כירורגיית פה ולסת

כירורגיית פה ולסתות הוא מקצוע כירורגי העוסק באזור הראש, הפנים והצוואר. הוא נועד לטפל במחלות שונות, פציעות ופגמים גנטיים ברקמות הרכות והקשות של הפה, הלסתות והפנים. זוהי מומחיות כירורגית בעלת הכרה בינלאומית. ברוב המדינות ברחבי העולם, כולל ישראל, ארצות הברית, קנדה, ואוסטרליה, זוהי מומחיות מוכרת המהווה חלק ממקצוע רפואת השיניים, בעוד שבמדינות אחרות כמו בריטניה, היא מהווה מומחיות רפואית. לפיכך, בחלק ממדינות העולם מומחה לכירורגיית פה ולסתות הוא רופא שיניים, בחלקן (ספרד) הוא רופא כללי ובחלקן (רוב מדינות האיחוד האירופי) הוא בעל שני התארים – גם רופא וגם רופא שיניים.

תקנות

בחלק מהמדינות כירורגיית פה ולסתות היא מומחיות שההכרה בה ניתנת על ידי האיגוד המקצועי. לדוגמה, בארצות הברית היא ניתנת על ידי ההסתדרות האמריקאית לרפואת שיניים (ADA – American Dental Association), בבריטניה הקולג' המלכותי למנתחים באנגליה, באירלנד הקולג' המלכותי למנתחים של אדינבורו, בקנדה הקולג' המלכותי לרופאי שיניים של קנדה, באוסטרליה המכללה המלכותית האוסטרלית של רופאי השיניים, ובברזיל המועצה הברזילאית הפדרלית לרפואת שיניים. במדינות אחרות התמחות בכירורגיית פה ולסתות יכולה להיות תחת בקרה של רפואה, רפואת שיניים או שתיהן בהתאם לתקנות של כל מדינה והזדמנויות הכשרה זמינות. בישראל כל תוארי המומחה מוענקים על ידי משרד הבריאות. היות שבישראל המקצוע הוא התמחות ברפואת שיניים בלבד, המועצה המדעית שליד ההסתדרות לרפואת שיניים היא זו המוסמכת להעניק תואר מומחה. תואר המומחה מוענק לאחר התמחות של 5 שנים במסגרת בתי חולים שאושרו לצורך מתן ההתמחות על ידי המועצה המדעית לרפואת שיניים. 5 השנים כוללות שלוש וחצי שנים במחלקה או ביחידה לכירורגיית פה ולסתות, שישה חודשים במחלקה לכירורגיה כללית או כירורגיה אורתופדית, שלושה חודשים במחלקת הרדמה וטיפול נמרץ, שלושה חודשים במחלקה לפתולוגיה כללית או אוראלית ושלושה חודשים מקצוע בחירה. כיום ניתן להתמחות בכירורגיית פה ולסתות במדינת ישראל ב-8 בתי החולים הבאים –"מרכז הרפואי ת״א ע״ש סוראסקי", תל אביב, "מרכז רפואי ברזילי", אשקלון, "מרכז רפואי רבין", פתח תקווה, "מרכז רפואי הדסה", ירושלים, "בית החולים פוריה", טבריה, "בית החולים רמב"ם", חיפה, "המרכז הרפואי ע"ש חיים שיבא - תל השומר", רמת-גן, ״מרכז רפואי סורוקה״, באר שבע. כל המתמחים נדרשים למספר מתאים של ניתוחים בכל אחד מתחומי ההתמחות על מנת להיות זכאים לקבלת תעודת המומחה. נוסף על כך על כל מתמחה לעבור 2 בחינות. הראשונה בכתב ומכונה שלב א', השנייה בעל-פה ומכונה שלב ב'. בשלב א' על הנבחן להוכיח בעיקר ידע תאורטי ובשלב ב' עליו להוכיח יכולת התמודדות עם מקרים שונים בתחומי כירורגיית פה ולסתות ובכלל זה הכרת הניתוחים עצמם על כל היבטיהם.

תחומי התמחות

כירורג פה ולסתות הוא רופא מנתח המומחה באזור טיפול אנטומי הכולל את המכלול הקרניומקסילופציאלי הכולל את האזור האנטומי של הפה, לסתות, הפנים, הגולגולת ומבנים קשורים. בארץ כל מנתחי פה ולסת חייבים לקבל תואר אקדמי ברפואת שיניים לפני תחילת ההתמחות בכירורגיה פה ולסתות. תחומי עיסוק ספציפיים כוללים:[1].

  • ניתוחים בחלל הפה (כירורגיה דנטואלואולרית) - ניתוח להסרת שיניים כלואות, עקירות שיניים מרכבות, עקירות שיניים בחולים מורכבים מבחינה רפואית, השתלת עצם או ניתוח טרום-שיקומי הנועד ליצור אנטומיה טובה יותר עבור מיקום של שתלים דנטליים, תותבות, תותבות נתמכות שתלים דנטליים ועוד.
  • טראומה של הפנים – תאונות דרכים, שברים בעצמות הפנים.
  • ניתוח אורתוגנטי : לסת בולטת או מוקטנת, מנשך פתוח.
  • טיפול במחלות וגידולים של בלוטות רוק.
  • טיפול במחלות וגידולים של פרקי הלסת – בעיות בפתיחת הפה, פריקות של מפרק הלסת, כאבים במפרקים.
  • אבחון וטיפול בפתולוגיה שפירה וממאירה בראש ובצוואר.
  • שחזור אזור הראש והצוואר על רקע – אטרופיה, הוצאת גידולים, טראומה.
  • אורתו-כירורגיה של הפנים – אבחון ותיקון עוותים בפנים/ סינדרומים/ שפה וחך שסועות -/עצמות לחיים מוקטנות, סנטר מוקטן, אסימטריות של הפנים.
  • מתיחת עצם הלסת.
  • אבחון וטיפול בזיהומים באזור הפנים והצוואר.

טיפולים באזור חלל הפה כגון שתלים, עקירות וכדומה, נעשים בעיקר במרפאות בקהילה. שאר הנושאים מטופלים בעיקר במסגרת מחלקות כירורגיית הפה והלסתות בבתי החולים.

ארגונים

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.