לגו

לגודנית: LEGO) הוא משחק הרכבה פופולרי, שחלקיו מודולריים ועשויים מפלסטיק והם בעלי בליטות ומגרעות המאפשרות חיבור יציב של החלקים זה לזה. מרבית החלקים הם בצורת קובייה או תיבה, אולם ישנם גם חלקים בעלי צורות רבות אחרות. המשחק פופולרי הן בקרב ילדים והן בקרב מבוגרים.

היסטוריה

אבני הלגו הומצאו בשנת 1932 בידי הנגר הדני אולה קירק כריסטיאנסן בסדנתו אשר בבילנד. השם לגו הוא קיצור של הצירוף "leg godt" אשר משמעותו בדנית הוא "שחק יפה".[1] בתחילה היו אבני המשחק עשויות מעץ, אך במהלך שנות ה-40 החלה חברת לגו לעבור לייצור אבני משחק עשויות פלסטיק, שהיו עמידות יותר ובטוחות יותר למשחק של ילדים. הייחוד באבני הלגו, בניגוד לקוביות רגילות, הוא שניתן להרכיבן באופן בו הן יתפסו זו את זו ולא יתפרקו. בהתחלה כללו חלקי הלגו רק בלוקים מלבניים וריבועיים קלאסיים, אך עד מהרה השתכללו סוגי האבנים וכללו גם אבנים בעלות קצה חלק לשיפור הגימור, אבנים אלכסוניות, אבנים עם שיפוע, קשתות ועוד. אלמנט נוסף שהתווסף היה "אנשי לגו" - בובות לגו צהובות או בצבע גוף בעלות ראש ורגליים הניתנים לפירוק, וכן ידיים ורגליים שניתן לסובב ולקפל. את אנשי הלגו הקטנים ניתן להרכיב על מבני הלגו ולשים עליהם ציוד לגו כגון גלימה, קסדות, כלי נשק (חרב קטנה למשל) וכדומה.

סוגי לגו

לגו בסיסי ולגו ייעודי

כל שנה מוציאה חברת לגו כמות גדולה של דגמים חדשים אל השוק אשר ניתן לאפיין אותם בחלוקה ל-2 קטגוריות מרכזיות:

דגמים מחלקי לגו בסיסי

בנויים מחלקים המורכבים מבליטות ומגרעות ברובם. דגמים אלו מתאימים בעיקר לקהל יעד של בני 12 ומטה, וכוללים את תתי הנושאים הבאים:

