ישראל מאיר גבאי

ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.


שגיאות פרמטריות בתבנית:אישיות (זמני)

פרמטרים [ מקום פעילות, השתייכות ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

פרמטרים ריקים [ כינוי ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

ישראל מאיר גבאי
לידה 11 בדצמבר 1959 (61)
י' בכסלו ה'תש"כ
צרפת
ידוע בשל יו"ר וועד אהלי צדיקים איתור ושיפוץ קברי צדיקים ובתי עלמין באירופה ובאר"י

ישראל מאיר גבאי הוא חסיד ברסלב הפועל לאיתור, שיפוץ ותחזוקה של בתי עלמין יהודיים, קברי צדיקים ואוהליהם ברחבי העולם, ומייסד "אגודת אהלי צדיקים".

ביוגרפיה

גבאי נולד בצרפת בי' בכסלו ה'תש"כ לאביו הרב מסעוד יליד מרוקו, ולאמו שרה. בשנת ה'תשל"ט עלה עם משפחתו לישראל. בצעירותו למד גבאי בישיבת לוצרן בעיר לוצרן שבשווייץ בראשות רבי יצחק דב קופלמן, ובהמשך למד בישיבת פוניבז' בבני ברק ובישיבת ברסלב בירושלים.

שיקום קברים

בשנת תש"מ נסע גבאי לראשונה לברית המועצות, כדי לעלות על קברו של רבי נחמן מברסלב באומן שבאוקראינה. בסיור בערים אחרות, הוא היה המום מההשפלה וההרס של קברי הצדיקים ברוסיה, לאחר שבמהלך התקופה הסובייטית, מצבות יהודיות נעקרו לרוב על ידי אלמונים או על ידי אנשים עניים שהשתמשו באבנים לחימום ובנייה. בערים גדולות הרסו הסובייטים וסללו על בתי קברות שלמים לבניית מתחמי ספורט ובניינים אחרים. בשנת תשמ"ט, לאחר נפילת הקומוניזם, החל גבאי במלאכתו בזיהוי ושיקום אתרים קדושים יהודיים בברית המועצות לשעבר.

במז'יבוז', אוקראינה, מקום קבורתו של הבעל שם טוב, פעל גבאי לחידוש ושיפוץ קברו של הבעל שם טוב ולבניית אוהל המכסה גם את קברי הדגל מחנה אפרים, הרב מאפטא, ורבי ברוך ממז'יבוז'. גבאי בנה גם בית כנסת גדול ליד מקום קבורתו של הבעל שם טוב, הכנסת אורחים ובית מלון "הולינס" ומקווה. בשנת תש"ע סיים את שחזור בית הכנסת של הרב מאפטא במז'יביז', שנהרס באש.

על פי אתר האינטרנט שלו, גבאי פעיל כמעט בכל בית קברות יהודי באוקראינה, ומשפץ, גודר ומסמן בתי קברות שנסללו לבניינים. הוא גם הקים נר תמיד אצל קברי הבעש"ט ורבי נחמן מברסלב.

בשנים האחרונות הרחיב גבאי את פעילותו כך שתכלול עבודות שיקום קברים בסוריה, בתימן, טורקיה וישראל.

גבאי נדרש למשאבים רבים בעבודתו. למשל, בשחזורים במז'יבוז התייעץ עם יהודי קשיש המתגורר באשדוד, ישראל, שהסתתר במז'יבוז כפליט בן 18 במלחמת העולם השנייה, ועם רב שאביו, רב העיר לשעבר, רשם מפה מפורטת שמזהה קברים חשובים וציוני דרך יהודיים. במסעו לזהות את קברו של רש"י הלא מסומן, הוא התייעץ עם פילוסוף יהודי-צרפתי שהצליח לגשת לארכיונים אקדמיים כדי לחשוף מפה עתיקה.

הישגים

הישגיו כוללים:

 • זיהוי קברו של רבי שלום שבזי בתימן
 • זיהוי קברו של רבי רפאל קצין, רבה הראשי של חלב במאה התשע עשרה, בחלב שבסוריה
 • שיפוץ קברו של רבי נפתלי כ"ץ באיסטנבול
 • רכישת חלק מבית הקברות העתיק בשפטיבקה, אוקראינה, וזיהוי ושחזור קברו ואוהל של רבי פנחס מקוריץ, בתוספת בניית בית הארחה סמוך
 • שיפוץ קברם של הבעש"ט, רבי לוי יצחק מברדיטשוב ועוד מגדולי החסידות.
 • בניית מקווה ליד מעיין המיוחס לבעש"ט.
 • הקמת הכנסת אורחים בסמוך לחלק מקברי הצדיקים ברחבי אוקראינה.
 • זיהוי ושיקום קברי תנאים ואמוראים בצפון הארץ, כאשר בחלקם הוא סותר את המסורת המקובלת על מקום וזיהוי מקום קבורתם. משרד הדתות אינו פועל לשימור קברים אלו.
 • הצבת לוחית באתר קבורתם של רש"י וראשונים אחרים, המתריעה בפני המבקרים כי כיכר לא מסומנת בעיר טרואה שבצרפת היא למעשה חלק מבית קברות יהודי עתיק

טיול בחו"ל

בעוד גבאי הוא תושב ישראל, יש לו גם דרכון צרפתי המאפשר לו להיכנס למדינות העוינות לישראל, כמו סוריה. עם זאת, כשהוא נוסע, הוא אינו מסתיר את משימתו ואת לבושו היהודי-חסידי, כולל כובע ירושלמי שטוח, ירמולקה, מכנסיים קצרים ורקל חסידי (מעיל ארוך), בנוסף לזקן המלא והפאות שלו.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  הערך באדיבות ויקיפדיה האנגלית, קרדיט,
  רישיון cc-by-sa 3.0
  This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.