ישיבת חידושי הרי"ם

ישיבת חידושי הרי"ם היא ישיבה של חסידות גור בתל אביב. זוהי הישיבה השנייה של חסידות גור שנפתחה בארץ ישראל, ובפתיחתה הייתה סניף של ישיבת שפת אמת בירושלים. ראש הישיבה הנוכחי הוא הרב מאיר פלקסר. הישיבה כוללת רק ישיבה קטנה.

הישיבה בלטה בעיקר בשל המשגיח הידוע שלה, רבי גד אייזנר (רבי גד'ל), שנחשב עד היום מהדמויות המכוננות של החסידות בארץ ישראל.

היסטוריה

הישיבה נוסדה בשנת תרצ"ו כסניף של ישיבת שפת אמת. הישיבה נפתחה על ידי רבי שמחה בונים אלתר, בהוראת אביו רבי אברהם מרדכי אלתר ה"אמרי אמת". ה"אמרי אמת" הורה לפתוח את הישיבה מחמת 2 סיבות, ראשית, ציפייתו שהישיבה תפתח את החיים היהודיים בתל אביב, שנית, הצורך בהקמת מוסד לחסידי גור הרבים שהתגוררו בעיר, שחלקם פחד לשלוח את בניהם לירושלים עקב המאורעות.

הישיבה שכנה בהתחלה ברחוב פרץ באזור התחנה המרכזית הישנה בדרום תל אביב, והבניין ששימש אותה נחנך ב־1953[1]. נשיא הישיבה לאחר פטירת ה"אמרי אמת", רבי שמחה בונים אלתר, השיג שטח לישיבה בשכונת נווה שרת. חנוכת הבית הייתה בסיוון תשכ"ט ובאדר תשל"א עברה הישיבה למבנה החדש. רבי שמחה בונים, דאג לצורכי הישיבה והרגיש קשר נפשי אליה. הוא נהג להיפרד מבני הישיבה קודם נסיעותיו לחוץ לארץ.

סביב הישיבה נבנתה "קריית הרי"ם לוין". בב' בניסן תשל"ז, בתום השלושים לפטירתו של ה"בית ישראל", הונחה אבן הפינה לבית המדרש החדש בקריה.

כראש הישיבה כיהן הרב יוסף הורביץ, יליד תר"פ חסיד גור בעצמו, ובוגר ישיבת מיר הליטאית. אנשי צוות בולטים לאורך השנים היו הרב אפרים מנלה, הרב נחום קרנבייסר (איש אמונו של ה'לב שמחה'), הרב יעקב מילר (חתנו של הרב מנחם מנדל ויסבוים) ועוד.

צוות הישיבה

ראש הישיבה הראשון היה הרב גדליה הרץ. לצידו כיהנו כרמי"ם בישיבה הרב מנחם מנדל וייץ, חותנו של האדמו"ר מגור הנוכחי והרב חיים זילברשטיין. המשגיח הראשון בישיבה (והראשון בחסידות גור) היה הרב מנחם מנדל ויסבוים ("וארשעווער"). לאחר בואו של הרב גד אייזנר לארץ, נסע אליו רבי שמחה בונים לחיפה, לבקשו שיעבור לתל אביב ויכהן כמשגיח. בהמשך החל לכהן כמשגיח הרב אברהם יוסף אירנשטיין, איש אמונו של "הבית ישראל" ואחד משני מדריכי החתנים מטעמו.

בשנת תשע"ו נסגרה הישיבה הגדולה. בשנת תשע"ט נפתחה בבניין ישיבה קטנה נוספת המכונה חידושי הרי"ם ב', או "החדשה".

בשני הישיבות לומדים כיום (תשע"ט) כ-250 בחורים, וכ-50 אנשי צוות רוחני.

ראש הישיבה (הקטנה) כיום הוא הרב מאיר פלקסר (בנו של רבי יצחק פלקסר). מנהל הישיבה הוא הרב י.א.ל. אשכנזי. מנהל הישיבה החדשה הוא י.א.ל. קפלושניק. שניהם עבדו בעבר בתלמוד התורה של חסידות גור בבני ברק. אנשי צוות בולטים הם הרב יונה מנלה (אחיינו של הרב אפרים מנלה), הרב חיים ישראל אברמצ'יק והרב אברהם בורנשטיין.

לאחר שהישיבה, תחת ניהולו הכספי של הרב נחום קרנבייסר נקלעה לחובות, נקרא ישראל גינזבורג לנהלה, והוא המנהל כיום.

כיום הישיבה שוכנת ברחוב נמירובר 24, תל אביב.

בוגרים בולטים

  • רבי שמעון נתן נטע בידרמן, האדמו"ר מלעלוב
  • רבי ישכר דב בידרמן, האדמו"ר מפיטרקוב
  • הרב איסר פרנקל
  • הרב אביגדור רובינשטיין, ראש ישיבת מאור ישראל
  • ישראל אברהם שניידר, עורך עיתון המודיע

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.