 • דגמי רכבות - אלו שלל דגמים של רכבות מסוגים שונים אשר נעות על מסילה המחושמלת באמצעות שנאי המחובר לחשמל ומניע דרך מסילת הברזל את מנועו של קטר הרכבת. במסגרת דגמי הרכבות היו סטים של רכבות דמוי קיטור, רכבות מהירות ואפילו הוגוורטס אקספרס מסדרת הארי פוטר.
 • לגו טירה - ערכת לגו המאפשרת בניית טירות בסגנון ימי הביניים, וכוללת אבירים, מכשפים ודרקונים. לסדרת הטירות היה מאפיין מובהק - בסיסים מוגבהים של הדגמים, שכמותם היה ניתן לראות רק בדגמים מעטים פרט לדגמים שבסדרה זו.
 • אקסו פורס - מאפשר בניית רובוטי ענק ומבנים עתידיים. הלגו מצויד ברובוטים ודמויות בני אדם. סוגי הרובוטים בכל ערכה מותאמים לעלילת המשחק ולאזור בו שוהים הרובוטים, כגון רובוטים שמקושרים ב"עיר הזהב" או בג'ונגל. סדרת אקסו פורס הופסקה לפני מספר שנים.
 • לגו חלל - מאפשר לבנות חלליות ורכבי חלל. כולל בובות של אסטרונאוטים.
 • לגו הרפתקאות - ערכת לגו הממחיזה את המתרחש בתקופת שנות ה-20 ושנות ה-30, ומאפשרת בניית מקדשים ומבנים מיוחדים שקשורים לקבוצות חוקרים במצרים, בג'ונגלים, או ב"ארץ הדינוזאורים". כולל מכוניות וחלקים ייחודים לנושא המשחק.
 • לגו פיראטים - ערכת לגו הממחיזה את המתרחש במאה ה-17, וכוללת חלקים המותאמים לעלילות של פיראטים או קניבלים באיים הקאריביים. מאפשרת בניית ספינות בכל הגדלים, וכוללת בובות רב חובל, פיראטים וקניבלים. שיווקה של ערכת לגו זו הפסיק בשנת 2001, וחזור לשוק בשנת 2009. בשנת 2010 הופסק השיווק שנית, אך חברת לגו הודיעה שתמשיך את הקו בעתיד.
 • לגו אזור-אקווה - ערכת לגו הממחיזה עלילה המתרחשת במאה ה-22, על צוות חוקרים שמגיע לחקור את הים, בו אורבות להם סכנות שונות. לגו זה מאפשר בניית צוללות עתידניות, וכולל בובות צוללנים. את סדרה זו החליפה סדרת אטלנטיס, שיצורה הופסק בשנת 2011.
 • לגו דמויות זעירות - דמויות מלגו כמו: ליצן, קוסם, מחליקן ומעודדת, אשר באים באריזות בודדות ואפשר לשלבן בערכות הלגו הקיימות.
 • לגו עיר - זוהי הקטגוריה הגדולה ביותר בתחום הלגו הפשוט וכוללת ערכות לגו המונות את כל המקצועות הדרושים בעיר: החל ממשטרה התופסת גנבים ופורעי חוק עד לתחנות דלק ודוכני הוט-דוג. כל ערכה מגיעה עם איש המקצוע, אנשים המושפעים מהמקצוע (למשל, גנב בערכת משטרה או אנשים רגילים בתחנת דלק). יש מבנים ומרכזים לכל אחד מהמקצועות. לגו עיר החלה את דרכה כ-"לגולנד" בשנת 1969. בשנת 1977 שנתה את שמה ל-"לגו עיירה" (lego town). לגו עיירה פעלה עד שנת 2004, ובזמן זה יצרה יותר מחמש מאות דגמי לגו. החל בשנת 2005 "לגו עיירה" הפכה ל-"לגו עיר". "לגו עיר" החלה לייצר בייצור סדיר את הקולקציות הבאות: לגו משטרה, לגו מכבי אש, ולגו בנייה. באותה שנה נוסדו גם אולפני לגו, המונים כיום יותר מעשרה סטים בהם מצולמים סרטי לגו בעלי עשרים השניות. אולפני לגו צילמו גם סרטונים קצרים ל-"לגו עיירה" על רקע מסך כחול, אבל הסרטונים של "לגו עיר" מצולמים בסטים אמיתיים שאמנים בונים. כיום יש את קולקציות הלגו הבאות: לגו משטרה, לגו מכבי אש, לגו בנייה, לגו שירותי עיר, לגו תעופה, ולגו חווה. הקולקציות שיוצרו בעבר: לגו רפואה, לגו משמר חופים, ולגו דואר. חלק מהקולקציות שונו והוחלפו: לגו משטרה, לגו מכבי אש (פעמיים), לגו בנייה ולגו תעופה. בחלק מהקולקציות הושמטו דגמים.
 • לגו נינג'גו- לגו הבנוי על סדרת נינג'ות.
 • לגו שר הטבעות ולגו ההוביט- שני סוגי לגו המבוססים על סרטי שר הטבעות וההוביט רוב הדגמים הם דגמים נייחים, כגון "The Battle of Helm's Deep" מלגו שר הטבעות וכגון "The Goblin King Battle" מלגו ההוביט.
 • לגו ג'וניור-ערכות לגו קלות לבנייה במגוון נושאים. מתאים לילדים שמתנסים פעם ראשונה בחלקי הלגו הקטנים.

