כווייה

כווייה היא פגיעה בעור ולעיתים גם ברקמות שתחתיו עקב מגע באש, מוצק, נוזל או גז (כגון קיטור) חם, או בשל קרינה, זרם חשמל או חומר פעיל כימית (כגון חומצה). יש המשתמשים בכינוי כווייה גם לתיאור פגיעה בעור בשל קור.

כוויות גורמות דלף של פלזמה מכלי הדם. אם הכווייה איננה קשה, נוצרת התנפחות או שלפוחית באזור הכוויה. אם הכוויה קשה ונרחבת משתבשת זרימת הדם לגמרי. כמות הנוזל הדולפת אינה תלויה בעומק הכווייה (פירוט בהמשך) אלא בשטחה של הכווייה, לדוגמה כווייה על פני שטח של 15% מפני עורו של בוגר, היא כווייה מסוכנת (כווייה מדרגה שלישית).

סיווג כוויות

עומק הכווייה ושטח הכווייה הן אמות מידה של הנזק הנגרם. הסיווג על פי שטח מחלק את שטח העור למאה יחידות שכל אחת מהן בערך בשטח כף יד. על פי סיווג זה, כווייה על כל כף היד היא כווייה של אחוז אחד משטח העור, כווייה על כל עור היד מהציפורניים עד לכתף היא כוויה של תשעה אחוז משטח העור, כוויה על רגל שלמה היא כוויה של שמונה עשר אחוזים וכיוצא בזה. כוויה של עשרים אחוזים ומעלה משטח העור מהווה סכנת חיים בשל איבוד נוזלים וזיהום בלי קשר לעומק הכווייה.

סווג הכוויות על פי עומקן נותן ארבעה סוגים:

כווייה מדרגה ראשונה

כווייה מדרגה ראשונה היא פגיעה הפוגעת בשכבת העור החיצונית בלבד, האפידרמיס, בעלת כושר ההתחדשות. הסימפטומים כוללים כאב, אדמומיות ונפיחות קלה. השיקום עלול להימשך כמה ימים תוך התקלפות קלה.

בכווייה מדרגה ראשונה מטפלים על ידי כיסוי המקום הנפגע בתחבושת יבשה מעוקרת, ומאוד רצוי שלא ידבק ברקמה הרגישה. כדי להקל על הסבל ניתן להרטיב מיד את אזור הפגיעה במים קרים.

כווייה מדרגה שנייה

כווייה מדרגה שנייה היא כוויה הפוגעת בדרמיס. לרבות רקמה חיה, ולעיתים אף פוגעת בכל שכבות העור, כולל זו שמצמיחה תאים חדשים. הסימפטומים הם כאב, אדמומיות, נפיחות קלה והופעת שלפוחיות בגדלים שונים. השיקום נמשך 3-2 שבועות במקרה הקל. בכווייה קלה מדרגה שנייה מטפלים עם תחבושת ספוגה בחומר נגד זיהום, כגון חומרים אנטיביוטיים ומשככי כאבים. במקרים קשים יותר העור משתקם היטב רק תחת חבישה לוחצת במשך חודשים אחדים או בהשתלת עור. כוויות נרחבות בדרגה שנייה בפה ובצוואר, כוויות עקב שאיפת עשן וכוויות בתינוק הן מצב חירום רפואי משום שהשלפוחיות המתפתחות בהם יכולות לגרום לחסימת דרכי הנשימה.

כווייה מדרגה שלישית

כווייה מדרגה שלישית היא פגיעה הפוגעת לעומק בכל שכבות העור וגם ברקמות שתחת העור-סבקוטן. לעיתים קרובות נוצרות סביב אזור הכווייה צלקות נרחבות והעור נוטה להימתח ככל שהרקמות התת-עוריות מתכווצות.

הסיבוכים השכיחים בכווייה מדרגה שלישית הם זיהום כללי, הרעלת דם ואיבוד נוזלים עד להלם תת-נפחי המסכן את החיים.

כווייה מדרגה רביעית

כוויה עמוקה מאוד. עור שחור, נוקשה לחלוטין וללא כאב (עקב הפגיעה העצבית), פגיעה מלאה בעור ובכל השכבות שמתחתיו.

כוויית שמש

כוויית שמש נגרמת עקב היחשפות לקרינה העל סגולית שבקרני השמש. בעקבות זה העור מאדים, נעשה מודלק ורגיש מאד ולעיתים מעלה שלפוחיות. כווית שמש היא חמורה במיוחד כאשר החשיפה לשמש מתקיימת באזור שיש בו החזרת אור רבה (לדוגמה חוף הים). כווית שמש עלולה להכאיב ולהטריד מאוד. חשיפה לאור שמש עז במשך כמה שנים מביאה לידי התנוונות רקמת החיבור של העור, אובדן גמישותו, ולגרום לו להיות דק וקמוט. שינויים כאלו עלולים לגרום לסרטן העור.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.