כתף

באנטומיה, כתף היא החיבור בין הגפה העליונה לגו. בעוד שבשימוש יום-יומי, נהוג לקרוא לאחד ממפרקי הכתף בשם כתף, נכון יותר להתייחס למערכת שלמה יותר הקרויה חגורת הכתף. לחגורת הכתף אפשרויות תנועה רבות ומורכבות, המהוות את הבסיס התנועתי ליכולת המפותחת של הגפה העליונה, לחוש ולתמרן אובייקטים במרחב.

אנטומיה של חגורת הכתף

עצמות

חגורת הכתף כוללת את עצם הבריח, עצם השכם ועצם הזרוע.

מפרקים

חגורת הכתף מורכבת משלושה מפרקים, כולם סינוביאלים: מפרק הזרוע (TA: Articulatio humeri; Articulatio glenohumeralis), מפרק שיא הכתף והבריח (Articulatio acromioclavicularis) ומפרק החזה והבריח (Articulatio sternoclavicularis). בין עצם השכם לגו, קיים חיבור נוסף שאיננו מפרק, המאפשר תנועה נוספת (ראו חיבור עצם השכם וכלוב הצלעות).

מפרק הזרוע

בשימוש היום-יומי בכינוי כתף, מתכוונים, בדרך כלל, למפרק הזרוע. מפרק כדורי המחבר בין בליטה כדורית בקצה העליון של עצם הזרוע לשקע מתאים הקרוי גלנויד (Cavitas glenoidalis scapulae) או החלל הגומתי, בעצם השכם. התאמת הכדור והשקע רופפת יחסית למפרק כדורי אחר (מפרק הירך) ומאפשרת מעטפת תנועה רחבה במיוחד, על חשבון יציבות המפרק.

מפרק שיא הכתף והבריח

קובץ:Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מפרק שיא הכתף והבריח

מפרק המחבר בין הקצה הצידי של עצם הבריח לשיא הכתף (בליטה גרמית בעצם השכם).

מפרק החזה והבריח

מפרק אוכף המחבר בין הקצה התיכוני של עצם הבריח לעצם בית החזה. בתוך המפרק נמצא מעין דיסק מפרקי השומר על יציבות המפרק ועל יכולת ספיגת הזעזועים שלו. מפרק החזה והבריח הוא החיבור הגרמי היחיד של חגורת הכתף לשלד.

שני המפרקים האחרונים שונים בתפקודם ממרבית המפרקים ה"קלאסים" בגוף בכך שהם חסרים שרירים המכוונים ליצור תנועה מסוימת בתוכם. מערכת מורכבת של נקודות משען (חלקן נייחות וחלקן ניידות), כמו עצם הבריח על מפרקיה ועצם השכם על שריריה, מייצרת את הבסיס לתנועה בחגורת הכתף.

חיבור עצם השכם וכלוב הצלעות

לחיבור בין עצם השכם לגו תפקיד עיקרי בחגורת הכתף. עצם השכם ממוקמת על חלקו האחורי העליון של כלוב הצלעות. מספר שרירים מחברים בין הגולגולת, כלוב הצלעות, עמוד השדרה והאגן לעצם השכם. הפעלתם המתואמת יוצרת תנועה ומאפשרת יציבות של עצם השכם על כלוב הצלעות. למעשה, כארבעים אחוזים מתנועה מקסימלית של הזרוע ביחס לגוף, מקורם בתנועת עצם השכם על כלוב הצלעות. חוסר תפקוד של חיבור זה, יגרום למגבלה חמורה בתנועת הכתף.

שרירים ותנועות

אפשר לחלק את שרירי הכתף לשתי קבוצות לפי סדר חיבורם מהמקורב למרוחק: שרירי הגו-שכם ושרירי השכם-זרוע.

שרירי הגו-שכם

שרירי הגו-שכם מחוברים לעצם השכם מכל כיווניה, בדרך שמאפשרת:

וגם תנועות סיבוביות של עצם השכם על ידי שילובים שונים של השרירים שנמנו בנוסף לחלקו התחתון של שריר הטרפז.

שרירי השכם-זרוע

המפרק הכדורי של הזרוע מאפשר תנועה בשלושה מישורים - כיפוף ופשיטה, הרחקה וקירוב וסיבוב חיצוני ופנימי.

שריר הדלתא עוטף את מפרק הזרוע מכל צדדיו ונותן לכתף את צורתה העגולה. פעולתו העיקרית היא הרחקת הזרוע וכיפופה. שריר הגב הרחיב, שריר החזה הגדול והשריר העגול הגדול מקרבים את הזרוע ומסובבים אותה פנימה כאשר שריר הגב הרחיב אחראי גם לפשיטה של הזרוע.

לשרירים העיקריים הנוספים של השכם-זרוע, ניתן השם מסובבי הכתף (Rotator cuff). מסובבי הכתף מתחברים לזרוע במסה המשתלבת עם קופסית מפרק הזרוע ומהווה חלק ממנה. מסובבי הכתף הם השריר הרום קוצי - מרחיק את הזרוע, השרירים המך קוצי והעגול הקטן - בעיקר סיבוב חיצוני של הזרוע והשריר התת-שכמי המסובב את הזרוע פנימה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.