דגמים מחלקי לגו מורכבים

מורכבים מחלקים אשר למעשה אין הגבלה באופיים, קבוצה זו כוללת בעיקר את לגו טכני, כאשר קווי מוצרים כמו מפעל הגיבורים, ביוניקל ומיינדסטורם בנויים גם הם על בסיס חלקים אלו.

 • לגו טכני – LEGO TECHNIC - דגמי ה'טכני' הם הדגמים המורכבים ביותר של החברה וכוללים בדרך כלל מספר חלקים גדול. הדגמים מיועדים לילדים ונערים בוגרים יותר, כאשר בדגמים מסוימים אין הגבלת גיל מומלצת על ידי היצרן (דוגמת המחפרון 8455). תחת הקו הטכני של לגו ניתן למצוא תתי קטגוריות נוספות בעלות אופי שונה:
  • "פנאומטיקה" - אוסף שלל בוכנות אוויר, צינורות, משאבות, מפסקים ואפילו שעון לחץ, אשר בעזרתם ניתן ליצור מנגנונים הפועלים על לחץ אוויר.
  • "חשמל" - מנועים, כבלים ומפסקים, המאפשרים שליטה ותנועה חשמלית במבני הלגו.

ערכות לגו הכוללות מפרקים, גלגלי שיניים, משאבות קטנות, מוטות, גומיות וכדומה, אשר מאפשרים בניית דגמים מכניים, כגון מכוניות, משאיות או מטוסים. לקראת סוף שנות ה-90 החליטו בלגו לשנות בהדרגה את אופי החלקים הבסיסיים של הקו הטכני, החלקים שבעבר היו דומים לאלה של הלגו הבסיסי, הפכו לחלקים יותר וללא "פסיעות" ועברו מן הצורה הזוגית לצורה אי זוגית[דרושה הבהרה]. שינוי זה תרם לגמישות הקו הטכני ולעיצוב מציאותי יותר של המבנים שניתן להרכיב בעזרתו.

 • פאואר פאנקשנס - POWER FUNCTIONS - קו מוצרים שפותח כהרחבה ל'לגו הטכני'. קו זה מכיל חלקים אלקטרוניים כמו - מנועים, רסיברים, מפסקים, תאורה ושלט רחוק תת-אדום. מחלקה זו, ששווקה לראשונה בראשית 2007, מאפשרת לחובב הלגו לשדרג את דגמיו, על ידי הוספת מנועים ויצירת פונקציות חדשות שלא ניתן היה לעשות קודם.
 • לגו מרוצים - LEGO RACERS - בסדרה זו הדגם מבוסס על מכוניות רגילות, ממונעות במנועים חשמליים (מהירים מאלו המשמשים ב'לגו טכני'), מנועי משיכה, משגרי לחץ אוויר, רמפות ואופנועים.

לגו ייעודי על פי סרטים וסדרות טלוויזיה

קיימות גם ערכות ייעודיות המתבססות על סרטים וסדרות טלוויזיה, לגו מפתחת את סדרות אלו כל פעם שהיא מבחינה בפוטנציאל השיווקי הגלום בתכנים אלו. להלן רשימה חלקית של מוצרים אלו:

לגו הייטק ייעודי

 • "לגו מיינדסטורמס" (Mindstorms - סיעור מוחות) - ערכת לגו המחולקת לשלושה: "Lego Mindstorms NXT" ו-"Lego Mindstorms" "Lego Mindstorms EV3 .ערכות אלו דומות ללגו הטכני, וכוללות גם אבן לגו שנקראת "הקובייה האינטליגנטית" (Inteligent Brick), שניתנת לתכנות באמצעות מחשב. בעזרת ערכה זו ניתן לבנות רובוטים בעלי מנועים וחיישנים, שפועלים לפי התכנות באמצעות לחיצה על כפתור הפעלה. בערכות רובוטי NXT, מתווספים לכך חיישנים מתקדמים כמו מיקרופון וסונר. בשנת 2009 יצא לשוק הערכה NXT 2.0, שבה שופרה תוכנת התכנות של הרובוט, ונוספו חלקים וביניהם חיישן צבע. בעבר היו גם ערכות מדגם RCX, אך הן מיושנות ויצאו מייצור ושיווק.

