כוויית קור

יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: נראה כמו תרגום מכונה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

כוויית קור הוא מצב רפואי שבו ישנה פגיעה ברקמות הגוף המתבטאת בצילוק ובהופעת נמק. כוויות קור נובעות כתוצאה מחשיפה לקור קיצוני. לרוב, האיברים הראשונים להיפגע הם האיברים הבולטים (או בשמם המקצועי איברי הפריפריה): האף, האוזניים והאצבעות. איברי הפריפריה הם הראשונים להפגע מכיוון שכמות זרימת הדם אליהם היא נמוכה מבשאר האזורים של הגוף עקב מרחקם הגבוה יחסית מהלב(מרכז מערכת הדם). בכוויות קור ישנה סכנה ממשית של נמק, משמע - אובדן אותם איברים במקרה של פגיעה חמורה. חומרת הפגיעה משתנה בהתאם לכמות זמן החשיפה לקור ולטמפרטורה. במקרה של כווית קור המענה הרפואי היעיל ביותר הוא בית חולים ועל המטופל להגיע כמה שיותר מהר על מנת לקבל את הטיפול הרלוונטי.

תסמינים

איבוד הצבע של העור, יחד עם תחושת שריפה או עקצוץ של העור, אי תחושה או כאב עז. אם העצבים וכלי הדם ניזוקו במידה רבה, נמק יכול להופיע, וקטיעת האיבר יכולה להיות דרושה. עור שלא מטופל לזמן מה, ונחשף לכווית קור יהפוך לשחור.

טיפול

במידה שעזרה רפואית נגישה, טיפול ראשוני יהיה העברת האדם לאזור חם, עטיפת האזור הנגוע בתחבושות ובגדים. אם יש היפותרמיה, יש לטפל בה קודם.

יש לשים את האזור הפגוע במים חמימים אך לא חמים, עד שהאזור נהיה רך והתחושה חוזרת. אחרי זה, יש לחבוש את האזור בתחבושות סטריליות, ולהגיע לעזרה רפואית.

אם זה סביר שאחרי הטיפול האזור יקפא שוב, אין לטפל, הקפאה שנייה תגרום נזק רב יותר מקיפאון ממושך.

טיפול מונע

יש להיות מודע לסיכונים, כמו קור קיצוני, רטיבות, רוחות חזקות, זרימת דם מוגבלת, היכולה להיגרם מבגדים או נעליים לוחצים, תנוחה לא נוחה, עייפות, עישון, שתיית אלכוהול או מחלות שמשפיעות על מחזור הדם, כמו סוכרת.

יש ללבוש בגדים מתאימים באזורים קרים, יש להגן על אזורים רגישים כמו ידיים בעזרת כפפות בלי אצבעות נפרדות, או כפות רגליים בעזרת שתי שכבות של גרביים, הפנימית כותנה והחיצונית צמר, וכובע צמר וצעיף בשביל הראש והאוזניים.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.