לופוטרוכוזואה

לופוטרוכוזואה

מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
תת-ממלכה רב-תאיים אמיתיים
על-מערכה לופוטרוכוזואה
שם מדעי
Lophotrochozoa

לופוטרוכוזואה (שם מדעי: Lophotrochozoa) היא קבוצה גדולה של בעלי חיים השייכים לעל-המערכה קדמוני הפה (Protostomia). הטקסון התגלה על סמך מידע מולקולרי. ראיות מולקולריות כגון ניתוח תת-יחידות ב-rRNA תמכו בהיותם ענף בתוך קבוצת הבילטריה (שתחת הקבוצה של רב-תאיים אמיתיים).

אטימולוגיה

שמה של הקבוצה הגיע לאחר גילוי של דמיון מולקולרי בין שתי קבוצות שנחשבו בעבר כקבוצות שונות, הטרוכוזואה (Trochozoa) והלופופורטה (Lophophorata). שם הקבוצה החדשה נגזר מחיבור שמותיהן של שתי הקבוצות יחדיו.

קבוצות

הלופוטרוכוזואה מכילים שתי קבוצות; הטרוכוזואה והלופופורטה. היחס בין שתי הקבוצות אינו ברור לחלוטין, אולם נראה ששתי הקבוצות אינן מונופילטיות אלא נמצאות בערבוביה בתוך הלופוטרוכוזואה.

  • מאפיינם העיקרי של הטרוכוזואה הוא הטרוכופור, פגית שמסוגלת לשחות במים באמצעות הנעה של מספר קבוצות ריסונים (Cilium). בעבר התייחסו לקבוצה זו יחד עם פרוקי-הרגליים, להם אין פגית בצורת טרוכופור, אך הם נחשבו קרובים לתולעים הטבעתיות (Annelid) בגלל הסגמנטציה של שניהם. עם זאת, לפרוקי הרגליים יש מספר שונויות מהותיות, ועל כן הם מוקמו בהמשך תחת האקדיסוזואה (Ecdysozoa).
  • מאפיינם העיקרי של הלופופורטה הוא הלופופור, שדומה בצורתו למניפה ומאופיין בריסונים רבים ובאמצעותו מושך בעל חיים ישיב מזון אל פיו.

מיון למערכות

   לופוטרוכוזואה   

Cycliophoraתולעים טבעתיות קובץ:Polychaeta (no).JPGתולעים סיפוניות
רכיכותKryptotrochozoa
Lophophorata
Brachiozoa

ברכיופודיםפורונידהBryozoa

EctoproctaEntoprocta

תולעי חוטם


גלריה

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.