כבאות והצלה לישראל

כבאות והצלה לישראל
סמל רשות הכבאות וההצלה לישראל
דגל רשות הכבאות וההצלה
מידע כללי
תחום שיפוט ישראל  ישראל
משרד אחראי המשרד לביטחון פנים
מטה מרכזי בית הספר הארצי לכבאות ולהצלה ראשון לציון

כבאות והצלה לישראל (שֵׁירוּתֵי כַּבָּאוּת וְהַצָּלָה), הוא ארגון הכבאות וההצלה הרשמי של מדינת ישראל הכפוף למשרד לביטחון פנים[1]. המערך מספק לציבור בישראל שירותי כבאות, חילוץ והצלה שונים בכל ימות השנה, 24 שעות ביממה. חיוג 102 מכל טלפון במדינת ישראל ינתב את השיחה למוקד החירום של שירותי כבאות והצלה האזורי הקרוב לצורך קבלת קריאת חירום.

היסטוריה

קבוצת הכבאים הראשונה בישראל הוקמה בזכרון יעקב, ב-1897, לפי בקשת פקיד הברון רוטשילד, ובמימון הברון. הסיבה העיקרית לארגון הקבוצה הייתה מספר דליקות ביקבי הברון שבזכרון יעקב ובראשון לציון. הקבוצה שקמה מנתה 32 מתנדבים מצעירי המושבה. בראשה עמד אליהו קנטור, וסגניו היו אלטר גרף, ישראל נידרמן ובנימין ריבקינר. את ציוד הכיבוי הביא פקיד הברון מפריז והוא כלל משאבות, צינורות, סולמות, גרזנים וכן מדים מפוארים עם כובעי נחושת מבריקים וחגורות עור, כפי שנהוג היה בערים הגדולות באירופה.

בשנת 1925 אירע שיטפון גדול בשכונת ברנר שבתל אביב, בזמן השיטפון התאספו במקום האירוע תושבים רבים, וחלקם ערכו ניסיונות הצלה, אך ללא כלים והכשרה מתאימה הצלחתם הייתה מצומצמת. לאחר השיטפון הקים אבא כהן את גדוד הכבאים של תל אביב, שהיה לגדוד הכבאים הראשון ביישוב. לגדוד גויסו 73 מתנדבים. תחנת הכיבוי של הגדוד הוקמה בצריף ששכן בשדרות רוטשילד פינת רחוב נחלת בנימין בסמוך לתחנת המשטרה העירונית. בנוסף רכשה העירייה מגוון ציוד חיוני לביצוע משימות כיבוי והצלה.

משנת הקמת הגדוד התל אביבי ועד הכרזת העצמאות הוקמו גדודי כבאים מתנדבים ב-14 ערים נוספות בישראל. בשנת 1959 נחקק חוק שירותי הכבאות[2] המסדיר את מבנה ופעולת שירותי הכבאות במדינה. החוק נכנס לתוקף ב–1 באפריל 1960 ועל פיו פועלות מאז כל רשויות הכבאות במדינה. עם הפעלת החוק הופסקה למעשה הפעלת שירותי הכבאות על ידי מתנדבים, ומאז פועלים הכבאים כעובדי מדינה בשכר.

מאז 1988 הייתה קיימת תוכנית מגירה לרפורמה במערך הכבאות הארצית, אך יישומה של התוכנית התעכב, אף שהרעיון להוצאתה לפועל עלה לדיון ציבורי כמה פעמים (בעיקר לאחר השריפות בכרמל ב-1998 וב-2010). היערכות שירותי הכבאות נבחנה בכמה ועדות חקירה (ועידת לפידות מ-1995, וועידת גינוסר מ-1998).