ערכות המיינדסטורם של לגו משמשות כעזר להדרכה בבתי ספר טכניים או לתחרויות רובוטיות אותן מקדמת חברת לגו.

 • "סדרת ה-Spybotics" - רובוטים בעלי תכונות מתקדמות פחות מה-Mindstorms, אך בעלי עיצוב מרשים יותר, שכוללים "משימות ריגול".
 • "סדרת ביוניקל" - מתמקדת באי של רובוטים שבו מתרחשות עלילות כגון הצלת תושבי האי על ידי גיבורים המכונים "טואה". לגו הוציאה גם שלושה סרטי ביוניקל, בשיתוף עם חברת מירמקס וסרט נוסף בשיתוף עם חברת יוניברסל. את סדרת הביוניקל החליפה סדרת "מפעל הגיבורים".
 • "סדרת מפעל הגיבורים" - רובוטים כמו הביוניקל רק עם חיבורים שונים (בסדרות השנייה עד הרביעית). מפעל הגיבורים מבוסס על הסדרה "רובוטריקים" ומתמקד במפעל של רובוטים אנושיים עם יכולות גבוהות, כלי נשק מיוחדים ועיצוב משוכלל שנלחמים נגד נבלים - Witch Doctor, Fire Lord, Von Nebula ו- Black Phantom. למפעל הגיבורים גם יצאה סדרת טלוויזיה בערוץ ניקלודיאון, שנמנים בה 13 פרקים. מתוכם 9 יצאו בארץ. בנוסף לכך, ישנה יכולת לחבר בין מודלים (קומביינר). בערוץ ניקלודיאון משודרות עוד שתי סדרות טלוויזיה, נינג'גו וצ'ימה.

לגו ייעודי לתצוגה בלבד

חלק מערכות הלגו הייעודי המיועדות להרכבה של דגמים שונים, הן קשות מאד להרכבה. למעשה הרכבתם דומה להרכבת פזל ולא למשחק דמיוני שוטף ויומיומי הכולל הרכבות ופירוקים תדירים. ערכת לגו ייעודי לתצוגה מכילה הסברים מפורטים על אופן ההרכבה, המלווים בשרטוטים. חלק מהערכות הן גל סדרה מיוחדת לתצוגה שמבוססת על בניינים אמתיים ושמה ארכיטקטורה. המקרה הקיצוני של לגו מסוג זה הוא דגמי ענק מלגו (שגם הם רוב הפעמים מבוססים על מבנים אמיתיים) המצויים בעיקר בחנויות לגו, ולמעשה משמשים כפרסומת לחנות וכאטרקציה לתיירים. דגמי ענק מלגו לרוב אינם ניתנים לפירוק, משום שחלקי הלגו שבהם מודבקים זה לזה.

סוגי לגו לפי גודל

 • לגו רגיל - מכיל חלקים קטנים ואסור לשימוש לפני גיל שלוש מטעמי בטיחות.
 • "דופלו" (פי שנים מהגודל הרגיל) - לגו מאבנים גדולות יותר, המיועד לפעוטות. בסדרה זו ישנן תת-סדרות כגון חווה, תחנת רכבת ועוד.
 • "לגו טריו" (פי שלושה מהגודל הרגיל) - מיועד לתינוקות
 • "לגו 4 ג'וניור" (בעבר נקרא "לגו ג'ק סטון") - לגו המיועד לילדים בני 4 שנים ומעלה, המאפשר בניית כלי-רכב, מוסכים, סירות ועוד. כולל בובות קצת יותר גדולות מהבובות הרגילות. לגו זה שווק בין השנים 2004-2001, אך נכשל במכירות ושיווקו הופסק.

