ישראל שצמן

ישראל שצמן
לידה 25 בנובמבר 1934
פטירה 24 באוקטובר 2017
ענף מדעי היסטוריה, לימודים קלאסיים
ארצות מגורים ישראל
תרומות עיקריות
מחקר מקורי בנושאי העולם הקלאסי
חיבור "תולדות הרפובליקה הרומית"
כהונה בת 7 שנים כמנהל הספרייה הלאומית

ישראל שצמן (25 בנובמבר 1934 - 24 באוקטובר 2017) היה היסטוריון של העולם הקלאסי וכיהן כפרופסור ישראלי להיסטוריה עתיקה באוניברסיטה העברית בירושלים, וכן כסגן נשיא האוניברסיטה הפתוחה לעניינים אקדמיים. הוא פרסם מספר ספרים בנושאי היסטוריה רומית וכן מספר רב של מאמרים על היסטוריה יוונית ורומית. כמו כן שימש שצמן כעורך של האנציקלופדיה של העולם הקלאסי של הוצאת מעריב וכיו"ר האגודה לקידום הלימודים הקלאסיים בישראל.

חייו ומחקריו

שצמן נולד בחיפה, וגדל בבנימינה, בה היה אביו יו"ר הוועד החקלאי[1]. הוא למד לתואר ראשון[2] ושני במסגרת האוניברסיטה העברית[3], כאשר במקביל עבד כמורה בגימנסיה העברית רחביה. בשנת 1959 נישא לתחיה לבית שטילמן[4], מורה לאנגלית.

ב-1967 קיבל שצמן תואר דוקטור מהאוניברסיטה העברית[5], שנושא הדיסרטציה שלו היה: "מצבם הכלכלי של הסנטורים הרומאים מסוף המלחמה הפונית השנייה ועד נפילת הרפובליקה". באותה שנה התמנה למרצה באוניברסיטה העברית. ב-1971 היה למרצה בכיר[6], ב-1976 לפרופסור חבר וב-1988 לפרופסור מן המניין. בין השנים 19901997 כיהן כמנהל הספרייה הלאומית.

בתחילת שנות ה-70 הזמין פרופסור אלכסנדר פוקס את שצמן להצטרף לכתיבת הסדרה תולדות העולם הקלאסי, סדרת ספרי היסטוריה בשפה העברית, המהווה סקירה מדעית מקיפה של תולדות העולם היווני-רומי בעת העתיקה. שצמן לקח על עצמו את כתיבת הכרך השלישי בסדרה, העוסק בתקופת הרפובליקה הרומית. החיבור המוגמר, "תולדות הרפובליקה הרומית", הוא בין הספרים היחידים שנכתבו בשפה העברית המתארים בצורה מקיפה, מפורטת וברורה את תולדות רומא מהקמתה ועד יסודה של הקיסרות הרומית, תוך כדי בחינת מכלול התמורות המשטריות, התרבותיות והכלכליות שעברו על המדינה הרומית לאורך תקופה של כ-500 שנה.

פרסומים (רשימה חלקית)

ספרים

מאמרים

  • "היבטים ותופעות של אלימות ואכזריות ברומא", היסטוריה, גיליון 9, הוצאת מרכז זלמן שזר.
  • "היחסים בין היהודים לנוכרים בדורות הראשונים של החשמונאים לפי מקורות בני הזמן", בתוך: יהודים ונוכרים בארץ-ישראל בימי הבית השני, המשנה והתלמוד, הוצאת יד יצחק בן צבי, תשס"ג.
  • "בעיות הביטחון בדרום יהודה בתקופה שלאחר המרד הגדול", קתדרה, גיליון 30, הוצאת יד יצחק בן צבי, 1983.
  • "Patricians and Plebeians: The Case of the Veturii", The Classical Quarterly, New Series, Vol. 23, No. 1 (May, 1973), pp. 65-77

עבודות נוספות

ספר יובל לכבודו

  • ישראל בארצו: קובץ מאמרים ליובלו של ישראל שצמן, עורכים: יוסף גייגר, חנה מ' כותן, גיא ד' שטיבל.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.