בשנת 2008 החל מהלך להפיכת שירותי הכבאות מ-24 רשויות כיבוי, לרשות ארצית המחולקת למחוזות ומרחבים על פי תוכנית שהוביל נציב כבאות והצלה יחד עם משרד הפנים. שתי הצעות חוק לרפורמה במערך הכבאות הוגשו במקביל. האחת על ידי ח"כ דוד אזולאי והשנייה על ידי משרד הפנים. ועדות שמונו על ידי נציב כבאות והצלה ומורכבות מבכירי הכבאים בישראל יחד עם נציגות העובדים החלו לדון בגיבוש מבנה ארגוני חדש, אך הפערים הקיימים יחד עם אי יציבות שלטונית והתנגדות משרד האוצר לתנאים שונים, עיכבו את התהליך.

בראשית 2011 אישרה ממשלת ישראל את העברת מערך הכבאות ממשרד הפנים למשרד לביטחון הפנים והקמת מערך כיבוי אווירי. ב-8 באוגוסט 2012 נחקק בכנסת חוק הרשות הארצית לכבאות והצלה[3] שמסדיר את שרותי הכבאות בישראל, את המבנה הארגוני והסמכויות. במסגרת החוק, ב-8 בפברואר 2013 הוקמה הרשות הארצית לכבאות והצלה הכפופה למשרד לביטחון פנים. במסגרת הרפורמה שירותי הכבאות במתכונתם הקודם בוטלו והועברו מהמערך המוניציפלי (איגוד ערים) למערך ארצי שמחליף 24 איגודי הערים לכבאות והצלה בשבעה מחוזות (בדומה למצב בשב"ס ובמשטרת ישראל).

מבנה ארגוני

עד הוקמה הרשות הארצית לכבאות והצלה ב-8 בפברואר 2013 שרותי כבאות הסתמכו על 24 איגודי הערים לכבאות והצלה (ארבע מחלקות עירוניות ועשרים איגודי ערים). בתחומים שאינם קשורים למקצוע הכבאות והצלה או לכבאים, רשות הכיבוי הייתה חלק מהרשות המקומית אליה הייתה שייכת, וכפופה אליה. את הנושא המקצועי ריכזה "נציבות כבאות והצלה". בראש הנציבות עמד נציב כבאות והצלה בדרגת רב טפסר.

בראש הרשות עומד נציב כבאות והצלה, תפקיד שמאויש לרוב על ידי אנשים מחוץ למערך הכבאות, והיא בנויה לפי דגם משטרת ישראל: היא מורכבת משבעה מחוזות (צפון, חוף, דן, דרום, מרכז, יו"ש, וירושלים), כאשר בראש כל מחוז עומד מפקד מחוז. תחת מפקד המחוז מצויים כל מפקדי התחנות ושאר לוחמי האש במחוז.

תחנות הכבאות מחולקות לשלושה סוגים: תחנה אזורית (נקראת גם "תחנה ראשית"), שתחתיה ניתן למצוא תחנות-משנה ("תחנות קטנות"). מטרת תחנות המשנה לצמצם את זמן ההגעה של הצוותים ולתת מענה לאותו אירוע. אם צוות תחנת המשנה, אשר נקרא לאירוע, זקוק באופן מיידי לסיוע נוסף, הוא מדווח לתחנה הראשית ונשלחים צוותים נוספים לסיוע. מספר אנשי הצוות ומספר הכבאיות בתחנות המשנה משתנה בהתאם לכמות הזמינה לאותו מחוז. ישנן תחנות משנה בעלות שני כבאים ורכב כיבוי אחד ולעומתן תחנות משנה בעלות ארבעה כבאים ושני רכבי כיבוי וכן הלאה. על הכבאים בתחנת המשנה לתחזק את תחנתם, ציודם, ורכבי הכיבוי ברשותן, בהתאם לפקודות רשות הכיבוי בדיוק כמו בתחנה הראשית. ישנן מספר תחנות משנה אשר פועלות במתכונת עונתית בעיקר בחודשי הקיץ באזורים בהם ישנן שריפות רבות.

סוג נוסף של תחנה הוא התחנה המרחבית שגם לה יש תחנות משנה אך זוהי תחנה קטנה יותר מאשר התחנה הראשית והתפקידים בה מצומצמים יותר.

