על ידי בעלות הברית והתפרקה כאשר חבריה נתפסו על ידי כוחות בריטיים ב-23 במאי 1945 בפלנסבורג.

פון קרוסיגק נשפט באפריל 1949 במשפט השגרירים, נמצא אשם בביזת רכושם של מגורשים יהודים ונידון לעשר שנות מאסר אולם הוא קיבל חנינה ושוחרר כבר בינואר 1951.

שנים מאוחר יותר שוורין פון קרוסיגק כתב מספר ספרים על מדיניות כלכלית, כמו גם שתי גרסאות של זכרונותיו. שוורין פון קרוסיגק נפטר בגיל 89 בעיר אסן.

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.