ישיבת עטרת ישראל

עטרת ישראל
ישיבה
מוטו גדלות האדם
תאריך ייסוד 1977
השתייכות ישיבה ליטאית
מייסדים הרב ברוך מרדכי אזרחי, הרב מאיר חדש
מנהל הרב בן-ציון אזרחי
ראש הישיבה הרב ברוך מרדכי אזרחי
תלמידים 250
מיקום מודיעין עילית

ישיבת עטרת ישראל היא ישיבה גדולה ליטאית במודיעין עילית, בראשה עומד הרב ברוך מרדכי אזרחי.

היסטוריה

הישיבה נוסדה בשכונת בית וגן בירושלים בשנת 1977 על ידי הרב אזרחי, שכיהן קודם לכן כר"מ בישיבת חברון כנסת ישראל, על שם אביו הרב ישראל אזרחי. הרב מאיר חדש, חותנו של הרב אזרחי, שכיהן קודם לכן כמשגיח של ישיבת חברון, התמנה למשגיח בישיבה. בשנת 1988, בשל זקנתו, התמנה במקומו הרב חיים וואלקין, שכיהן קודם בישיבת אור ישראל בפתח תקווה.

הר"מים בישיבה הם הרבנים ישעיהו הדר גלזמן, אהרון וינר (שניהם חתנים של הרב אזרחי) ויואל שפירא. בעבר כיהנו כרמי"ם הרב אריאל וילנסקי, חתנו של הרב אזרחי וכיום ראש ישיבת 'אש התלמוד', הרב דוד כהן והרב משה מרדכי פרבשטין (שניהם כיום ראשי ישיבת חברון), הרב אליעזר צבי סילבר, כיום ראש ישיבת דרך חכמה, והרב ישראל לנדא, כיום ראש ישיבת היכל יצחק. בנו של הרב אזרחי, בן ציון, מנהל את מוסדות הישיבה וצפוי לרשת את מקומו של אביו בראשות הישיבה מה שגרם לעזיבת הגיס ר' אריאל וילנסקי את הישיבה.

הישיבה פועלת לפי שיטת "גדלות האדם" שפיתח הרב נתן צבי פינקל (ה"סבא מסלבודקה").

בעולם הישיבות החרדי-ליטאי נחשבת ישיבת עטרת ישראל לאחת הישיבות ה'מודרניות' או ה'פתוחות', בעגה החרדית. בשנים האחרונות שינתה הנהלת הישיבה את הנהלים והחלה לנקוט גישה מחמירה יותר.

בליל שבת מוסר הרב אזרחי 'חבורה' בביתו הסמוך לישיבה, אליה נוהרים בחורים מישיבות נוספות. בשבתות חנוכה וזכור מתקיים במקום החבורה מעין טיש, ובשבת וישלח מתקיים מעמד מיוחד גם כן.

בישיבה פעל גם כולל אברכים, בראשות תלמידו של ראש הישיבה, הרב יצחק קפלן.

בהוראת מנהל הכולל הרב חיים אזרחי הכולל נסגר לצמיתות עקב התפרצות נגיף הקורונה.

כמו כן, לצד הישיבה הגדולה קיימת ישיבה קטנה. בראשות הישיבה הקטנה מכהן הרב יהושע קנל, חתנו של הרב אזרחי, וכמשגיח מכהן הרב טוביה פולק.

בשנת 2019 עברה הישיבה ממשכנה בשכונת בית וגן בירושלים למודיעין עילית.

בוגרים בולטים

מחנה "בני תורה"

בשנת 1964 הקים הרב אזרחי את מחנה בני תורה, שנועד לכוון תלמידים מישיבות תיכוניות ללימודים בישיבות החרדיות. המחנה נערך מדי שנה במתכונת של מחנה קיץ. מגיעים אליו כמה מאות בני נוער מהציבור הדתי-לאומי והחרדי ובמשך שבוע מדריכים אותם בני הישיבה (יחד עם בחורים מישיבות ליטאיות נוספות כמו ישיבת חברון) בלימוד תורה המלווה בפעילות חברתית ומוזיקלית מגוונת. המשתתפים במחנה מחולקים לקבוצות לפי הישיבות שמהן הגיעו, כשבכל קבוצה מספר שווה של בוגרי ישיבות תיכוניות ובוגרי ישיבות חרדיות.

במחנה מתקיים מדי ערב "רב שיח", שבו מדגישים המדריכים את חשיבות לימוד התורה במשך שנים רבות בישיבות חרדיות. בסעודה שלישית מוסר הרב אזרחי שיחה המכונה "יצחק אלחנן שמאלה", ובה הוא מציג את החשיבות הרבה של המאמץ לשקוע בלימוד תורה למרות הקשיים. השיחה נחשבת כגולת הכותרת של המחנה.

רב שיח- בחור שנחשב בישיבות עטרת ישראל, חברון, זוכה לתפקיד החשוב רב שיח.

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.