הכשרת הכבאים בישראל מתקיימת בבית הספר הארצי לכבאות ולהצלה שבמתכונתו הנוכחית, החל את דרכו למעשה, בראשית שנת 1979.

מאפריל 2011 עמד בראש הרשות רב טפסר שחר איילון, עד 2 במאי 2016 אז עבר לשמש כמנכ"ל רכבת ישראל[4][5]. ממאי 2016 ועד מרץ 2017, מילא את התפקיד בפועל סגן הנציב, טפסר בכיר שמעון בן נר. לאחריו ממלא את התפקיד רב טפסר דדי שמחי - נציב כבאות והצלה ומפקח כבאות ראשי.

רב שירותי הכבאות וההצלה נכון לשנת 2018 הוא הרב חיים פרל. בעבר כיהנו בתפקיד הרבנים דוד שמחון ומנחם פרל[6].

הרשות מורכבת משבעה מחוזות בהתאם לאזור הגאוגרפי. לכל מחוז כפופות מספר תחנות כיבוי אזוריות ותחנות משנה[7].

מחוזות

צפון

חוף

מרכז

*נמל התעופה בן-גוריון כאזור אקס-טריטוריאלי משמשת מחלקת הכיבוי של נתב"ג כמחלקה עצמאית.

דן

 • הרצליה התחנה האזורית הראשית נמצאת בעיר הרצליה. תחנות משנה: רמת השרון.
 • חולון התחנה האזורית הראשית נמצאת בעיר חולון. תחנות משנה: בת ים.
 • גבעתיים התחנה האזורית הראשית נמצאת בעיר גבעתיים.
 • תל אביב יפו מורכבת מתחנה ראשית ברחוב שי עגנון, ושלוש תחנות משנה: יפו (שדרות בן צבי), אלון (רחוב יגאל אלון) ותחנת קריית עתידים (רחוב הברזל).
 • רמת גן התחנה האזורית הראשית נמצאת בעיר רמת גן. תחנות משנה: הבורסה.
 • בני ברק התחנה האזורית הראשית נמצאת בעיר בני ברק. תחנות משנה: קריית אונו.

*בתי הזיקוק כאזור אקס-טריטוריאלי משמשת מחלקת הכיבוי של המפעל כמחלקה עצמאית.

יו"ש

ירושלים

דרום

אופי הפעילות

הצלת נפש, רכוש וחילוץ לכודים במקרים הבאים:

כבאות והצלה:

 • דליקות
 • שריפות ביערות, שטחים פתוחים ושדות קוצים
 • טיפול בתקריות בהן מעורבים חומרים מסוכנים (חומ"ס) (כולל אירועים בהם מעורב גפ"מ)
 • תאונות דרכים, תאונות רכבת ותאונות כלי תעופה
 • שטיפות כביש לאחר תאונות דרכים למניעת פגיעות נוספות
 • פיגועי טרור ופעיוליות חבלניות עוינות (פח"ע)
 • חילוצים מגובה/תהומות/בורות וחילוצים במתווה אורבאני (סנפלינג) וכן חילוץ מנהרות זורמים ושטפונות
 • חילוצים ממעליות ופריצות דלת במקרי חירום
 • חילוץ בעלי חיים וכל עזרה אשר נדרשת לבקשת שאר גופי החירום הארציים במידת הצורך

מניעת דליקות והדרכה:

 • אבטחת אירועים, משחקי כדורגל והתכנסויות של מעל 700 איש.
 • מניעת דליקות - קביעת דרישות לסידורי בטיחות אש אקטיביים ופסיביים בשטחים בנויים ופתוחים בעזרת חקיקה והסברה.
 • הדרכה ואימונים - החל מאימון הכבאי כפרט ועד להשתתפות בתרגילים משותפים עם משטרת ישראל, צה"ל וארגונים נוספים.
 • בניין הכוח - גיוס כח אדם, בינוי ושיפוץ תחנות ורכש ציוד ייעודי, רכבי כיבוי וחילוץ לסוגיהם.

