כורכום

כורכום
מיון מדעי
ממלכה צומח
מערכה בעלי פרחים
מחלקה חד־פסיגיים
סדרה זנגבילאים
משפחה זנגביליים
סוג כורכום
מין 'כורכומה ארוכה'
שם מדעי
Curcuma longa

כֻּרְכּום (שם מדעי: Curcuma longa, בעברית: כורכומה ארוכה) הוא צמח רב-שנתי במשפחת הזנגביליים. הוא בעל קנה שורש דמוי פקעת. גבעולי הצמח יכולים להגיע עד לגובה של שלושה מטרים. הצמח בעל עלים גדולים, פורח בסתיו בשיבולת צפופה. הריבוי של צמח הכורכום נעשה על ידי חלוקת הפקעת.

קנה השורש (המזכיר בצורתו את קרוב משפחתו - הזנגביל) הוא בצבע כתום ועטוף בקליפה חומה.

הכורכום מכיל כורכומין, אשר מחקרים מעטים מצביעים על יעילותו לטיפול בדלקות, אך ריכוזו בכורכום נמוך מכדי שהשפעתו תהיה יעילה.

כתבלין

התבלין המופק מהשורש הוא בעל טעם עדין ונותן למאכלים צבע זהוב. תבלין זה מהווה מרכיב חשוב בתערובות המסאלה (קארי) ההודיות והחווייג' התימני וכן מסייע במתן צבע מתאים לחרדל.

בצורתו הטריה מכיל אשלגן, חומצה אסקורבית (ויטמין C), בטא-קרוטן וחומרים מעכבי חמצון.

משמש בבישול בעיקר בצורתו הטחונה, אם כי לעיתים משתמשים בשורשים מיובשים. אבקת התבלין הנמכרת בשווקים לרוב אינה תבלין טהור ומכילה חומרים נוספים פרט לכורכום עצמו.

שימושים רפואיים

ערך מורחב – כורכומין

החומר הפעיל בצמח הכורכום נקרא כורכומין (Curcumin). מחקרים מצאו כי לחומר זה תכונות אנטי-דלקתיות, נוגדות-חמצון ונוגדות-סרטן, וכן כי הוא יכול לגרום לאפופטוזה (מוות תאי מתוכנת) של תאים סרטניים אנושיים.[1] קיימות ראיות מעטות בלבד לתועלת שבכורכומין, עקב מספר מצומצם של מחקרים קליניים שעוסקים בו.[2] מחקר שנערך בבית החולים שיבא מצא כי כורכומין מסייע בטיפול במחלת קוליטיס כיבית. שותף למחקר הדגיש כי ריכוז הכורכומין בכורכום, 5%, נמוך מכדי שצריכת כורכום תהווה טיפול במחלה.[3]

כורכום הוא גם חומר בוחן לחומציות, הוא משנה את צבעו לאדום בבואו במגע עם בסיס ומצהיב במגע עם חומצה.[דרוש מקור]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. Induction of apoptosis in human lung cancer cells by Curcumin
  2. "Turmeric". US National Institutes of Health, National Center for Complementary and Alternative Medicine. 2014. בדיקה אחרונה ב-6 ביוני 2014. 
  3. נאוה רוזנפלד, הצ’ופצ’יק של הכורכום: מחקר חדש מצביע על הסגולות של התבלין, פורבס ישראל, 28 באפריל 2015

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.