כפיפה

הכפיפה מאפיינת את ההתנהגות של אלמנט מבני תמוך העמוס בכוח הניצב לו. אלמנט כזה העמוס לכפיפה נקרא קורה. התרשים העליון מציג קורה תמוכה בקצותיה העמוסה בעומס רצוף ובכך היא עומדת בכפיפה. הכפיפה גורמת לכך שיהיו כוחות פנימיים בחתך הקורה. כוחות כאלה מוצגים בתרשים התחתון. הסיבים העליונים של הקורה נלחצים אילו הסיבים התחתונים של הקורה נמתחים.

בקורה מופיעים 3 כוחות:

  • כוח גזירה בחתך הקורה מקביל לכוח החיצוני המעמיס את הקורה.
  • כוח לחיצה הניצב לחתך הקורה בחלק העליון.
  • כוח מתיחה הניצב לחתך הקורה בחלק התחתון.

בכפיפה כוח הלחיצה וכוח המתיחה הם זוג כוחות השווים בגודלם ומנוגדים בכוונם והם מומנט הכפיפה הפועל בחתך הקורה. המומנט גורם לשקיעה של הקורה, שקיעה האופינית לקורה העמוסה בעומס כפיפה ובחתך הקורה מופיע מאמץ כפיפה. בסיב העליון ביותר של הקורה יהיה מאמץ הלחיצה הגבוה ביותר ואילו בסיב התחתון של הקורה יהיה מאמץ המתיחה הגבוה ביותר. בין שני קצות הקורה השינוי במאמץ הוא שינוי לינארי העובר מערך חיובי לערך שלילי דרך נקודה שהמאמץ בה הוא אפס. המקום בו המאמץ אפס הוא הציר הנייטרלי של הקורה.

מאמץ הכפיפה בציר הקורה הוא אפס ובמרחק קטן מהציר המאמץ נמוך. ניצול יעיל של חומר הקורה מביא לשימוש בקורות בצורת האות האנגלית I עם אוגנים רחבים כאשר רוב השטח מרוחק מציר הקורה. רוב השטח נמצא במעטפת. כך משיגים מבנה של קורה בעל התנגדות טובה לכפיפה במשקל ובעלות נמוכים.

מאמץ כפיפה בקורה

הנוסחה למאמץ הכפיפה היא פיתוח של משוואת אוילר ברנולי עבור קורה. מאמץ הכפיפה בקורה נתון על ידי הביטוי:

מודול החתך Z:

עיבוד הנוסחה נכשל (MathML עם גיבוי SVG או PNG (מומלץ לדפדפנים מודרניים ולכלי נגישות): תגובה בלתי־תקינה ("Math extension cannot connect to Restbase.") מהשרת "https://en.wikipedia.org/api/rest_v1/":): {\displaystyle {\Z}= \frac{I_x}{y}}

המאמץ בקורה:

עיבוד הנוסחה נכשל (שגיאת המרה. השרת ("https://en.wikipedia.org/api/rest_") השיב: "Cannot get mml. Server problem."): {\displaystyle {\sigma }={\frac {M}{Z}}}
  • את מודול החתך ניתן למצוא בלוחות טכניים לפרופילים נפוצים.
  • הנוסחה מתאימה לשימוש כאשר המאמץ בקורה נמוך ממאמץ הנזילה (Yield), והחומר הוא חומר אלסטי. כאשר המאמץ בחתך הקורה עולה עד מאמץ הנזילה, צורת החלוקה של המאמץ בחתך משתנה ממשולש למרובע והערך המרבי הוא הערך של מאמץ הנזילה. מצב כזה נקרא פרק פלסטי. המאמץ בציר הקורה נשאר אפס. בצד אחד המאמץ הוא לחיצה ובצד השני של ציר הקורה המאמץ הוא מתיחה.

ראו גם

לקריאה נוספת

  • Timoshenko S., Strength of Materials, 3rd edition, Krieger Publishing Company, 1976, ISBN 0882754203
  • Shames I.H., Cozzarelli F.A., Elastic and inelastic stress analysis, Prentice-Hall, 1991, ISBN 1560326867
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.