בעת אירוע רב ממדים ישנו "נוהל סיוע הדדי" בין רשויות הכיבוי ומטרתו היא סיוע לרשות כיבוי על פי בקשתה על ידי שליחת צוותי כיבוי/כבאיות/ציוד מתחנה אחרת. דוגמה לכך היא פקודת סיוע מיוחדת לשירותי הכבאות באילת המרוחקת אשר הוקמה בעקבות דליקת הענק לפני מספר שנים במלון מלכת שבא הישן.

אופי הפעילות בתחנות הכיבוי בשגרה/חירום

שירותי הכבאות נותנים שירות 365 יום בשנה, 24 שעות ביממה. המשמרות בתחנות הכיבוי משתנות מרשות לרשות. המשמרות נחלקות למשמרות 24/48 (24 שעות עבודה, 48 מנוחה בבית), משמרות 8/16 (8 עבודה, 16 מנוחה בבית) ומשמרות 12 שעות.

מספר הכבאים בכל משמרת שונה מרשות לרשות בהתאם למתאר המרחבי (ערים גדולות, תעשייה גדולה וכו') ותלוי גם בסוג התחנה - ראשית או משנית. על הכבאים אשר נמצאים בביתם ביום המנוחה להיות אף הם בכוננות וזמינים לקריאה לתחנה בעת גיוס כבאים באירוע מבצעי גדול ממדים.

מקרי חירום/אירועים מבצעיים

בראש כל משמרת עומד קצין משמרת ותחתיו סגן קצין משמרת, מפקדי צוותים וכבאים. קצין המשמרת מפקד על הצוותים בעת שגרה ובעת חירום. בעת אירוע מבצעי הקצין בעל הדרגה הגבוהה ביותר נוטל את הפיקוד על האירוע. בעת אירוע מבצעי הכבאים מחולקים למשימות שונות בהוראות הקצין הבכיר במקום ופועלים כצוות במטרה להציל חיי אדם ורכוש באמצעות הציוד שברשותם ועל פי הכשרתם.

חדר המבצעים

בכל תחנת כיבוי ראשית נמצא חדר מבצעים תחת אחריות מוקדן/ית בכפיפות לקצין המשמרת. חדר המבצעים הוא "לב" התחנה והוא מאויש 24 שעות. בו מתקבלות שיחות הטלפון ודרכו משוגרים הצוותים לאירוע מבצעי. תפקידי המוקדן: מענה לשיחות טלפון, ניהול רשת הקשר, הכוונת הצוותים למקום האירוע, תיאום בין הכוחות השונים, זימון גורמים שונים לאירוע (משטרה,מד"א וכו'), הפעלת פקודות מבצעיות בעת הצורך, ניהול יומן אירועים ורישום בו. בעת קבלת אירוע המוקדן מפעיל את פעמון האזעקה, כורז את מהות האירוע ומודיע איזה צוות משוגר לאירוע על פי הוראות קצין המשמרת. אם האירוע שייך לגזרת תחנת המשנה של אותה רשות מעביר המוקדן את ההודעה לצוות/ים באמצעות כריזה המחוברת לחדר המבצעים.

בשגרה

בעת שגרה מתבצעות בתחנה עבודות תחזוקה של הציוד הייעודי וכלי הרכב על פי ימי טיפול קבועים, ניקיון התחנה, אימונים והדרכות במסגרת תוכנית האימונים החודשית וכן פעילויות פנאי וגיבוש למשמרת אשר תורמות לאופיה הייחודי של תחנת הכיבוי כ'בית שני' ומשפחה לכל הכבאים. בכל תחנות הכיבוי הראשיות והמשניות, קיימים תנאי לינה, מזון, ציוד חשמלי, מקלחות ובתחנות מסוימות גם חדר כושר וכל זאת על מנת לספק לכבאים אשר מבלים שעות רבות במשמרת את כל התנאים הבסיסיים הנחוצים להם.

