כפר גדעון

כפר גדעון
מועדון הנוער בכפר גדעון
מחוז הצפון
מועצה אזורית עמק יזרעאל
גובה ממוצע[1] 90 מטר
תאריך ייסוד 1923
סוג יישוב מושב
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2018[1]
  - אוכלוסייה 348 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה -3.3% בשנה עד סוף 2018

כְּפַר גִּדְעוֹן הוא מושב בעמק יזרעאל, 4 ק"מ צפונית לעפולה, בתחום השיפוט של המועצה האזורית עמק יזרעאל. הוא קרוי על שמו של השופט המקראי גדעון בן יואש שפעל בחבל ארץ זה.

היישוב הוקם בשנת 1923 על ידי עולים מטרנסילבניה שהושפעו רבות מהשקפתו הציונית של רבה של קלויזנבורג, הרב משה שמואל גלזנר. בין העולים היה הרב פנחס ליכטנשטיין, רבה של מאטש בטרנסילבניה, שהתמנה כרב היישוב[2] (לימים - רבה של שכונת גבעת שאול בירושלים).

המושב תוכנן ל-40 משפחות על שטח של 4000 דונם של הקרן הקיימת. לאחר ניכוי שטחים ציבוריים, לכל מתיישב ניתנו 79 דונם, מתוכם 38 דונם מאחורי כל בית. בהתחלה התיישבו במקום 6 משפחות ולאחר כשנה הגיעו שאר המשפחות[3]. המושב עסק בשנים הראשונות בנטיעת עצי פרי, במיוחד גפנים, ובהקמת רפתות למשק חלב[4]. הובלת החלב לתחנת הרכבת נעשתה במשותף עם תל עדשים ומזרע[5]. כן ניהל המושב עדר כבשים משותף[6].

בשנתיים הראשונות הובאו מים מבאר בבלפוריה[4]. בהמשך הוקמה בריכה משותפת לכפר גדעון, תל עדשים ומזרע דבר שהקל במעט את בעיית המים אך לא הביא פתרון מלא.

בשנות ה-50 נחלק היישוב בין 23 משפחות שתמכו בקו אנטי-ציוני ל-17 משפחות שנטו לקו ציוני[7].

ביישוב בתי-ספר יסודיים חרדים לבנים ולבנות, שמרבית תלמידיהם באים מיישובי הסביבה.

היישוב נחצה על ידי כביש 60, וישנה מנהרה המחברת בין שני חלקיו.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.