כבל

כֶּבֶל הוא מספר חוטים מלוכדים או קלועים יחדיו (לרוב מכונים בשם "גידים"). במכניקה, כבלים משמשים כחבל להרמה או גרירה של חפצים. בהנדסת חשמל כבלים משמשים להובלת זרם חשמלי. כבל אופטי הוא כבל העשוי ממספר סיבים אופטים.

היסטוריה

חבלים העשויים מסיבים טבעיים שונים היו בשימוש במשך אלפי שנים להנפה וגרירה. במאה ה-19 כריית מכרות ובניית ספינות גדולות הובילו לצורך בכבלים חזקים יותר. עם התפתחות טכניקות יצור המתכת, השימוש בכבלים המתכתיים התרחב בתעשייה.

במאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20 השתמשו בבד גומי ונייר לבידוד כבלים חשמליים. כיום משתמשים בעיקר בחומרים פלסטים.

שימוש בכבלים בבנייה

ערך מורחב – כבל (מבנה)

כֶּבֶל יכול לשמש כרכיב מבני שתפקידו לשאת כוחות מתיחה, ועקב קשיחותו האפסית ללא יכולת להתנגד או להעביר כוחות פיתול, לחיצה או כפיפה. צורת הכבל איננה קשיחה והיא תלויה בעומס המופעל עליו, כך שאם משתנה העומס משתנה צורתו-לפיכך, לפי צורת הכבל במרחב אפשר לדעת אילו מאמצים מתקיימים בו, ואילו כוחות פועלים עליו.

כבל משמש גם לבניה של מעלית בבניינים גבוהים.

שימוש בכבלים בתקשורת

ערך מורחב – כבל תקשורת

כֶּבֶל תקשורת הוא קו תקשורת העובד בכבל מוצק המקשר שני התקני תקשורת בלבד. כבל התקשורת הפשוט ביותר הוא חוט מוצק ומתוח מכל חומר שהוא המקשר שני גופים מוצקים בצורת ספל. כבל כזה מאפשר שמיעה טובה יותר של שני אנשים המדברים אל תוך הספלים משום שמעבר גלי הקול במוצק (חוט מתוח) הוא טוב יותר מאשר באוויר. השימוש בכבל תקשורת מסוג זה הוא די נדיר.

בעבר, בתחילת שידורי הטלוויזיה, נעשו שידורי הטלוויזיה בגלי רדיו, שלקליטתם נדרשה התקנת אנטנות המכוונות לתחנות השידור. עם רבוי ערוצי השידור, נעשה קשה יותר ויותר להתקין רכיבי אנטנות נוספים. הטלוויזיה בכבלים הטלוויזיה בכבלים באה להחליף את הצורך בהתקנת אנטנות ייחודיות, על ידי העברת אותות השידור ממרכז קליטה, באמצעות שידורם בכבלים (לרוב תת-קרקעיים) לבתי המנויים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.