דרגות

דרגות שירותי כבאות והצלה, בדומה לדרגות ארגונים אחרים, מתחלקות לדרגות לכבאים-לוחמים ולדרגות קצינים.

משמעות שמות הדרגות

לאחר השרפה בכרמל, הוחלט להעצים את מעמד הכבאי ולכנותו כ"לוחם אש" (מאנגלית: Firefighter).

דרגות הקצונה ייחודיות בשמן.

"להב" - כמייצג של להבה קטנה.

"רשף" - כמייצג של להבה בינונית.

"טפסר" - מקור השם הוא במקורות: פקיד גבוה.

דרגות הכבאים-לוחמי האש

דרגות הכבאים נענדות על צווארון החולצה.

דרגה לוחם אש לוחם אש ראשון רב כבאי

(רב"כ)

סמל כבאי רב-סמל כבאי

(רס"ל)

רב- סמל בכיר כבאי

(רס"ר)

סמל הדרגה

דרגות הקצונה

דרגות הקצונה נענדות על הכתף.

דרגה להב משנה

(ׁלהב/ מ)

להב רשף רב רשף סגן טפסר טפסר משנה תת טפסר טפסר רב טפסר
סמל הדרגה קובץ:Reshef-IFRS.jpg קובץ:Tafsar-mishne.jpg
סגן קצין משמרת קצין משמרת מפקד תחנה אזורית סגן מפקד מחוז מפקד מחוז נציב כבאות והצלה

נציב כבאות והצלה

קובץ:Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – נציב כבאות והצלה

בראש הרשות הארצית לכבאות והצלה של מדינת ישראל עומד קצין בדרגת רב טפסר ותפקידו קרוי "נציב כבאות והצלה".

רכבי הכיבוי וההצלה בשירותי הכבאות

 • קיסר - רכב חפ"ק נציב כבאות והצלה ראשי (GMC) או רכב חפ"ק מחוזי - משמש כחדר מבצעים נייד בעת אירוע רב ממדים .
 • אביר - רכב חילוץ קל. רכב המשמש ברוב המקרים לפעולות חילוץ והצלה שונות, כגון תאונות.
 • אלון - רכב לכיבוי שריפות יער וחורש מתאים לתנועה בדרכים צרות ושטחים קשים, המזווד בציוד כיבוי לשריפות בשטחים פתוחים
 • סלע - רכב פיקוד מפקד וסגן שירות לשימושם המבצעי.
 • וולקן - רכב חילוץ וחומרים מסוכנים קל. מכיל ציוד חילוץ משתנה וציוד לטיפול בחומרים מסוכנים.
 • סנפיר - רכב לביצוע פעולות ניטור באירוע חומרים מסוכנים הרכב נושא מכשירי גילוי המאפשרים ביצוע פעולות ניטור באירוע חומרים מסוכנים
 • אלמוג - רכב לטיפול בחומרים מסוכנים המכיל ציוד ייעודי (חליפות, ציוד אטימה, ציוד שאיבה וכו') לטיפול בדליפות/שפך של חומ"ס, ברכב קיים גם חפ"ק לתפעול האירוע.
 • געש - רכב לחילוץ והצלה בעל ציוד ואמצעים ייעודיים לטיפול בתאונות דרכים, חילוץ מגובה, הריסות, הצפות ומתן תאורה.
 • נשר - רכב כיבוי והצלה ייעודי מסוג מנוף גבהים מפרקי בעל סל לחילוץ, תותח מים לכיבוי וציוד נוסף. בגבהים משתנים - 38 עד 42 מטר.
 • נץ - רכב כיבוי והצלה ייעודי מסוג סולם גבהים בעל סל לחילוץ, תותח מים לכיבוי לציוד נוסף. רכבי נץ שונים אף מכילים בתוכם שלושה קוב מים. גובהם משתנה בין 30 עד 37 מטר.
 • סער - רכב כיבוי והצלה סטנדרטי המכיל ציוד כיבוי והצלה שונה, שלושה קוב מים ו-300 ליטר תרכיז קצף, סולמות קצרים וציוד נוסף. רכב זה הוא הרכב השכיח ביותר והוא משוגר ראשון לכל אירוע. נקרא גם בעגה המקצועית - רכב יציאה ראשוני.
 • רותם - רכב כיבוי והצלה להתערבות ראשונית. לרוב טנדר מסוג פורד או שברולט. מכיל ציוד כיבוי והצלה מצומצם ומכיל קוב מים ו-30 ליטר תרכיז קצף. יתרונו העיקרי של רכב זה הוא מהירות הגעתו לאירוע.
 • אשד - רכב כיבוי ייעודי לאספקת מים. מכיל ציוד כיבוי וכמויות מים משתנות בין 12 ל-13 קוב מים וקוב תרכיז קצף.
 • ברק - רכב כיבוי קל. מכיל ציוד כיבוי וכמות מים של קוב אחד. משמש לרוב בשריפות שדה ויער.
 • טרקטורון כיבוי - רכב כיבוי קל וזריז, בעל עבירות שטח טובה, מכיל כמות מים משתנה עד 200 ליטר, גלגלון כיבוי ומשאבת מים קטנה. משמש בשריפות שדה ויער.
 • נגרר בנק אוויר - גרור עליו מותקן מדחס למילוי מכלי אוויר לנשימה לטובת הצוותים הפועלים בשריפות רב ממדיות. נגרר למקום האירוע על ידי כבאית נוספת ומתופעל במקום האירוע על ידי כבאי.
 • נגרר תותח מים וקצף - גרור עליו מותקן תותח מים או קצף בעל ספיקות גבוהות. נגרר למקום האירוע על ידי כבאית נוספת. עליו לקבל אספקת מים מכבאית שכן אינו בעל משאבת מים.
 • רכב אספקת זרנוקים - רכב המכיל זרנוקי מים שונים לטובת שימוש בשריפות בממדים רחבים.

