כליל החורש

כליל החורש
מיון מדעי
ממלכה צומח
מערכה בעלי פרחים
מחלקה דו-פסיגיים
סדרה קטניתאים
משפחה קטניות
תת-משפחה קסאלפיניים
סוג כליל
מין כליל החורש
שם מדעי
Cercis siliquastrum

כליל החורש (כְּלִיל הַחֹרֶש, שם מדעי: Cercis siliquastrum) הוא עץ חורש נשיר במשפחת הקסאלפיניים (הוא קרוב משפחה של החרוב). פריחתו הבוהקת בחודשי מרץ-אפריל העניקה לו את שמו, אשר משמעותו היא "כתר החורש" או "נזר החורש".

העץ קטן מאוד; שיח עץ נשיר המגיע לגובה 6–8 מטר, בעל גזע מרכזי יחיד המתפצל בחלקו התחתון, רוחב גזעו כ-30 ס"מ. העץ גדל בר בחבל הים תיכוני ההררי בגובה 100–1000 מ'. בעולם העץ גדל בדרום אירופה ודרום מערב אסיה; בספרד, דרום צרפת, איטליה, יוון ואסיה הקטנה. כליל החורש הוא צמח מוגן בישראל.[1]

כליל החורש נמוך וצמרתו שופעת. בתחילת האביב מתכסה העץ בשפע פרחים בצבע ורוד לילך, המופיעים לפני העלים. לפרחים טעם חומצי עדין, וניתן לאכלם בסלטים. העלים עגולים, תמימים ומזכירים צורת לב. פירות העץ הם תרמילים פחוסים. פריחתו מעניקה לעץ מראה מלבב הן בחורש והן כשהוא גדל כעץ נוי בגינות. הפרחים יוצאים מתוך הגזע ומתוך ענפים בוגרים דבר המעיד על מוצאו הטרופי של העץ.

את זרעי העץ זורעים בחודש פברואר.

שמותיו של כליל החורש

בפי הערבים נקרא כליל החורש "ערוס אל-ע'אבה" שפירושו "כלת החורש/יער". כשהוחלט לתרגם את שמו של העץ לעברית, צלחה המלאכה בידי הבוטנאים, כי השם העברי החדש מבטא את היותו של העץ כליל יופי, וגם כליל במובן כתר ונזר. ויש בו זכר גם לשם הערבי, שאולי משמר את שמו העברי הקדום שאבד במרוצת הדורות.

לפי החוקר הבריטי דייוויד ג'ון מאברלי בספרו משנת 2008, מקור השם באנגלית הוא בעצם שיבוש של אחד משמות העץ בצרפתית arbre de Judee, "עץ [ארץ] יהודה". לדבריו העץ כונה בשם זה מכיוון שהוא היה מוכר כעץ קיים בארץ ישראל, שהיא הפרובינקיה הרומית IVDEA.

כליל דוד[דרוש מקור]

בשנות ה - 70 נתגלו על ידי ד"ר דוד רובין, רופא ומדען שהתגורר במושב בית נקופה, 2 עצים דומים לכליל החורש כשהפרחים שלהם בצבע לבן. בבירורים שערך ד"ר רובין עם בוטנאים התברר שאכן אלו עצי כליל החורש לבקנים (תופעה ידועה בפרחי עצים וצמחים) מאחר שאלו היו ראשוני עצי כליל החורש לבקנים שנתגלו פורסם בעיתונות שמם "כליל דוד" על שם ד"ר דוד רובין שגילה אותם.

תפקידו בהדברה ביולוגית

נטיעת כליל החורש בקרבת מטעים של עצי זית, תפוח ואגס תורמת בהגנה על המטעים מפני פשפשים שהם טפילים.

לכליל החורש קיים פשפש ייחודי בשם Cacopsylla pulchella המופיע על קליפת הגזע באמצע האביב. פשפשים אחרים, מסוג אנתוכוריס, טורפים פשפש זה. בחודש יוני, כאשר פשפש כליל החורש נודד, טורפיו עוברים לעצי המטע וניזונים מהפשפשים הייחודיים להם. השתתפות דומה בהדברה ביולוגית מספק גם עץ התאנה[2].

תכונות רפואיות

ברפואה העממית יש המשתמשים בפרחים ובעלים לבעיות כבד, לטחול, לנזלת כרונית, לבעיות בדרכי הנשימה, לצהבת, לאבנים בכליות ונפיחות ברגליים של נשים הרות.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. אכרזת גנים לאומיים, שמורות טבע, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה (ערכי טבע מוגנים), התשס"ה - 2005, ק"ת 6369, ה'תשס"ה, 15 בפברואר 2005 (תוקן ב־31 במרץ 2009), באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים
  2. מאמר בצרפתית אודות תפקידם של עצים הנטועים כגדרות בהגנה על מטעים (עמוד 27) http://olivarbo.fr/wp-content/uploads/2013/03/haies-2011-NOL-84.pdf
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.