לאנדק

לאנדק
Landeck

סמל לאנדק


מראה העיר
מדינה אוסטריה  אוסטריה
מדינה טירול  טירול
מחוז לאנדק
ראש העיר וולפגנג יורג
שפה רשמית גרמנית
שטח 15.9 קמ"ר
גובה 816 מטרים
אוכלוסייה
  בעיירה
  צפיפות

7,764 [1] (נכון ל-2017)
490 נפש לקמ"ר (נכון ל-2017)
www.landeck.tirol.gv.at

לאנדקגרמנית: Landeck) היא עיירה במדינת טירול שבאוסטריה והעיר הראשית במחוז לאנדק.

גאוגרפיה

לאנדק שוכנת בחלק המערבי של טירול (Tyrolean Oberland) בגובה של 820 מטרים מעל פני הים. העיירה ממוקמת בעמק הנהר אין, במקום בו נשפך אליו נהר הסאנה. מצפון ללאנדק מתנשא רכס הרי הלכטל (Lechtaler Alpen), שהוא חלק מרכס האלפים הגיריים הצפוני ומדרום אליה מתנשאים הרכסים אוצטל (Ötztaler Alpen) וסמנאון (Samnaungruppe) שהם חלק מהאלפים המרכז-מזרחיים.

עמק הנהר אין הוא נתיב תחבורה חשוב העובר מטירול מערבה וחוצה את מסיב ארלברג. מדרום לעיירה, מעבר רשן, שעל קו פרשת המים של הרי האלפים, מוביל לכוון אזור וינשגאו שבנפת דרום טירול שבאיטליה.

היסטוריה

בתקופה הרומית, עברה דרך קלאודיה אוגוסטה (Via Claudia Augusta) דרך מעבר רשן ודרך עמק הנהר אין, וקישרה בין חצי האי האפניני לבין פרובינקיית רייטיה שנכבשה בשנת 15 לפנה"ס. בימי הביניים נותר העמק כצומת של דרכי סחר חשובות שהובילו לאאוגסבורג דרך מעבר פרן ומערבה דרך ארלברג. החל מסוף המאה ה-13 שלטו באזור רוזני טירול מבית גוריציה ממעוזם שבטירת לאנדק.

עד 1867 הייתה לאנדק (שאז נכתב שמה באיות Landek) חלק מממלכת הבסבורג (החל מ-1804 האימפריה האוסטרית), למעט תקופה קצרה במהלך המלחמות הנפוליאוניות בין השנים 18061814), כאשר היא הועברה לשליטת ממלכת בוואריה יחד עם כל טירול. בעקבות הפשרה האוסטרו-הונגרית של 1867, היא הייתה לחלק מהחלק האוסטרי של האימפריה האוסטרו-הונגרית. באותה שנה שונה כיתוב שמה ל-Landeck. לאחר 1893 שונה שמה ל"לאנדק בטירול" (Landeck in Tirol). באותן תקופות היה הייתה לבירת המחוז הנושא את אותו שם, אחד מ-21 המחוזות של טירול. החל מ-1782 החל להיסלל הכביש הראשון שחצה את מעבר ההרים ארלברג לבקשתו של יוזף השני, קיסר האימפריה הרומית ה"קדושה". הכביש הורחב משמעותית עד 1824. ב-1883 חוברה לאנדק למסילת הברזל של ארלברג. ב-1904 הועלה מעמדה לזה של עיר שוק וב-1923 הוענקו לה לבסוף זכויות של עיירה.

לאנדק גם שמשה כבסיס צבאי לכוחות ההרריים האוסטרים לפני מלחמת העולם השנייה, שמאוחר יותר היו לחלק מהוורמאכט הגרמני.

לאחר האנשלוס, בו סופחה אוסטריה לגרמניה הנאצית, מוזגה לאנדק ב-1939 עם העיירה צאמס השכנה. אף על פי כן, פוצלו שתי העיירות מחדש לאחר תום המלחמה. בלאנדק פעל גם מחנה עקורים מטעם אונרר"א, כאשר היא הייתה בתחומי אזור הכיבוש הצרפתי.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.