רכבי הכיבוי והציוד הנוסף משתנה מתחנה לתחנה. כל תחנה יכולה לרכוש על פי צרכיה כלי רכב שונים בכמויות שונות. סוגי רכבי הכיבוי משתנים גם הם (מרצדס, מאן, איווקו, דאף, E-ONE וכו'). הציוד ברכבי הכיבוי חייב להיות על פי תקן שנקבע בנציבות כבאות והצלה אך כל תחנה רשאית לצייד את רכביה בציוד נוסף על פי צרכיה.

כמו כן משתמשים באופנוע כיבוי המשמש לתגובה מהירה בכיבוי דליקות.

מושגים

 • ציוד כיבוי: זרנוקי מים בקטרים שונים, מזנקים, גלגלונים, תותחים, כלי מים שונים, משאבות מים ניידות.
 • ציוד חילוץ: כלי חיתוך/פישוק הידראולים, מסורים מכניים, כריות הרמה בלחץ אויר, סולמות, ציוד סנפלינג, ציוד נשימה אישי, גרזנים וכלי עבודה שונים, שרשראות וגלגלות, כננות מכניות.
 • קוב : 1,000 ליטר.
 • הידראולי (הידראוליקה): לחץ נוזלי בשמן.
 • מנוף גבהים: מנוף הידראולי מפרקי בעל זרוע "בום" וזרוע נוספת מתקפלת וסל חילוץ.
 • סולם גבהים: סולם שלבים הידראולי וסל חילוץ. ניתן לחלץ דרכו גם דרך הסל וגם בירידה/עלייה עצמאית דרך השלבים.
 • תרכיז קצף - תרכיז קצף מיוחד אשר במינון עם מים ואוויר באחוזים מסוימים מתקבל חומר כיבוי אשר תפקידו ליצור שכבת בידוד החמצן מהאלמנט הבוער לאוויר סביבו. ניתוק אספקת החמצן מזרז את תהליך הכיבוי. השימוש בקצף הוא בעיקר לכיבוי שריפות נוזלים דליקים.
 • מכלי אוויר לנשימה: מכלי אוויר בקיבולות של ארבעה עד תשעה ליטר אוויר בלחצי אוויר של 200 עד 300 באר. האוויר בתוך המכל נדחס על ידי מדחס מיוחד. משמש את הכבאים לטובת שימוש באוויר נקי מרעלים, תוצרי שריפה, עשן וכו'. מכל האוויר מורכב על גבי 'מערכת נשימה פתוחה' ונישא על גבו של הכבאי.
 • חומ"ס: חומרים מסוכנים. ישנן תשע קבוצות סיכון בחומרים מסוכנים. לדוגמה: גזים רעילים, חומרים מאכְּלים וחומרי נפץ. חומרים מסוכנים כוללים חומרים אשר יכולים לפגוע דרך דרכי הנשימה, דרך העור, דרך בליעה וכו'.

