להב 433

יחידת להב 433 היא היחידה הארצית למלחמה בפשיעה החמורה הארצית, הבינלאומית ובשחיתות הציבורית ובפשע המאורגן בישראל. היחידה אחראית לאכיפת החוק ולמתן מענה מקצועי במאבק נגד הפשיעה החמורה המאורגנת והשחיתות הציבורית. מטה היחידה שוכן בלוד ומפקדה הוא קצין בדרגת ניצב. החל מ-15 במרץ 2018 מפקדה הוא ניצב יגאל בן שלום.

הספרה 4 בשם היחידה מסמלת את ארבע היחידות הארציות ו-33 מסמל את יחידת הגדעונים.

השופט מני מזוז תיאר את היחידה:[1]

"[ה]יחידה החשובה והרגישה ביותר במשטרת ישראל ... שהיא "יחידת הדגל" של משטרת ישראל ו"קודש הקודשים" של מערך החקירות, המופקדת, בין היתר, על החקירות הרגישות והמורכבות ביותר בתחומי השחיתות השלטונית והפשיעה הכלכלית החמורה".

מבנה

היחידה מורכבת משש יחידות ארציות המאגדת בתוכה מכלול של תפקידים למלחמה בפשיעה חמורה:

 • יאח"ה - היחידה הארצית לחקירות הונאה
 • יאחב"ל - היחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורה ובינלאומית
 • יאל"כ - היחידה הארצית לחקירות פשיעות כלכליות
 • יחידת אתג"ר - היחידה הארצית לאיתור ותפיסת גנבי כלי רכב
 • יחידת הגדעונים - יחידת מודיעין מבצעי וביצוע מעצרי איכות בתחומי פח"ע ופשע מורכבים
 • יחידת הסייבר הארצית - עוסקת בפשיעה הטכנולוגית במרחב הסייבר

היסטוריה

קטע זה עוסק באירוע אקטואלי או מתמשך. הנתונים בנושא זה משתנים במהירות, ועל כן ייתכן שהם חלקיים, לא מדויקים או לא מעודכנים.

להב 433 הוקמה ב-1 בינואר 2008 כמחלקה באגף המודיעין של משטרת ישראל, ביוזמת השר לביטחון פנים אבי דיכטר, המפכ"ל דודי כהן, וראש אגף חקירות יוחנן דנינו.

בינואר 2014 מנשה ארביב יצא לחופשה במהלך פרשת הניצבים עקב חקירת מח"ש ובפברואר הודיע על פרישתו. בחודש מרץ הוגש נגדו כתב אישום.

בדצמבר 2014 הפכה לגלויה חקירתה של פרשת השחיתות בישראל ביתנו, שבהמשך הובילה להרשעתם של אחדים מהחשודים.

בשנת 2015 הודה ערן מלכה, קצין בלהב 433, שהעביר לרונאל פישר מידע מתוך חקירות של היחידה, תמורת כסף.

בסוף 2015 נחקרו רוני ריטמן ובמקביל גיא ניר בעבירות משמעת. בעקבות ועדת בדיקה בראשות דוד ביתן, מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך החזיר את ריטמן לתפקידו לאחר חופשה כפויה. לאורך כהונתו של ריטמן נדונו בתקשורת תיקי חקירה כנגד ראש הממשלה נתניהו ומקורבים לו - תיק 1000, תיק 2000 (שהסתיימו במסקנת המשטרה שיש ראיות להעמיד לדין את בנימין נתניהו, ארנון מילצ'ן וארנון מוזס), תיק 3000, תיק 4000 ופרשת מעונות ראש הממשלה. נחקר בולט בשנים 2017–2018 היה ח"כ דוד ביטן. בנובמבר 2017 בג"ץ דרש מאלשיך לבחון מחדש את החלטתו בנוגע לריטמן, ובעקבות זאת ביקש ריטמן לפרוש מתפקידו. ב-15 במרץ 2018 מונה יגאל בן שלום לקצין היחידה.[2]

מפקדי להב 433

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


 1. שגיאות פרמטריות בתבנית:פס"ד עליון

  פרמטרי חובה [ עותר, משיב ] חסרים
  ע"פ 7470/15
 2. יהושע (ג'וש) בריינר, מפקד להב 433 החדש: תת-ניצב יגאל בן שלום, באתר הארץ, 15 במרץ 2018
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.