כל כתבי

כל כתבי היא סדרת ספרים המקבצת את כל כתביו (או עיקר כתביו) של סופר או משורר מסוים.

לעיתים יוצאת לאור הדפסת "כל כתבי" עוד בחייו של היוצר, לעיתים כשהוא בשיא יצירתו, ולכן נדרשת לה מהדורה נוספת, הכוללת את כתביו המאוחרים יותר. דוגמה בולטת לכך הוא הסופר ש"י עגנון, שמהדורה ראשונה של כל כתביו, בארבעה כרכים, יצאה לאור בשנת 1931, ומהדורה שנייה, נרחבת יותר, יצאה לאור בשנת 1953. בכך לא די, משום שלאחר פטירתו יצאו לאור עוד יצירות רבות שלו.

יצירתו של סופר או משורר מתפרסמת במהלך חייו במקומות שונים: בספרים שהוא מחברם היחיד, באנתולוגיות, בכתבי עת וכדומה. לשם הוצאת כל כתביו, מלוקטות היצירות מכל מקומות פרסומן. כאשר זכויות יוצרים לפרסום היצירה נמסרו באופן בלעדי למו"ל הראשון שלה, נדרשת הסכמתו לשם פרסומה במסגרת "כל כתבי".

לעיתים כוללת הוצאתם לאור של "כל כתבי" מלאכת ליקוט וסידור בלבד, אך פעמים אחרות נכללות בה גם יצירות שפרסומם הראשון הוא במהדורה זו, וכן יצירות שעברו שינוי במיוחד לכבוד מהדורה זו.

דוגמאות

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו. וכן צריך להביא את התורניים קודם, - כל כתבי החפץ חיים, כל כתבי מהרצ"ח.
  • סדרה בולטת של "כל כתבי" סופרים ומשוררים עבריים יצאה לאור בשנות ה-50 של המאה העשרים בהוצאת דביר, במסגרתה ראו אור יצירותיהם של חיים נחמן ביאליק, גרשם שופמן, אחד העם ועוד.
  • עד שנות ה-90 יצאו כל המחזות של חנוך לוין בספרי סימן קריאה (תחילה בספרונים נפרדים ולאחר מכן בקבצים), וכן יצאו בהוצאה זו כל ספרי הפרוזה שלו. סמוך למותו ראה-אור מכלול כתביו ב-17 כרכים בעיצוב אחיד, בהוצאה משותפת של ספרי סימן קריאה, הוצאת הקיבוץ המאוחד וספרי תל אביב. בכרכים אלה מופיעה כל יצירתו, למעט שלושה מספריו: המחזה "הרטיטי את לבי", שנמצא בעזבונו של לוין וראה אור ב-2006; הספרון המאויר 'הילדה חיותה רואה ממותה'; וספר הילדים 'מסע הדוד מקס'.
  • בתחילת שנת 2009 יצאו לאור, בהוצאת הקיבוץ המאוחד, כל שיריו של המשורר נתן זך, בעריכת פרופ' עוזי שביט. שלושת הכרכים, ששמם "כל השירים ושירים חדשים", כוללים את כל השירים שהופיעו בספרי השירה של זך, ספר שירים חדש בשם "בארץ עיפתה" ובו כמאה שירים שכתב זך בעשור שקדם להוצאת הספר, וכ-150 שירים מכל שנות יצירתו של זך שטרם פורסמו בספר.[1]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.