כסף חנקתי

כסף חנקתי
שם סיסטמטי Silver Nitrate
שמות נוספים

lunar caustic

נוסחה כימית AgNO3
מסה מולרית 169.87גרם למול
מראה מוצק לבן
מספר CAS 7761-88-8
צפיפות 4.35
מצב צבירה מוצק
מסיסות גבוהה מאוד, מסיס גם באתנול ואצטון
טמפרטורת היתוך 212
טמפרטורת רתיחה 444
מקדם שבירה 1.744

כסף חנקתי (ניטרט) הוא תרכובת כימית מסיסה של כסף וחנקה (ניטרט), שנוסחתה הכימית AgNO3. כסף חנקתי משמש כחומר מוצא להכנת תרכובות כסף אחרות, דוגמת אלו המשמשות לייצור סרטי צילום, וכן כטיטרציות ארגנטומטריות. תמיסת כסף חנקתי משמשת גם לחיטוי מים וכתכשיר נגד זיהום חיידקי. כך, למשל, מטפטפים תמיסת כסף חנקתי לעיני יילודים למנוע הדבקה בחיידקי זיבה בלידה.

היסטוריה

אלברטוס מגנוס תיעד במאה ה-13 הפרדה בין כסף לזהב על ידי המסת הכסף בחומצה חנקתית. הוא גם ציין שהתמיסה המתקבלת צובעת בשחור את העור.

הפקה

כסף חנקתי מתקבל מתגובה של כסף מתכתי עם חומצה חנקתית מרוכזת וחמה .את התגובה יש לבצע במנדף בשל פליטת הגז NO2

תגובה עם חומצה מדוללת ובטמפרטורה נמוכה:

תגובות

בתמיסה, יוני הכסף יחמצנו את רוב המתכות ויווצר כסף מתכתי. כך, למשל, בתגובת כסף חנקתי עם נחושת מתכתית בה נוצרים גבישי כסף על פני המתכת והתמיסה נצבעת בכחול בשל יצירת יוני נחושת.

בחימום מעל 250°C כסף חנקתי יתפרק לכסף מתכתי חנקן דו-חמצני וחמצן

יישומים

כסף חנקתי הוא המלח הזול ביותר של כסף, ויתרונותיו ביציבותו היחסית לאור, הוא אינו היגרוסקופי (אינו סופח מים מהאויר), מסיס במים ובממסים אחרים. לכן הוא חומר מוצא מועדף להכנת הלידי כסף AgX כש-X הוא יון פלואוריד, כלוריד, ברומיד או יודיד. באופן דומה כסף חנקתי הוא חומר גלם לחומרי נפץ מבוסס כסף דוגמת כסף פולמינאט - Silver fulminate (AgCNO), כסף אזיד AgN3 או כסף אצטיליד Ag2C2. יציבותה של התרכובת מאפשרת שימוש בה כסטנדרט אנליטי בארגנטומטריה.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.