לגו אספנות

לגו כל הזמן מרעננת ומשדרגת את דגמיה ואף את חלקי הדגמים החדשים, כתוצאה מכך קיימים סטים שייצורם הופסק למרות שהדגם עצמו היה נמכר מאוד. דגמים כאלו נמכרים ביד שנייה או חדשים במחירים שהם גבוהים לפחות פי כמה מהמחיר המקורי של המוצר. דוגמה לכך יכול להיות דגם טכני 8455 שבמקור עלה 100 דולר וכיום נמכר ב-300 דולר ומעלה, כיוון שהוא כה נדיר ומבוקש.

בנוסף קיימים דגמי לגו שהם גדולים ומורכבים מאד כמו 10181 (מגדל אייפל) למשל או דגמי ענק מסדרת "מלחמת הכוכבים", אשר מלכתחילה מיוצרים בכמויות קטנות יותר ומיועדים להפוך לפריטי אספנות.

מוצרים נלווים

 • מחזיקי-מפתחות של לגו ומגנטים של לגו - רובם לא יובאו לישראל.

משחקי לגו ומדיות נוספות

לחברת לגו קיימת חברת-בת בשם "לגו מדיה", המייצרת מגוון של משחקי-מחשב מבוססי לגו, כגון: "לגו מרוצים", "לגו מרוצים 2", "לגו מרוץ פעלולים", "לגולנד", "לגו משימה בחלל", "לגו שחמט", "לגו מלחמת הכוכבים" וכדומה, במגוון רחב של פלטפורמות משחק.

לגו גם השיקה את התוכנה Lego Digital Designer שהמשתמש בה יוכל לעצב במחשב את דגם הלגו הרצוי, ואחר כך להזמין אותו מאתר החברה במחיר לפי משקל הלבנים.

חברת לגו אף הפיקה את סדרת הטלוויזיה "אליחדק וחבריו" ("FABULAND"), בה מככבות דמויות לגו, אשר שודרה בטלוויזיה החינוכית וגם את נינג'ה גו (NINJAGO), מפעל הגיבורים (HERO FACTORY) וצ'ימה (Chima) וששודרו בערוץ ניקלודיאון ואבירי נקסו (NEXO KNIGHTS).

חברת לגו פיתחה סדרת מוצרים בתחום הרובוטיקה ולצורך זה אף פותחה שפת תכנון מיוחדת NQC.

לגולנד

חברת לגו מפעילה בעולם מספר פארקי שעשועים בשם "לגולנד", קיימים בעולם שישה לגולנדים, בדנמרק, גרמניה, לונדון, ארצות הברית (קליפורניה ופלורידה) ובמלזיה. אופיים של האתרים הוא שבכול אחד מהם ישנו פארק שעשועים עם רכבות הרים ומתקנים אחרים. בנוסף, יש בתוך כל לגולונד חנות צעצועים שמיועדת ללגו.

חברת "לגו מדיה" הפיצה גם משחק מחשב שנקרא, "לגולנד" שמטרתו היא בניית פארק לגולנד, בעשרה שלבים שונים, בו בכל שלב צריך השחקן לבנות פארק לגולנד במדינה אחרת (במדינות בהן קיימים הפארקים במציאות).

בתרבות

אמנות

מספר אמנים השתמשו באבני לגו ביצירותיהם. האומנות תוארה כ"אומנות לגו" או "אומנות קוביות".

בשנת 1996 יצר אמן פולני יצירה "לגו. מחנה ריכוז, 1996" שעוררה מחלוקת קשה.

האמן הדני יורן רונאו יצר בסוף שנות ה-80 פסל מ-120,000 אבני לגו בשם "ההלך". הפסל הוצג בביתן של דנמרק בתערוכת אקספו 2000.

