לואיס סאליבן


שגיאות פרמטריות בתבנית:אישיות (זמני)

פרמטרים [ חינוך, פרסים ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

לואיס סאליבן
לידה 3 בספטמבר 1856
בוסטון, ארצות הברית
פטירה 14 באפריל 1924 (בגיל 67)
שיקגו, ארצות הברית
מדינה ארצות הברית
מקום קבורה בית הקברות גרייסלנד
השכלה The English High School
המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס
מקצוע אדריכל

לואיס הנרי סאליבן (אנגלית: Louis Henri Sullivan; 3 בספטמבר 1856 - 14 באפריל 1924) היה אדריכל אמריקאי שפעל בעיקר בעיר שיקגו, כונה "אבי המודרניזם" באדריכלות והיה דמות חשובה באדריכלות בארצות הברית. רבים מתייחסים אל סאליבן כאל אבי גורד השחקים המודרני ואחד האישים המשפיעים ביותר באסכולת שיקגו. סאליבן גם היה האדריכל בעל ההשפעה הרבה ביותר על פרנק לויד רייט (לדעת רבים גדול האדריכלים האמריקאים של המאה ה-20) ומעסיקו בתקופת התלמדותו.

סאליבן המציא את המושג "Form follows Function" (הצורה נובעת מהפונקציה) שהוא אחד ממשפטי המפתח באדריכלות המודרנית, ובעיקר בהקשר של אדריכלות פונקציונליסטית. למרות שהניח את התשתית לעקרון קדימות הפונקציה לאסתטיקה, היה סאליבן מתון ביחס לאדריכלים מאוחרים יותר שהובילו את הסגנון הבינלאומי הלבן, ועל פני המאסות הפשוטות של בנייניו נוסף גם האורנמנט. סאליבן נחשב לאדריכל הקרוב לסגנון האר נובו, ובבנייניו שילב מוטיבים אופייניים לו, כמו חיפויי טרקוטה או ברזל מעוטרים בדימויים בהשראת צמחים. כמו כן שאב סאליבן השראה מעיטורים שהיו אופייניים לתרבות הקלטית וחדרו לשימוש באותה תקופה כחלק מהתחיה הקלטית. כמו כן כוללים בנייניו השפעות ברורות של האדריכלות הנאו-קלאסית.

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.