צופי אש וכבאים מתנדבים

קובץ:Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – צופי אש

צופי אש הם בני נוער (בגילאי 15 עד 18) המתנדבים בשירותי הכבאות בישראל, צופי האש מתפקדים ככוח עזר באירועים ועוזרים ללוחמי האש בפעולות הכיבוי וההצלה. רוב צופי האש מתחילים את התנדבותם במסגרת פרויקט מחויבות אישית וחלקם ממשיכים להתנדב גם בתום ההשתתפות בפרויקט. במהלך המשמרת, צופי האש נמצאים בתחנה בכוננות יחד עם לוחמי האש ועוזרים בתחנה עצמה. במהלך אירוע צופים עוזרים בפריסות זרנוקים, תפעול משאבה ומדי פעם גם בפעולות הכיבוי. לצופים קיים מיגון אישי (חליפת יער, מכנס תקיפה, קסדה, כפפות, מסכה לפנים ומשקפי עבודה) וכשיוצאים לאירוע במידה וצריך הצופים מתמגנים במהלך הנסיעה ואו כשמגיעים לאירוע עצמו.

צופים עוברים קורס 60 שעות שבו הם לומדים על מערך הכיבוי, שיטות כיבוי, מהות האש ועוד. צופים יכולים לשהות עד 8 שעות בתחנת כיבוי ובגלל גילם הצעיר קיימים מספר מגבלות שתקפות במהלך שהותם בתחנה ומחוצה לה (באירוע)

צופי האש אינם באים להחליף את הכבאים ומהווים כוח עזר ללוחמי האש ולא נוכחים בפני אש.

כבאים מתנדבים הם מתנדבים מעל לגיל 18, שלרוב היו בעבר צופי אש ובעלי זיקה למקצוע. מתנדבים אלו עוברים הכשרות מתקדמות ורבות יותר מאשר צופי האש. מתנדבים רבים מצוידים במכשירי קשר, איתוריות, מכשירי מירס וכדומה. ומגיעים על פי קריאה באופן עצמאי למקום אירוע ומסייעים לכבאים, בכל שעות היממה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

 1. כבאות והצלה, באתר משרד לביטחון פנים
 2. חוק שירותי הכבאות, התשי"ט-1959, באתר הכנסת
 3. חוק הרשות הארצית לכבאות והצלה, באתר הרשות הארצית לכבאות והצלה
 4. שירות גלובס, מנכ"ל חדש לרכבת: שחר איילון, לשעבר נציב כבאות והצלה, באתר גלובס, 28 בנובמבר 2016
 5. ניר בן זקן, שחר איילון נכנס לתפקידו כמנכ"ל רכבת ישראל, באתר ynet, 9 בינואר 2017
 6. ביוני 2017 פרסם מכתב על התפטרותו כתוצאה מהתנהלות נציב הכבאות.לכתבה ולמכתב המלא, ערוץ 7
 7. העץ הארגוני, באתר הרשות הארצית לכבאות והצלה
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.