האמן האמריקאי נתן סוויה הציג בשנת 2010 בניו-יורק תערוכת פסלים עשויה אבני לגו בצבע אחיד.

שישה אנשים הוכרו על ידי חברת לגו כ"מקצועני לגו מוסמכים" - אמנים אשר משתמשים באבני לגו ביצירותיהם. חברת לגו אימצה אותם באופן רשמי ונתנה להם את זכות השימוש במותג לגו ובזכויות היוצרים שלו. חברת לגו משמרת יחסי עבודה הדוקים עם אמנים אלו.

בשנת 2013 הוצגה במשך חודשיים תערוכה של לגו בישראל. התערוכה עוררה עניין רב בשל היצירות המורכבות שהוצגו בה, המתארות אתרים שונים מרחבי העולם.

סרטי לגו

ערך מורחב – סרט לגו

בפברואר 2014, יצא לאקרנים סרט לגו, אשר הופק על ידי האחים וורנר. עלילת הסרט מתרחשת בעולם המורכב לחלוטין מלגו ועוקבת אחר אמט, דמות לגו רגילה למדי אשר מתגלה כנבחר על פי מגילה עתיקה.

ב-10 במרץ 2017 יצא לאקרנים סרט לגו באטמן, וב-21 בספטמבר 2017 צפוי לצאת סרט לגו נינג'גו.

לגו בישראל

מוצרי חברת לגו אינם משווקים באופן ישיר בישראל על ידי החברה עצמה אלא באמצעות יבואנים. בשנות השמונים והתשעים היבואנים היו "סוכנויות קופמן" בבעלות חיים קופמן וכיום היבואנית היא "אילנית שיווק צעצועים".

בעבר ניסו משרד החינוך ומט"ח לקיים בבתי הספר תוכנית למדעים המשלבת לימוד ומשחק על ידי שימוש בלגו. התוכנית לא צלחה והופסקה, ולאחריה קמו יזמים וחברות שונות בישראל המשתמשים בלגו למטרת חינוך כמו חברת רובוטק טכנולוגיות.[2]

לגו כהשקעה

תופעת ההשקעה בלגו נובעת מכך שמחירי הצעצועים עולים עם הזמן. ניתן להבחין בעלייה דרסטית במחירי דגמים השייכים למהדורות מיוחדות. לדוגמה, עלותה של ספינת החלל "מילניום פלקון" (מסדרת מלחמת הכוכבים) בבריטניה גדלה מ-342 ליש"ט (מחיר קמעונאי מקורי) ל-2,712 ליש"ט בין השנים 2007-2015, ובכך צברה ערך של מאות אחוזים. מקור ההכנסות העיקרי של המשקיעים הוא אספנים. על מנת לשמור על ערך החבילה, נהוג לאחסן אותה באריזה מקורית, הכוללת את כל החלקים ואת מדריך ההרכבה.[3] זירת המסחר הנפוצה בקרב המשקיעים מתקיימת דרך אתר בשם - "bricklink" - אתר זה מהווה את שוק הלגו הלא רשמי של העולם, ובו נעשות מרבית עסקאות קניית הלגו שאינן דרך החנויות הרשמיות של היצרן. אתר נוסף שמקיים מכירות של דגמים רגילים ודגמי אספנות הוא אתר המכירות הפומביות איביי, עם זאת מפאת מחירי האתר הגבוהים, לרוב אספני הלגו המקצועיים אינם קונים בו.[4]

משחקים דומים

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. משמעות נוספת של המילה Lego היא "אני מרכיב" בלטינית, אך החברה טוענת שזהו צירוף מקרים. (מתוך: ערן יסעור, משמעויות של מותגים ynet, 15.6.2012)
 2. כל הדרך מהשכונה למיזם של הנסיך צ'ארלס
 3. James Andrews, Lego – the best thing you can do with your money, http://www.mirror.co.uk/ (באנגלית)
 4. Lego a 'better investment than shares and gold', http://www.telegraph.co.uk/ (באנגלית)
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.